Malta zaostrza zasady wjazdu, nie chce niezaszczepionych

Fot. materiały promocyjne

Rosną zakażenia na Malcie. Władze reagują zaostrzeniem warunków wjazdu. Od 14 lipca będą wpuszczani tylko turyści zaszczepieni na covid-19.

O decyzji poinformował maltański minister zdrowia Chris Fearne.

Wyjątek zrobiono dla dzieci do 12 roku życia, ale dzieci w wieku od 5 do 11 lat muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed przybyciem na Maltę. Muszą im też towarzyszyć rodzice lub opiekunowie prawni, którzy z kolei muszą przedstawić świadectwo szczepienia.

Dzieci poniżej 5 roku życia nie potrzebują testu PCR, aby podróżować z w pełni zaszczepionymi rodzicami lub opiekunami prawnymi.

CZYTAJ TEŻ: Od soboty do Tunezji tylko z testem PCR

Do tej pory turyści mogli przyjeżdżać na Maltę, jeśli byli w pełni zaszczepieni na COVID-19 lub mogli przedstawić negatywny wynik testu PCR. Tylko od podróżnych z Wielkiej Brytanii żądano pełnego szczepienia, sam test nie dawał prawa wjazdu. W ich wypadku chodziło o rozprzestrzenianie się koronawirusa w wariancie delta na Wyspach.

Wszyscy niezaszczepieni mieszkańcy Malty przebywający obecnie za granicą będą musieli poddać się po powrocie kwarantannie.

Minister zdrowia uzasadnił wprowadzenie nowych zasad pięciokrotnym wzrostem liczby zakażeń wirusem w ciągu ostatnich 10 dni. Malta odnotowała 96 nowych przypadków covid-19 w piątek. – Siedem z tych przypadków dotyczy wariantu wirusa delta – portal timesofmalta.com cytuje szefową zdrowia publicznego Charmaine Gauci

Fearne powiedział, że większość nowych infekcji jest związana z podróżami zagranicznymi, szczególnie jest ich dużo wśród młodych ludzi przyjeżdżających ma Maltę uczyć się angielskiego w szkołach językowych. Przypadki wirusów zgłosiło dziewięć różnych szkół. Dlatego szkoły w środę zostaną zamknięte.

Około 90 procent nowo wykrytych infekcji dotyczy osób, które nie zostały zaszczepione – wyjaśnił minister. Przeciętny pacjent ma 24 lata, przy czym większość przypadków dotyczy grupy w wieku 15-30 lat, pochodzących z Europy kontynentalnej. Tylko 35 ze 151 nowych pacjentów z wirusem zarejestrowanych w ciągu ostatnich dwóch dni to mieszkańcy Malty.

ZOBACZ TEŻ: Od dziś powracający z Turcji nie muszą iść na kwarantannę

Mimo szybkiego wzrostu liczby zakażeń, wskaźniki hospitalizacji są niskie, tylko trzech z 252 osób zainfekowanych przebywa w szpitalu. Ostatni pacjent szpitala to cudzoziemiec mieszkający na Malcie, który dostał pierwszą dawkę szczepionki krótko przed zarażeniem – powiedział Fearne.

Malta ma – podaje portal – najwyższy wskaźnik szczepień w UE, w pełni zaszczepionych jest nieco ponad 346 tysiące mieszkańców, czyli 79 procent dorosłych. Jeśli doliczyć tych po pierwszej dawce będzie to już 84 procent dorosłych.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Crystal Cruises: W rejs zabieramy tylko zaszczepionych

Organizator rejsów wycieczkowych Crystal Cruises ogłosił, że aby wziąć udział w jego imprezie, klient ...

Betlej: Kiedy Egipt zyskuje, traci Grecja

W ostatnim tygodniu Grecja straciła 0,62 procent udziałów w rezerwacjach. Niemal tyle samo zyskał ...

Ceny hoteli w Egipcie pójdą w górę?

Hotele w Egipcie będą musiały stosować zaostrzone zasady jakości. To prawdopodobnie spowoduje wzrost cen. ...

TSS ma pomysł, jak poprawić płynność finansową agentów

Kooperatywa gromadząca agentów turystycznych, TSS, przygotowała dla swoich członków „bonus płynnościowy”. Chodzi o dodatkowe ...

Darmowe zwiedzanie Wilna z tubylcami

„Meet a local” to nowa inicjatywa Wilna, w ramach której turystów oprowadzają po mieście ...

Za rok Niemcy znów wybiorą Turcję

Przyszły rok będzie dla Turcji dobry, przynajmniej jeśli chodzi o turystów z Niemiec – ...