Katowice Airport – padł rekord w przewozach czarterowych

Fot. materiały prasowe

Ponad 2 miliony pasażerów samolotów wyczarterowanych przez biura podróży obsłużyło w ubiegłym roku lotnisko w Pyrzowicach. To o ponad 32 tysiące więcej niż rok wcześniej.

Na wakacyjnych trasach z i do Pyrzowic podróżowało 2 miliony 6326 osób, czyli o prawie 32,1 tysiąca więcej niż w 2018 roku – podaje katowickie lotnisko w komunikacie. Najwięcej podróżnych – 472 tysiące – wybrało się do Turcji. Drugie miejsce zajęła Grecja z wynikiem 467 tysięcy, a kolejne Egipt – 310 tysięcy, Hiszpania – 211 tysięcy i Bułgaria – 164 tysiące.

Pierwszą piątkę najpopularniejszych kierunków otwiera Antalya, do której poleciały 342 tysiące turystów, za nią uplasowały się Hurghada – 156 tysięcy, Burgas – 108 tysięcy, Marsa Alam – 89 tysięcy i Rodos – 85 tysięcy.

CZYTAJ TEŻ: Katowice: w kwietniu czartery rosły o prawie 60 procent

Z kolei w przewozach regularnych lotnisko odnotowało niewielki spadek, obsługując ponad 2,8 miliona podróżnych, czyli o 31,2 tysiąca mniej niż w roku 2018. Do Londynu-Luton wybrało się 314 tysięcy pasażerów, Dortmundu – 291 tysięcy, Warszawy i Eindhoven – po 149 tysięcy, a do Frankfurtu 134 tysiące. W piątce najpopularniejszych państw znalazły się Wielka Brytania z wynikiem 717 tysięcy podróżnych, Niemcy – 531 tysięcy, Włochy – 220 tysięcy, Norwegia – 195 tysięcy i Holandia – 190 tysięcy.

Ogółem w 2019 roku liczba pasażerów wzrosła – z połączeń regularnych i czarterowych skorzystało w sumie ponad 4,8 miliona osób, o 5,7 tysiąca więcej w porównaniu z 2018 rokiem. Największy wzrost ruchu ogółem nastąpił w czwartym kwartale, kiedy liczba podróżnych wyniosła 928,1 tysiąca i była o 67,9 większa w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Rekordowy czwarty kwartał to efekt otwarcia pod koniec października w Pyrzowicach bazy Ryanaira, które wiązało się z wprowadzeniem przez irlandzkiego przewoźnika 12 nowych tras do zimowego rozkładu.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: co miesiąc 25 procent wzrostu?

– Po rekordowym 2018 roku, w którym odnotowaliśmy prawie milionowy przyrost liczby pasażerów, miniony rok był czasem stabilizacji w ruchu ogółem – mówi prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artur Tomasik, cytowany w komunikacie.

Pierwszy raz w historii przekroczyliśmy liczbę dwóch milionów podróżnych czarterowych, co potwierdza dominującą pozycję Pyrzowic w tym segmencie w kraju. Warto podkreślić, że najwięcej pasażerów przewiozła polska linia czarterowa Enter Air. Wynik w czarterach mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie uziemienie boeingów 737 Max. Wszystkie największe na polskim rynku linie czarterowe swój rozwój opierały na tym typie statku powietrznego. W przewozach rozkładowych odnotowaliśmy niewielki spadek. Jednak w bieżącym roku, dzięki uruchomieniu bazy Ryanaira, spodziewamy się zdecydowanego odbicia i solidnego wzrostu ruchu regularnego – przewiduje Tomasik.

Wedle prognozy na rok 2020 liczba podróżnych pierwszy raz w historii przekroczy 5 milionów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Filmowe nominacje do Oscarów pomagają hotelarzom

Według danych serwisu pośredniczącego w wyszukiwaniu noclegów Hotels.com, głośne filmy przyciągają turystów w miejsca, ...

Zakopane będzie miało centrum komunikacyjne

Zakopane otrzymało 21 milionów złotych dotacji z funduszy unijnych na budowę centrum komunikacyjnego przy ...

Wakacje u szczęśliwych sąsiadów

Aby poczuć atmosferę miejsc odwiedzanych przez piękną policjantkę Sagę Norén i inspektora Martina Rohde’a, ...

Bieszczadzkie drezyny popularne jak nigdy dotąd

Prawie 50 tysięcy turystów od początku tegorocznych wakacji zwiedzało Bieszczady, korzystając z drezyn rowerowych ...

W biurach podróży dobry tydzień Egiptu

Egipt był trzecim pod względem liczby rezerwacji kierunkiem, który na urlop wybierali klienci biur ...

Polacy w pociągu wciąż daleko od Europy

Najczęściej na Pomorzu, najrzadziej na Lubelszczyźnie – statystyczny Polak wsiada do pociągu średnio osiem ...