Firmy autokarowe apelują o pomoc – mają sześć postulatów

Bez pomocy państwa autokary przewożące turystów znikną z rynku – alarmuje branża turystyczna i transportowa.

Zdesperowani przedsiębiorcy autokarowi przyjechali dzisiaj na parking pod Wawelem. Wskazują, że pandemia, która spowodowała dramatyczny spadek ruchu turystycznego dobija ich biznesy.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: Będzie precyzyjnie zaplanowana pomoc dla turystyki

Protest, w którym wzięło udział ponad 20 wozów z firm z całej Polski, zorganizowały Krakowska Izba Turystyki, Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych i Stowarzyszenie Ekologicznego Transportu Autokarowego STEKTRA. te same organizacje wysłały w piątek do premiera Mateusza Morawieckiego dramatyczny („sytuacja jest dla nas i naszych rodzin czasem olbrzymiego stresu i wizji bankructwa, pozbawienia środków do życia, pozbawienia miejsca do mieszkania i dramatów życiowych tysiąca rodzin”) apel o pomoc. Wymieniły w nim sześć postulatów, których spełnienie może uratować ten sektor gospodarki:

1. Dopłaty (na wzór czeski, niemiecki, austriacki) do autobusów, uzależnione od klasy emisji spalin i wielkości pojazdu.
2. Odroczenia (na wzór węgierski) płatności rat kredytów i leasingów do czerwca 2021 roku dla firm z sektora szeroko rozumianego przewozu osób.
3.Dodatkowej puli środków PFR do wysokości 24 procent obrotu (na wzór hiszpański) z roku referencyjnego dla firm z branży szeroko rozumianego przewozu osób.
4. Umorzenia w całości subwencji PFR dla branży autokarowej.
5. Przedłużenia zwolnienia z ZUS o kolejne trzy miesiące.
6. Dopłaty do wynagrodzeń i przestojowego (na wzór europejski) dla firm doświadczających spadku przychodów w wysokości co najmniej 70 procent liczonym rok do roku, przez wybrane trzy kolejne miesiące przed złożeniem wniosku.

„Bez spełnienia powyższych postulatów polska branża autokarowa niemal całkowicie zniknie z rynku, a to co z niej zostanie cofnie poziom przewozu osób o co najmniej 20 lat” – czytamy w apelu.

Jak wyjaśnił podczas spotkania z dziennikarzami Maciej Socha ze STEKTRA, to najważniejsze postulaty, jakie zgłosiło środowisko. – Jesteśmy w kontakcie z zagranicznymi kontrahentami, oni ciągle liczą, że będą mogli wrócić ze swoimi klientami do Polski. Ale nie nastąpi to wcześniej niż za pół roku. Musimy się z tym liczyć. Sezon letni nie pozwolił nam odrobić strat. A zima też nie generuje przychodów. Z setek postulatów wybraliśmy te, które pozwolą nam przetrwać te pół roku – wyjaśniał Socha.

ZOBACZ TEŻ: Protest firm autokarowych: Będziemy jeździć do skutku

– Skończyła się pierwsza pomoc, przebranżawiamy kierowców na gońców, budowlańców, malarzy, mechaników – dodawał Jacek Legendziewicz z Jordan Group. – Ale dłużej tak się nie da, jeśli chcemy utrzymać firmy.

Podczas konferencji, która poprzedziła przejazd, organizatorzy zaprezentowali wyniki ankiety, jaką rozpisali wśród przedsiębiorców, pokazującą rozmiar spadku przychodów w firmach autobusowych.

– Przyjęliśmy, że spadek na poziomie do 40 procent (kolor zielony) jest w dobie tak poważnego kryzysu akceptowalny – komentuje prezes Krakowskiej Izby Turystyki Rafał Marek. – Mimo tak liberalnego podejścia tylko 20 procent przewoźników mieści się w bezpiecznym zielonym przedziale. Dramaturgii sytuacji dodaje, że przewozy autokarowe charakteryzują się olbrzymim poziomem kosztów stałych, a ceny autokarów wykorzystywanych do tej działalności idą w miliony złotych . Firmy oparte na polskim kapitale zbudowane ciężką pracą, okupione nieprzespanymi nocami, stoją na skraju bankructwa. Przewoźnicy autokarowi utracili przychody i środki do życia. Nadszedł czas na podjęcie pilnych działań, które powinny być skierowane sektorowo do najbardziej poszkodowanych gałęzi gospodarki i podmiotowo – do firm dotkniętych największym spadkiem obrotów.

 

Mogą Ci się również spodobać

W Wielkiej Brytanii ruszyła sprzedaż wakacji

Już dziewiąty tydzień z rzędu rośnie liczba brytyjskich turystów rezerwujących wakacje w biurach podróży. ...

U progu sezonu Polacy wydali 124 miliony z bonów turystycznych

Tylko w maju i długi weekend czerwcowy Polacy dokonali 170 tysięcy płatności Polskim Bonem ...

Kozy na ratunek wydmom na Mierzei Kurońskiej

Dyrekcja litewskiego Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej chce „zatrudnić” kozy, które mają chronić tamtejsze wydmy ...

Od soboty do Tunezji tylko z testem PCR

W sobotę, 10 lipca, wchodzi w życie przepis nakazujący klientom lecącym do Tunezji w ...

Ryanair: Do Izraela z dwoma walizkami podręcznymi

Od 20 stycznia wszyscy pasażerowie podróżujący do i z Izraela będą mogli podróżować z ...

Expo mniej popularne, niż przewidywano

Do końca czerwca polski pawilon na Expo w Astanie odwiedziło już ponad 45 tysięcy ...