Malta wycofuje zakaz dla nieszczepionych podróżnych. W zamian kwarantanna

Fot. materiały prasowe

Malta złagodziła całkowity zakaz wjazdu do kraju nieszczepionych podróżnych. Zamiast tego będzie wymagać, aby po przyjeździe poddali się obowiązkowej kwarantannie.

Nowe zasady rząd ogłosił kilka godzin przed wejściem w życie zapowiedzianych w piątek restrykcji dla wjeżdżających do tego kraju. Zakładały one, że osoby niezaszczepione w ogóle nie mogły by wylądować na wyspie.

Takie podejście nie spodobało się Komisji Europejskiej, która wszczęła wyjaśnianie, czy nie jest ono zbyt radykalne (nieproporcjonalne do sytuacji), sprzeczne z zasadami swobodnego przemieszczania się obywateli Unii Europejskiej i czy nie dyskryminuje części osób. Dzisiaj z krótką wizytą na Maltę przyjechał komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Rozmawiał z premierem Robertem Abelą.

CZYTAJ TEŻ: Malta zapłaci turystom za przyjazd. Można odzyskać nawet 200 euro

Nowe przepisy maltański rząd opublikował dzisiaj wieczorem. Zgodnie z nimi nieszczepieni przeciw koronawirusowi przybysze z krajów z pomarańczowej listy, obejmującej wszystkie państwa Unii Europejskiej, mogą wjechać do Malty, ale muszą poddać się kwarantannie.

Zwalniają one również dzieci w wieku poniżej 12 lat i te, które nie mogą przyjąć szczepionki z powodów medycznych, z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu lub poddania się kwarantannie. Zamiast tego muszą wykazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed przybyciem – opisuje „Times of Malta” w elektronicznym wydaniu.

Rozumie się, że osoby, które muszą przejść kwarantannę, będą musiały udać się do hotelu specjalnie do tego wyznaczonego i zapłacić za pobyt w nim – dodaje portal.

Minister zdrowia Malty Chris Fearne ogłosił w zeszłym tygodniu, że od 14 lipca na Maltę będą mogły podróżować tylko osoby posiadające ważny, uznawany certyfikat covidowy. Wyjątki miały objąć dzieci poniżej 12 roku życia i osoby, które mogą podróżować po uzyskaniu zezwolenia od Kuratora. Zdrowia Publicznego.

We wtorek liczba nowych zakażeń koronawirusem na Malcie urosła do 154. Przemawiając na konferencji prasowej we wtorek Fearne bronił decyzji o wprowadzeniu szczepień dla podróżnych, mówiąc, że podczas gdy zdecydowana większość Maltańczyków jest teraz zaszczepiona (79 procent, ale szczepienia trwają – red.), ważne jest, aby zapewnić podobną ochronę osobom, które wjechały do kraju.

Na tym etapie nie są rozważane żadne dalsze restrykcje, powiedział minister w odpowiedzi na pytania, a środki nie zostaną zaostrzone, dopóki liczba pacjentów chorych na covid-19 w szpitalach nie będzie duża – relacjonuje timesofmalta.com.

Władze nie zmieniły swojej decyzji z piątku w sprawie zamknięcia od środy szkół języka angielskiego, do których na kursy przyjeżdża licznie młodzież z kontynentu. Notowano stosunkowo dużo przypadków ujawniania zakażeń u uczniów tych placówek.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Multimedialna podróż po stolicy Austrii podczas Dni Wiednia w Krakowie

Tysiące krakowian i turystów skorzystały z bezpłatnej, multimedialnej podróży do najciekawszych zakątków Wiednia. Wydarzenie ...

Spadki na Lotnisku Chopina – czartery radzą sobie lepiej

W styczniu z usług największego polskiego lotniska skorzystało 197 tysięcy pasażerów, o 85,4 procent ...

W Niemczech przybywa rezerwacji

Przychody ze sprzedaży wyjazdów zorganizowanych w Niemczech osiągnęły dotąd jedną trzecią zeszłorocznych wartości. Klienci ...

Katowice Airport: Czartery trzymają się mocno

Luty był dwunastym miesiącem z rzędu ze spadkiem ruchu pasażerskiego w porcie lotniczym w ...

Itaka uruchamia własne rejsy na Kanary

Tego jeszcze w historii branży turystycznej w Polsce nie było. Największy krajowy touroperator, Itaka, ...

Wizz Air poleci na Ukrainę i do Austrii

Wizz Air ogłasza trzy nowe połączenia: z Warszawy do Wiednia, z Gdańska do Charkowa ...