Katowice Airport: Wakacje gorsze o prawie 900 tysięcy pasażerów

Fot. materiały prasowe

W lipcu i sierpniu katowickie lotnisko obsłużyło 425 tysięcy podróżnych, dla porównania w zeszłe wakacje było ich ponad 1,3 miliona.

W sierpniu katowickie lotnisko obsłużyło 260 tysięcy podróżnych, o 400 tysięcy, czyli 60,6 procent mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku – podaje w komunikacie zarządca portu Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL). Samoloty rejsowe przewiozły z i do Pyrzowic 154 tysiące pasażerów, o 121 tysięcy mniej (minus 44,1 procent), a czarterowe 105 tysięcy, o 278 tysięcy mniej (spadek o 72,5 procent). Liczba startów i lądowań spadła o 40,3 procent, z 4907 do 2930.

– Sierpień był kolejnym bardzo trudnym miesiącem dla branży lotniczej. Poziom ruchu odpowiadał zaledwie 40 procentom tego z sierpnia ubiegłego roku – mówi prezes GTL Artur Tomasik, cytowany w komunikacie. – Największym wyzwaniem jest ogromna niestabilność rynku i ciągle zmieniające się restrykcje dotyczące możliwość wykonywania lotów, które z dnia na dzień wprowadzają państwa znajdujące się między innymi w siatce połączeń Katowice Airport. Jest to ogromne utrudnienie dla pasażerów, linii lotniczych i biur podróży. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Komisja Europejska narzuci państwom Unii Europejskich jeden spójny system zarządzania ruchem lotniczym w czasach pandemii. Znacząco ułatwiłoby to funkcjonowanie branży w trakcie największego kryzysu w historii lotnictwa komunikacyjnego – dodaje Tomasik.

CZYTAJ TEŻ: Katowice – w lipcu ruch na lotnisku o 75 procent mniejszy

W lipcu i sierpniu lotnisko obsłużyło 425 tysiące podróżnych, dla porównania w zeszłe wakacje ponad 1,3 miliona. Latem siłą napędową ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach były czartery realizowane na zlecenie biur podróży. W rekordowym lipcu i sierpniu minionego roku czarterami z i do Katowic podróżowało w sumie 757 tysięcy osób, w tym roku 267 tysięcy.

– W siódmym i ósmym miesiącu klienci biur podróży najchętniej podróżowali z Pyrzowic do Burgas, na tej trasie odnotowaliśmy prawie 21,5 tysiąca pasażerów. Drugie i trzecie miejsce zajęły dwie greckie trasy – Heraklion z wynikiem 19,5 tysiąca podróżnych i Zakintos – 18,8 tysiąca. W pierwszej trójce nie znalazł się lider poprzednich sezonów, czyli turecka Antalya. W zeszłoroczne wakacje poleciało tam z Pyrzowic 128 tysięcy podróżnych, w tym sezonie niecałe 10 tysięcy. Warto jednak pamiętać, że loty do Turcji możliwe były dopiero od sierpnia – mówi Artur Tomasik.

– W wakacje najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym była Grecja z wynikiem 74 tysięcy podróżnych. Druga była Bułgaria – między Katowice Airport a Warną i Burgas podróżowało 31 tysięcy osób. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania – w lipcu i sierpniu na trasach hiszpańskich w ruchu czarterowym obsłużyliśmy 19,3 tysiące pasażerów – dodaje prezes.

ZOBACZ TAKŻE: Katowice: Przydałoby się więcej kierunków czarterowych

Od stycznia do sierpnia przez katowickie lotnisko przewinęło się w sumie 1,08 miliona pasażerów, o 2,3 miliona mniej (minus 67,6 procent) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

W 2019 roku lotnisko obsłużyło rekordowe 4,8 miliona podróżnych. Przed pandemia GTL prognozowało, że w 2020 roku linie lotnicze przewiozą z i do Pyrzowic 5,5 miliona pasażerów. Obecnie spodziewa się, że ich liczba będzie o połowę mniejsza niż w ubiegłym roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Włosi boją się czikungunii

W Rzymie i pobliskim Anzio zanotowano 17 przypadków tropikalnej gorączki, czikungunii. Władze obawiają się ...

Szpikowski: Znieśmy jednomyślność w Modlinie

Znieśmy zasadę jednomyślności w decydowaniu o losach lotniska w Modlinie i przerwijmy impas w ...

Betlej: Biura podróży jak tanie linie lotnicze

Ceny wycieczek w biurach podróży na wrzesień podrożały, licząc rok do roku, o rekordowe ...

Hays Travel bierze sklepy Thomasa Cooka

555 salonów Thomasa Cooka przejął agent turystyczny Hays Travel. Dzięki temu będzie miał największą ...

Zimą 54 nowości w połączeniach lotniczych z Polski

W sezonie zimowym pasażerowie podróżujący z Polski mają do wyboru 460 regularnych połączeń, w ...

MSiT szuka chętnych na dopłaty turystyczne

Ministerstwo Sportu i Turystyki rozpisało nowy, dodatkowy konkurs na dopłaty do zadań publicznych z ...