LOT wyszedł z Nordiki. Ratuje własną pozycję

Fot. materiały prasowe

LOT odsprzedał 49 procent, wszystkie jakie posiadał, akcji linii lotniczej Nordica, i zakończył czteroletnią ścisłą współpracę z tym estońskim przewoźnikiem.

Do pozbycia się akcji narodowego przewoźnika Estonii LOT zmusiła sytuacja, w jakiej znalazł się w wyniku pandemii – tłumaczy przewoźnik. Jak wiele innych linii na świecie, musi zająć się działaniami zapewniającymi mu przetrwanie kryzysu, największego w historii lotnictwa. Strony nie podały wartości transakcji, zasłaniając się tajemnicą handlową.

CZYTAJ TEŻ: Komisja Europejska zatwierdza miliardową pomoc dla LOT-u

LOT musi ścinać koszty, to jeden z warunków pomocy w wysokości prawie 3 miliardów złotych, jakiej zapewnienie uzyskał 22 grudnia od rządu. Nieoficjalnie mówi się też o planie zwolnienia kilkuset pracowników. Z powodu kryzysu LOT odstąpił w kwietniu od wstępnej umowy na kupno niemieckich linii czarterowych Condor.

Tymczasem prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował na Twitterze, że jego instytucja przelała na konto LOT-u pierwszą transzę z 1,8 miliarda złotych pożyczki – 900 milionów złotych. Oprócz tego, LOT ma być dokapitalizowany jeszcze sumą 1,14 miliarda złotych.

LOT i Nordica (Nordic Aviation Group) rozpoczęły współpracę w listopadzie 2016 roku, gdy polski przewoźnik odkupił 49 procent udziałów w spółce córce Regional Jet (obecnie Xfly). Zainwestowanie w estońskiego przewoźnika miało być elementem konsolidowania rynku lotniczego w Europie wschodniej i budowanie pozycji LOT-u.

Dzięki udostępnieniu platformy sprzedażowej biletów LOT-u, pod desygnatorem LO i przy wykorzystaniu samolotów spółki Regional Jet, wykonywane były wszystkie połączenia z Tallinna, jakie w ofercie miała Nordica, a więc rejsy ze stolicy Estonii między innymi do Brukseli, Sztokholmu, Amsterdamu, Wiednia, Kijowa, Wilna, Oslo i Trondheim. Polski przewoźnik wykorzystywał flotę Regional Jet do obsługiwania wybranych połączeń LOT-u z Warszawy.

— W ciągu ostatnich lat LOT wzmocnił ofertę europejskich połączeń z Tallinna i zbudował wysoką rozpoznawalność marki polskiego przewoźnika w krajach nadbałtyckich – mówi prezes LOT-u Rafał Milczarski, cytowany w komunikacie spółki. – W tym czasie załogi LOT i Nordiki wykonały wspólnie  63 658 rejsów. W wyniku pandemii i znacząco zmniejszonego popytu na połączenia lotnicze, dziś kończymy tę szczególną podróż. Ale będziemy dalej współdziałać na zasadach handlowych

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezes TUI Deutschland: W Polsce gramy fair

Chcemy zapewnić wakacje zarówno klientom z małym budżetem, jak i tym z grubym portfelem. ...

EXPO w Dubaju o rok później. To już pewne

Zapadła wreszcie oficjalna decyzja – EXPO 2020 będzie przesunięte. Nowy termin wystawy to 1 ...

MSZ do turystów: Nie jedźcie do Chorwacji

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w dzisiejszym komunikacie odradza podróże do Chorwacji, które nie są ...

Betlej: Oferty wakacji last minute drożeją najmocniej

Od początku lutego średnia cena wakacji wzrosła w biurach podróży o 338 złotych, czyli ...

Paweł Niewiadomski prezesem europejskich touroperatorów

Podczas obrad w Kuala Lumpur w Malezji Europejska Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej ...

Hongkong zakazuje turystyki i myśli nad prohibicją w barach

Hongkong zdecydował o wprowadzeniu zakazu przyjazdu turystów i ruchu pasażerów tranzytowych. Rozważa także prohibicję ...