Szwecja zaprasza na 72-godzinny relaks

Fot. Maja Flink

Ludzie wykonujący najbardziej stresujące zawody świata spędzą 72 godziny, prowadząc życie w szwedzkim stylu – blisko natury. Później uczeni sprawdzą ich samopoczucie. W ten sposób Szwedzi chcą zachęcić do relaksu w ich kraju

Jak podaje Visit Sweden, inicjatywa „The 72 hour cabin”, czyli „Chata na 72 godziny” ma pokazać, że trzy dni spędzone w otoczeniu szwedzkiej przyrody pomagą osobom z różnych stron świata wyciszyć się i poczuć się lepiej. Organizacja przypomina, że Szwecja od lat zajmuje wysoką pozycję w różnorodnych klasyfikacjach indeksu jakości życia, a 90 procent Szwedów uważa, że czas spędzony w otoczeniu przyrody wzmacnia poczucie sensu. Prawie 50 procent z nich co najmniej raz w tygodniu wybiera się na odpoczynek na świeżym powietrzu. 95 procent powierzchni kraju to zaś tereny niezamieszkałe.

W ramach nowego projektu pięć osób pracujących w najbardziej stresujących zawodach – między innymi oficer niemieckiej policji, francuski taksówkarz i brytyjski dziennikarz radiowy – będzie miało szansę spróbować szwedzkiego stylu życia w bezpośrednim kontakcie z naturą.

– Dla wielu Szwedów przyroda jest źródłem sił życiowych i odskocznią pomagającą w rozwoju duchowym, elementem sprzyjającym szczęściu i podnoszącym jakość życia. W ramach projektu „Chata na 72 godziny” chcemy umożliwić ludziom z różnych krajów świata zrozumienie więzi, jaka łączy Szwedów z naturą, i zachęcić cudzoziemców do odwiedzania kraju, w którym dzika przyroda jest niemal wszędzie na wyciągnięcie ręki – wyjaśnia, cytowana w komunikacie prasowym, Jennie Skogsborn Missuna, dyrektor działu doświadczeń w Visit Sweden.

Każdy z uczestników projektu zamieszka w konstrukcji przypominającej dom ze ścianami z przezroczystego szkła, dzięki czemu ich kontakt z naturą będzie maksymalnie bliski. W tym czasie Walter Osika i Cecilia Stenfors – badacze z Karolinska Institute w Sztokholmie – będą obserwować ich samopoczucie.

Część projektu poświęcona zebraniu danych odbędzie się w dniach 7–10 września, a jego wyniki zostaną ogłoszone publicznie 10 października. Uczestnicy przedsięwzięcia będą żyli wśród szwedzkiej przyrody, pływali, łowili ryby i przygotowywali jedzenie na ruszcie. Szklane chatki znajdują się na wyspie Henriksholm, dwie godziny drogi na północ od Goeteborga w zachodniej Szwecji. W miejscu tym 60 procent terenu to lasy, a pozostałe 40 procent zajmują górskie pastwiska.

Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy o szwedzkim stylu życia w kontakcie z naturą i zaproszenie do uczestnictwa w nim mieszkańców różnych stron świata – czytamy w informacji Visit Sweden.

Sama tylko Skania, czyli położony najbliżej Polski region Szwecji, oferuje ponad 200 kilometrów plaż, 1180 km tras pieszych i kilkaset kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych. Oto trzy rekomendowane miejsca w Skanii, w których można blisko obcować z przyrodą:

1. Jezioro Immeln w północno-wschodniej Skanii – na jednej z leżących na nim 200 wysp można prowadzić życie w stylu Robinsona Crusoe (http://visitskane.com/outdoors-adventure/lake-immeln).

2. Nyrups Naturhotell w centralnej Skanii – położony w środku bukowego lasu hostel oferujący noclegi w namiotach przypominających mongolskie jurty (https://www.swedishtouristassociation.com/facilities/stf-nyrup-hostel/images/).

3. Hotel „Falknästet” (Sokole Gniazdo) położony na klifie w Rezerwacie Przyrody Kullaberg (północno-zachodnia Skania), oferujący jeden z najbardziej ekskluzywnych pokoi w Szwecji z panoramicznym widokiem na morze: (http://visitskane.com/outdoors-adventure/kullaberg-nature-reserve i http://falknastet.se/?page_id=1670).

 

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wirus ebola wrócił

W Kongu zanotowano jedenaście przypadków zakażenia wirusem ebola. Do tego podejrzewa się, że dwie ...

Trwa śledztwo po śmierci turystów w Hurghadzie

Kilkunastu brytyjskich turystów, klientów hotelu Steigenberger Aqua Magic w egipskim kurorcie Hurghada, złożyło skargę, ...

Cypr zaprosi do stołu, na pokera

550 milionów euro będzie kosztował nowy cypryjski kurort-kasyno. Kompleks powstanie na południowym wybrzeżu, niedaleko ...

Air France utrzymuje rejsy do Stanów Zjednoczonych

Air France zamierza utrzymać połączenia do Atlanty, Chicago, Detroit, Los Angeles, Nowego Jorku, San ...

Zima zaatakowała Europę od Hiszpanii po Niemcy

Zawieszono kursowanie promów łączących Andaluzję z Marokiem i hiszpańską eksklawą, Ceutą. Wichura na Majorce ...

Solne pola Hon Khoi w Wietnamie – mekka fotografów

Solne pola w okolicach miasta Nha Trang w południowym Wietnamie to źródło zarobku dla ...