W drugim kwartale lotniska straciły 99 procent pasażerów

Fot. AFP

O ponad 64 procent spadły przewozy pasażerskie na 13 lotniskach regionalnych pierwszym półroczu, a o 99 procent w drugim kwartale – podaje Związek Regionalnych Portów Lotniczych. I apeluje do rządu o rekompensatę za lotniczy lockdown.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych zebrał statystyki ruchu pasażerskiego za pierwsze półrocze w 13 lotniskach regionalnych w Polsce. W sumie obsłużyły one 4,9 miliona podróżnych, o 8,8 miliona, czyli 64,2 procent mniej niż w  tym samym okresie minionego roku. Pierwszy kwartał lotniska zamknęły wynikiem 4,8 miliona pasażerów – to o 835 tysięcy, czyli 14,7 procent mniej niż od stycznia do marca 2019 roku. Totalne załamanie przewozów pasażerskich nastąpiło w drugim kwartale. W tym czasie 13 lotnisk regionalnych obsłużyło zaledwie 80 tysięcy podróżnych – o niemal 8 milionów, czyli 99 procent mniej w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku.

W podsumowaniu ZRPL podzielił lotniska na dwie grupy. W pierwszej znalazły się porty, które w 2019 roku obsłużyły więcej niż milion podróżnych, a w drugiej te, które nie przekroczyły tej granicy.

W grupie pierwszej najwięcej pasażerów, bo 1,5 miliona, miało w pierwszym półroczu lotnisko w Krakowie. Na drugim miejscu znalazł się Gdańsk z wynikiem 907 tysięcy, na trzecim Katowice – 660 tysięcy, a na kolejnych Wrocław – 533 tysiące, Modlin – 491 tysięcy i Poznań – 336 tysięcy.

CZYTAJ TEŻ: Kraków Airport – w kwietniu 52 pasażerów

Liderem drugiej grupy jest lotnisko w Rzeszowie, które od stycznia do czerwca obsłużyło 120 tysięcy podróżnych. Drugie miejsce zajął Szczecin z wynikiem 98,3 tysiąca, trzecie Bydgoszcz – 81 tysięcy, a kolejne Lublin – 60 tysięcy, Łódź – 37,4 tysiąca, Olsztyn – 29,6 tysiąca i Zielona Góra – 9,1 tysiąca.

Wszystkie 13 lotnisk zanotowało spadek ruchu pasażerskiego w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 roku. W Krakowie liczba podróżnych spadła o 2,3 miliona (minus 59,3 procent), w Gdańsku o 1,5 miliona (minus 63,1 procent), w Katowicach o 1,4 miliona (minus 67,4 procent), we Wrocławiu o 1,1 miliona (minus 67,6 procent), w Modlinie o 1,1 miliona (minus 69 procent), w Poznaniu o 696 tysięcy (minus 67,4 procent), w Rzeszowie o 243 tysiące (minus 67 procent), w Bydgoszczy o 114 tysięcy (minus 58,6 procent), w Lublinie o 106 tysięcy (minus 64 procent), w Szczecinie o 98 tysięcy (minus 62,5 procent), w Łodzi o 73 tysiące (minus 66,4 procent), w Olsztynie o 36 tysięcy (minus 55,5 procent), a w Zielonej Górze o 3,1 tysiąca (minus 25 procent).

– Wyniki ruchu pasażerskiego polskich lotnisk regionalnych po pierwszej połowie bieżącego roku są smutnym świadectwem kryzysu, w jakim znalazła się branża lotnicza w wyniku pandemii koronawirusa. Szczególnie dobitne jest podsumowanie drugiego kwartału, w trakcie którego odnotowaliśmy 99-procentowy spadek ruchu pasażerskiego – mówi prezes ZRPL Artur Tomasik, cytowany w podsumowaniu.

– W konsekwencji w polskiej branży lotniczej zagrożone są tysiące miejsc pracy. Niestety niektóre lotniska już raportują, że grozi im utrata płynności finansowej. W tym kontekście niepokoi fakt, że porty lotnicze nadal nie otrzymały niezbędnej pomocy od państwa. Warto pamiętać, że w wyniku rozporządzeń rządu RP, których celem było przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, przez 108 dni obowiązywał zakaz lotów do Polski w międzynarodowym ruchu pasażerskim. W tym czasie lotniska zostały praktycznie całkowicie odcięte od przychodów. Rekompensata dla lotnisk za lotniczy lockdown jest kwestią priorytetową – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Lotniska wciąż bez pieniędzy z tarczy

– Organizacje branżowe, takie jak Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych, prognozują, że w 2020 roku przewozy pasażerskie w porównaniu z minionym rokiem spadną na świecie o około 60 procent. Z tego tytułu straty lotnisk mogą wynieść nawet 100 miliardów dolarów. Ponadto przewiduje się, że proces odbudowy ruchu pasażerskiego będzie długotrwały, a powrót do wyników sprzed pandemii może zająć nawet trzy-cztery lata. W kontekście tych prognoz i skali kryzysu, z którym się mierzymy, mamy nadzieję, że rząd zaproponuje długoletni program wsparcia branży lotniczej, który pomoże w utrzymaniu miejsc pracy w lotnictwie oraz potencjału infrastruktury lotniskowej, która od wejścia Polski do Unii Europejskiej nieustannie się rozwija – wskazuje Tomasik.

W 2019 roku z siatki połączeń 13 polskich portów regionalnych skorzystało rekordowe 30,2 miliona podróżnych, o ponad 2,1 miliona więcej niż rok wcześniej. Był to najlepszy wynik w historii lotnisk regionalnych. Dynamika wzrostu ruchu sięgnęła 7,6 procent i była o ponad połowę większa od średniej europejskiej, która według Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI Europe) wyniosła 3,2 procent.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polskie lotniska regionalne na granicy przepustowości

Związek Regionalnych Portów Lotniczych powstał w celu zorganizowania i usystematyzowania współpracy między regionalnymi portami lotniczymi w Polsce. Głównym celem organizacji jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec związków zawodowych pracowników, a także organów władzy, administracji państwowej i samorządu terytorialnego. Ważnymi obszarami działalności związku są także wspieranie inwestycji w portach regionalnych, ich modernizacji i restrukturyzacji, poszukiwanie zasilania kapitałowego i finansowego oraz opracowywanie wspólnych standardów jakości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjczycy i Polacy ciągną do Czarnobyla

Od początku 2019 r. Strefę Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zwiedziło już 107 tysięcy ...

LOT chce polecieć na algorytmach

Polski przewoźnik zamierza stosować nowe technologie, na przykład w planowaniu siatki połączeń. LOT podpisał ...

Wizz Air ma już 100 samolotów

Wizz Air świętuje dołączenie 100. samolotu do swojej floty. To airbus A321. Przewoźnik specjalnie ...

Aquaparki Dubaju, czyli nie brakuje wody na pustyni

Park wodny Aquaventure został wyróżniony przez portal TripAdvisor tytułem Najlepszego Parku Wodnego w Dubaju ...

Gdańsk: W tym roku obsłużymy ponad 5 milionów pasażerów

O 15 procent więcej pasażerów niż rok wcześniej obsłużyło lotnisko w Gdańsku. Było to ...

Więcej turystów odwiedziło Niemcy

0 3,1 procent wzrosła liczba noclegów sprzedanych zagranicznym turystom w Niemczech, liczona rok do ...