Trudniej i drożej w lotach do USA

AFP

Władze USA chcą, by około 200 linii lotniczych wprowadziło nowe, surowsze procedury bezpieczeństwa z powodu zagrożenia bombami w laptopach. Będą dużo kosztować lotniska — uprzedza Międzynarodowa Rada Lotnisk

Resort bezpieczeństwa wewnętrznego USA chce wprowadzić nowe procedury: więcej psów wykrywających materiały wybuchowe, technologie następnej generacji dotyczące kontroli bagażu i osób oraz całą gamę niewidocznych z pozoru działań w obrębie obsługi pasażerów i samolotu.

Linie, które nie zastosują się do nowych procedur albo będą wolno wprowadzać nowe normy (dotyczące ok. 325 tysięcy ludzi przylatujących codziennie do Stanów) mogą otrzymać zakaz wlotu do USA lub zakaz zabierania na pokład laptopów albo być ukarane grzywną.

Działania administracji nie oznaczają rozszerzenia na Europę zakazu podróżowania z laptopami wprowadzonego w 2017 roku wobec 10 lotnisk, co jest już sukcesem władz UE, ale z pewnością nie spodoba się liniom i lotniskom — uważa „Financial Times”.

– Uważamy, że każdy przewoźnik i każde lotnisko na świecie są w stanie spełnić te normy w krótkim czasie, jeśli zechcą — stwierdził przedstawiciel resortu w Waszyngtonie. Zapowiedział też współpracę z nimi „od kiedy tylko zechcą, w ciągu 24 godzin czy 6 miesięcy. To zależy od nich”. Stany Zjednoczone oceniają, że niecały 1 procent — jedna lub dwie linie — nie zdecyduje się na zaostrzenie procedur.

– Przewoźnicy otrzymali konkretne wytyczne, co należy zrobić. Nowe rozwiązania oznaczają niewątpliwie podniesienie poprzeczki, ale nie powinny wywołać niepotrzebnych zakłóceń — dodał urzędnik.

Amerykanie argumentują zmiany pilnym i zmieniających się zagrożeniem terrorystycznym dla samolotów, bo terroryści wymyślają najróżniejsze sposoby, by naruszyć bezpieczeństwo transportu.

– Nie możemy bawić się w kotka i myszkę z każdym przypadkiem nowego zagrożenia — stwierdził minister John Kelly. — Musimy natomiast wprowadzić kompleksowo nowe środki zapewniające bezpieczeństwo i utrudnić działania terrorystów.

Międzynarodowa Rada Lotnisk ACI zwraca uwagę na znaczne koszty związane z działaniami Waszyngtonu, które zapewne spadną na lotniska, linie lotnicze i podróżnych.

– Na tym etapie trudno oszacować ich koszty, ale będą z pewnością znaczne, chyba że rządy przyjdą z pomocą i sfinansują je — stwierdził rzecznik ACI. Inaczej będą musiały je pokryć lotnisk, a linie lotnicze i pasażerowie. Jego zdaniem, nie ma jednak czasu do stracenia na wprowadzenie nowych procedur.

Z Europy do Stanów Zjednoczonych najwięcej pasażerów odprawiają lotniska Heathrow, Paryż-CDG, Frankfurt, Schiphol i Dublin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy pomagają niemieckiej turystyce

Dziewiąty z rzędu rekordowy wynik odnotowała w ubiegłym roku niemiecka turystyka przyjazdowa. W statystykach ...

Ibis styles w Nowym Targu przyjął pierwszych gości

Projektanci wnętrz nowotarskiego ibisa Styles czerpali inspirację z górskich krajobrazów. Hotel znajduje się w ...

Włamanie do królewskiego skarbca w Dreźnie

Złodzieje wdarli się do drezdeńskiego zamku, gdzie od czasów Augusta Mocnego wystawiana jest słynna ...

Rainbow: Zostaw dziecko w domu i ruszaj na zwiedzanie

Biuro podróży Rainbow rozpoczął kampanię reklamującą jego wycieczki objazdowe. Akcji towarzyszy spot „Ile Ty ...

W biurach podróży powrót Hiszpanii

Kolejny tydzień spadku zainteresowania wyjazdami z biurami podróży. W ostatnim tygodniu nadwyżka nad zeszłym ...

Betlej: Hamulcowy Morawiecki kontra orbanomika

Premier Mateusz Morawiecki, liberał ekonomiczny, nie chce dać solidnych podwyżek budżetówce. Będzie miał wkrótce ...