Trudniej i drożej w lotach do USA

AFP

Władze USA chcą, by około 200 linii lotniczych wprowadziło nowe, surowsze procedury bezpieczeństwa z powodu zagrożenia bombami w laptopach. Będą dużo kosztować lotniska — uprzedza Międzynarodowa Rada Lotnisk

Resort bezpieczeństwa wewnętrznego USA chce wprowadzić nowe procedury: więcej psów wykrywających materiały wybuchowe, technologie następnej generacji dotyczące kontroli bagażu i osób oraz całą gamę niewidocznych z pozoru działań w obrębie obsługi pasażerów i samolotu.

Linie, które nie zastosują się do nowych procedur albo będą wolno wprowadzać nowe normy (dotyczące ok. 325 tysięcy ludzi przylatujących codziennie do Stanów) mogą otrzymać zakaz wlotu do USA lub zakaz zabierania na pokład laptopów albo być ukarane grzywną.

Działania administracji nie oznaczają rozszerzenia na Europę zakazu podróżowania z laptopami wprowadzonego w 2017 roku wobec 10 lotnisk, co jest już sukcesem władz UE, ale z pewnością nie spodoba się liniom i lotniskom — uważa „Financial Times”.

– Uważamy, że każdy przewoźnik i każde lotnisko na świecie są w stanie spełnić te normy w krótkim czasie, jeśli zechcą — stwierdził przedstawiciel resortu w Waszyngtonie. Zapowiedział też współpracę z nimi „od kiedy tylko zechcą, w ciągu 24 godzin czy 6 miesięcy. To zależy od nich”. Stany Zjednoczone oceniają, że niecały 1 procent — jedna lub dwie linie — nie zdecyduje się na zaostrzenie procedur.

– Przewoźnicy otrzymali konkretne wytyczne, co należy zrobić. Nowe rozwiązania oznaczają niewątpliwie podniesienie poprzeczki, ale nie powinny wywołać niepotrzebnych zakłóceń — dodał urzędnik.

Amerykanie argumentują zmiany pilnym i zmieniających się zagrożeniem terrorystycznym dla samolotów, bo terroryści wymyślają najróżniejsze sposoby, by naruszyć bezpieczeństwo transportu.

– Nie możemy bawić się w kotka i myszkę z każdym przypadkiem nowego zagrożenia — stwierdził minister John Kelly. — Musimy natomiast wprowadzić kompleksowo nowe środki zapewniające bezpieczeństwo i utrudnić działania terrorystów.

Międzynarodowa Rada Lotnisk ACI zwraca uwagę na znaczne koszty związane z działaniami Waszyngtonu, które zapewne spadną na lotniska, linie lotnicze i podróżnych.

– Na tym etapie trudno oszacować ich koszty, ale będą z pewnością znaczne, chyba że rządy przyjdą z pomocą i sfinansują je — stwierdził rzecznik ACI. Inaczej będą musiały je pokryć lotnisk, a linie lotnicze i pasażerowie. Jego zdaniem, nie ma jednak czasu do stracenia na wprowadzenie nowych procedur.

Z Europy do Stanów Zjednoczonych najwięcej pasażerów odprawiają lotniska Heathrow, Paryż-CDG, Frankfurt, Schiphol i Dublin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rząd przyjął koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowy port ma powstać w Stanisławowie w ...

W biurach podróży Grecja pnie się w górę

Już co czwarta wycieczka sprzedana w biurze podróży to wycieczka do Grecji. W ostatnich ...

Wjazd na Zanzibar dalej bez szczepień

Informacja z Niemiec była myląca – nic się nie zmieniło w kwestii wjazdu turystów ...

W biurach podróży są już pierwsze rezerwacje na 2019 rok

Prawie o 30 procent wzrosła sprzedaż wakacji czarterowych w biurach podróży w ostatnim tygodniu ...

Policja zamknęła Victoria Station w Londynie

Brytyjska policja zamknęła dziś rano londyński dworzec autobusowy Victoria Station i pobliskie ulice. Funkcjonariusze ...

Trzy alarmy bombowe w Chile i Peru

Trzy samoloty pasażerskie lądowały awaryjnie na lotniskach w Chile i Peru z powodu informacji, ...