Szwecja zaprasza na 72-godzinny relaks

Fot. Maja Flink

Ludzie wykonujący najbardziej stresujące zawody świata spędzą 72 godziny, prowadząc życie w szwedzkim stylu – blisko natury. Później uczeni sprawdzą ich samopoczucie. W ten sposób Szwedzi chcą zachęcić do relaksu w ich kraju

Jak podaje Visit Sweden, inicjatywa „The 72 hour cabin”, czyli „Chata na 72 godziny” ma pokazać, że trzy dni spędzone w otoczeniu szwedzkiej przyrody pomagą osobom z różnych stron świata wyciszyć się i poczuć się lepiej. Organizacja przypomina, że Szwecja od lat zajmuje wysoką pozycję w różnorodnych klasyfikacjach indeksu jakości życia, a 90 procent Szwedów uważa, że czas spędzony w otoczeniu przyrody wzmacnia poczucie sensu. Prawie 50 procent z nich co najmniej raz w tygodniu wybiera się na odpoczynek na świeżym powietrzu. 95 procent powierzchni kraju to zaś tereny niezamieszkałe.

W ramach nowego projektu pięć osób pracujących w najbardziej stresujących zawodach – między innymi oficer niemieckiej policji, francuski taksówkarz i brytyjski dziennikarz radiowy – będzie miało szansę spróbować szwedzkiego stylu życia w bezpośrednim kontakcie z naturą.

– Dla wielu Szwedów przyroda jest źródłem sił życiowych i odskocznią pomagającą w rozwoju duchowym, elementem sprzyjającym szczęściu i podnoszącym jakość życia. W ramach projektu „Chata na 72 godziny” chcemy umożliwić ludziom z różnych krajów świata zrozumienie więzi, jaka łączy Szwedów z naturą, i zachęcić cudzoziemców do odwiedzania kraju, w którym dzika przyroda jest niemal wszędzie na wyciągnięcie ręki – wyjaśnia, cytowana w komunikacie prasowym, Jennie Skogsborn Missuna, dyrektor działu doświadczeń w Visit Sweden.

Każdy z uczestników projektu zamieszka w konstrukcji przypominającej dom ze ścianami z przezroczystego szkła, dzięki czemu ich kontakt z naturą będzie maksymalnie bliski. W tym czasie Walter Osika i Cecilia Stenfors – badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie – będą obserwować ich samopoczucie.

Część projektu poświęcona zebraniu danych odbędzie się w dniach 7–10 września, a jego wyniki zostaną ogłoszone publicznie 10 października. Uczestnicy przedsięwzięcia będą żyli wśród szwedzkiej przyrody, pływali, łowili ryby i przygotowywali jedzenie na ruszcie. Szklane chatki znajdują się na wyspie Henriksholm, dwie godziny drogi na północ od Goeteborga w zachodniej Szwecji. W miejscu tym 60 procent terenu to lasy, a pozostałe 40 procent zajmują górskie pastwiska.

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o szwedzkim stylu życia w kontakcie z naturą i zaproszenie do uczestnictwa w nim mieszkańców różnych stron świata – czytamy w informacji Visit Sweden.

Sama tylko Skania, czyli położony najbliżej Polski region Szwecji, oferuje ponad 200 kilometrów plaż, 1180 km tras pieszych i kilkaset kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych. Oto trzy rekomendowane miejsca w Skanii, w których można blisko obcować z przyrodą:

1. Jezioro Immeln w północno-wschodniej Skanii – na jednej z leżących na nim 200 wysp można prowadzić życie w stylu Robinsona Crusoe (http://visitskane.com/outdoors-adventure/lake-immeln).

2. Nyrups Naturhotell w centralnej Skanii – położony w środku bukowego lasu hostel oferujący noclegi w namiotach przypominających mongolskie jurty (https://www.swedishtouristassociation.com/facilities/stf-nyrup-hostel/images/).

3. Hotel „Falknästet” (Sokole Gniazdo) położony na klifie w Rezerwacie Przyrody Kullaberg (północno-zachodnia Skania), oferujący jeden z najbardziej ekskluzywnych pokoi w Szwecji z panoramicznym widokiem na morze: (http://visitskane.com/outdoors-adventure/kullaberg-nature-reserve i http://falknastet.se/?page_id=1670).

 

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair poleci z Krakowa na główne lotnisko Brukseli

Od października Ryanair będzie latał ze stolicy Małopolski do portu lotniczego Bruksela w Zaventem, ...

Pierwszy hotel kontrolowany przez smartfon

Zarezerwować pokój, zarejestrować się w hotelu, zlecić sprzątanie pokoju, a nawet zdalnie ustawić temperaturę ...

TUI inwestuje w technologie mobilne

Blockchain, chmura internetowa i sztuczna inteligencja coraz mocniej wpływają na branżę turystyczną – uważa ...

Coraz więcej Europejczyków w Egipcie

1,7 miliona turystów odwiedziło Egipt w pierwszym kwartale tego roku. To o pół miliona ...

Cook’s Club w Bułgarii – design, drinki i didżeje

W otwarciu hotelu Cook’s Club Sunny Beach w Słonecznym Brzegu, które odbyło się 10 ...

Ryanair zapowiada ekspansję we Francji

Ryanair chce tworzyć we Francji bazy i podwoić liczbę pasażerów. Jako rewolucyjną prasa francuska ...