Europa uwolni Maxy w styczniu?

Fot. AFP

MAX jest bezpieczny i może wrócić do służby – mówi szef Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego i zapowiada, że prawdopodobnie już w styczniu zniesie zakaz lotów.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) może pozwolić latać uziemionym od marca 2019 roku Maxom już w styczniu – poinformował szef tej agencji Patrick Ky, którego cytuje Reuters. Stało się to kilka dni po tym, jak taką zgodę wydała Federalna Administracja Lotnictwa Stanów Zjednoczonych (FAA).

CZYTAJ WIĘCEJ: Maxy mogą wrócić do latania

– Przeprowadziliśmy całkowicie niezależną analizę bezpieczeństwa tego samolotu, własne kontrole i testy w locie. Wszystkie te badania mówią nam, że MAX może wrócić do służby – mówił Ky podczas trwającej od piątku konferencji lotniczej Paris Air Forum. I dodał, że EASA wyda zgodę „prawdopodobnie w styczniu”. Projekt dyrektywy EASA kończącej uziemienie Maxów w Europie ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu, następnie przez 30 dni będzie można zgłaszać do niego uwagi.

Linie lotnicze będą mogły uruchomić Maxy po przeszkoleniu pilotów i aktualizacji oprogramowania. W Stanach Zjednoczonych loty pasażerskie mają rozpocząć się 29 grudnia, czyli niecałe sześć tygodni po opublikowaniu 18 listopada dyrektywy FAA.

ZOBACZ TAKŻE: Pierwszy lot Maxa po poprawkach

Boeingi 737 Max zostały uziemione po dwóch katastrofach – w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu 2019 roku. Ich przyczyną był wadliwie działający system MCAS, automatycznie zapobiegający utracie siły nośnej. Na jaw wyszły rażące zaniedbania w zakresie procedur bezpieczeństwa i kontroli, jakich dopuścili się Boeing i FAA.

EASA reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej i pięć krajów niezrzeszonych: Wielką Brytanię, Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Lichtenstein.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Związkowcy w Air France mnożą strajki

Intersyndicale, reprezentująca 10 związków zawodowych Air France, wezwała pracowników tego przewoźnika do dodatkowych strajków ...

Czterech zachodnich turystów zamordowano w Tadżykistanie

Śmierć grupy zachodnich turystów w Tadżykistanie nie była efektem wypadku drogowego, jak początkowo przypuszczano, ...

Turyści Itaki utknęli w Tajlandii

Około 330 Polaków utknęło w Tajlandii. To turyści Itaki, którzy wczoraj mieli przylecieć z ...

Na najmie krótkoterminowym można sporo zarobić, ale można też stracić. Biznes jest ryzykowny

Apartamenty na doby – żniwa już nie takie?

Czynsze za lokale wynajmowane na doby w wielu miejscach lecą na łeb na szyję. ...

Air France-KLM: Nowy start na długie trasy

Drugi w Europie przewoźnik lotniczy, francusko-holenderski Air France-KLM, zapowiedział zwiększenie mocy przewozowych, by odzyskać ...

Rainbow w kwietniu urósł o 24 procent

Przychody ze sprzedaży imprez turystycznych w kwietniu w biurze podróży Rainbow wyniosły 47,4 mln ...