Europa uwolni Maxy w styczniu?

Fot. AFP

MAX jest bezpieczny i może wrócić do służby – mówi szef Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego i zapowiada, że prawdopodobnie już w styczniu zniesie zakaz lotów.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) może pozwolić latać uziemionym od marca 2019 roku Maxom już w styczniu – poinformował szef tej agencji Patrick Ky, którego cytuje Reuters. Stało się to kilka dni po tym, jak taką zgodę wydała Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA).

CZYTAJ WIĘCEJ: Maxy mogą wrócić do latania

– Przeprowadziliśmy całkowicie niezależną analizę bezpieczeństwa tego samolotu, własne kontrole i testy w locie. Wszystkie te badania mówią nam, że MAX może wrócić do służby – mówił Ky podczas trwającej od piątku konferencji lotniczej Paris Air Forum. I dodał, że EASA wyda zgodę „prawdopodobnie w styczniu”. Projekt dyrektywy EASA kończącej uziemienie Maxów w Europie ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu, następnie przez 30 dni będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Linie lotnicze będą mogły uruchomić Maxy po przeszkoleniu pilotów i aktualizacji oprogramowania. W Stanach Zjednoczonych loty pasażerskie mają rozpocząć się 29 grudnia, czyli niecałe sześć tygodni po opublikowaniu 18 listopada dyrektywy FAA.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy lot Maxa po poprawkach

Boeingi 737 Max zostały uziemione po dwóch katastrofach – w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku. Ich przyczyną był wadliwie działający system MCAS, automatycznie zapobiegający utracie siły nośnej. Na jaw wyszły rażące zaniedbania w zakresie procedur bezpieczeństwa i kontroli, jakich dopuścili się Boeing i FAA.

EASA reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej i pięć krajów niezrzeszonych: Wielką Brytanię, Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Lichtenstein.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Luwr stracił na pandemii 40 milionów euro

Paryski Luwr stracił 40 milionów euro przychodów podczas pandemii koronawirusa. Muzeum ma zostać ponownie ...

Odśnieżył plac, zapłaci grzywnę

Z szacunku dla Owidiusza przedsiębiorca budowlany z włoskiej Abruzji sam odśnieżył plac w centrum ...

Grecja karze mandatami za brak formularza PLF

Mandaty w wysokości 500 euro dostali niemieccy turyści, którzy przylecieli do Grecji bez wypełnionego ...

TUI oszukiwał, że październik to wakacje

Brytyjski TUI nie może promować wyjazdów październikowych jako wakacyjnych. Zakaz emisji spotu telewizyjnego wprowadzającego ...

Chorwacja opowie, jak bezpieczna jest dla turystów

Chorwacja uruchomiła platformę internetową, na której przyjezdni odnajdą obiekty turystyczne oznaczone godłem Safe Stay ...

Sandomierz szykuje nowe atrakcje dla turystów

Zagospodarowanie terenu nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, wytyczenie szlaku kajakowego do Gór Pieprzowych i ...