Rosjanie jeszcze nie polecą do Gruzji

Fot. AFP

Rosyjskie linie lotnicze wznowią loty do Gruzji najwcześniej w 2020 r. Połączenia zostały zawieszone przez Rosję w lipcu. Obie strony tracą na tym setki milionów dolarów.

Połączenia lotnicze między Rosją a Gruzją zostaną przywrócone po nowym roku, dowiedziała się na Kremlu gazeta „Izwiestia”.

W lipcu na polecenie Władimira Putina Rosja jednostronnie przerwała loty do Gruzji i przyjmowanie gruzińskich samolotów. Kreml tłumaczył to bezpieczeństwem obywateli. Prawdziwym powodem był jednak antyrosyjski miting, który odbył się 20 czerwca w Tbilisi. Policja rozgoniła tysiące Gruzinów demonstrujących przeciwko Rosji.

CZYTAJ TEŻ: Wizz Air połączy Poznań z Gruzją

Rząd Rosji po wprowadzeniu zakazu lotów, zapowiedział, że zrekompensuje rosyjskim liniom lotniczym straty, poniesione z tego tytułu. Jednak z miesiąca na miesiąc przekładał wypłacenie pieniędzy przewoźnikom i nie zrobił tego do dzisiaj. Oficjalnie ogłosił, że zrobi to w przyszłym roku.

Gruzja była jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku Rosjan. Co tydzień rosyjskie linie wykonywały 70 lotów do Gruzji. Z tego 40 połączeń Ural Airlines. Niedawno przewoźnik policzył swoje straty. – Z powodu zakazu lotów nie sprzedaliśmy biletów za miliard rubli (61,1 mln zł). Bardzo byśmy nie chcieli, żeby władze zapomniały o rekompensacie. Złożyliśmy swoje obliczenia strat w ministerstwie finansów, ale żadnej odpowiedzi nie dostaliśmy – poinformował dziennikarzy dyrektor generalny Ural Airlines Siergiej Skuratow podczas niedawnego forum Transport Rosji. Cytuje go agencja TASS.

W październiku Gruzini szacowali, że stracili na zakazie lotów z Rosji 350 mln dolarów. – Nasz dochód z turystyki przekroczył dwa miliardy dolarów, byłoby o 350 milionów więcej, gdyby nie rosyjski zakaz – mówił pod koniec października premier Gruzji Giorgi Gacharia.

Obecna decyzja Kremla o przedłużeniu zakazu lotów, także jest podyktowana, jak wyjaśniają władze, obawą o bezpieczeństwo obywateli. W Gruzji trwają bowiem masowe protesty opozycji przeciwko rządowi, który jest jej zdaniem zbyt uległy wobec Rosji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Branża turystyczna – przyszłość dobrze się zapowiada

74 procent przedstawicieli branży turystycznej, którzy wzięli udział w badaniu przeprowadzonym przez targi turystyczne ...

TUI uspokaja niemieckich agentów

Prezes TUI Friedrich Joussen wielokrotnie zapowiadał, że TUI stanie się platformą cyfrową. Deklaracje wzbudziły ...

Wyspy Kanaryjskie: Turyści pod specjalnym nadzorem

Każdy turysta przylatujący na Wyspy Kanaryjskie będzie zobowiązany do zainstalowania na telefonie aplikacji, umożliwiającej ...

Londyński hotel Ritz na sprzedaż? Może być wart miliard dolarów

Miliard dolarów – za tyle obecni właściciele są skłonni sprzedać słynny londyński hotel Ritz ...

TUI sprzedaje przez Booking.com

Ponad 70 tysięcy wycieczek, biletów do atrakcji i na wydarzenia, które można kupić przez ...

Lonely Planet: Warto w przyszłym roku odwiedzić Łódź

Łódź znalazła się na drugim miejscu rankingu prestiżowego wydawnictwa podróżniczego Lonely Planet „Best in ...