Emilewicz poddana kwarantannie, pakiet osłonowy odsunięty

Jadwiga Emilewicz

Dułgo i z napięciem wyczekiwany przez branżę turystyczną rządowy pakiet rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w wyniku epidemii koronawirusa i zarządzonych w związku z tym ograniczeń, nie będzie dzisiaj przedstawiony.

Premier miał dzisiaj przedstawić na posiedzeniu Rady Gabinetowej pakiet stabilności i bezpieczeństwa dla gospodarki w formie specustawy. Nie przedstawi, bo ze względu na koronawirusa wśród członków rządu przesunięto posiedzenie.

We wtorek rano prezydent odwołał spotkanie Rady Gabinetowej, na której miało być omawiane wsparcie rządu dla firm i pracowników dotkniętych efektami epidemii. Odwołanie rady ma związek z przypadkiem zakażenia wśród członków rządu, stwierdzono go u ministra środowiska Michała Wosia.

Jak wynika z informacji zebranych przez „Rzeczpospolitą”, w efekcie nie poznamy też dzisiaj szczegółów pakietu stabilizacji i bezpieczeństwa dla gospodarki, co jeszcze w poniedziałek zapowiadał premier. Pakiet miał być przedstawiony i przyjęty przez rząd, tymczasem aż 15 członków rządów znalazło się w kwarantannie. W tym minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, której resort koordynuje prace nad tym pakietem.

Dla przedsiębiorców i gospodarki kolejny dzień bez informacji, na jaką pomoc od rządu mogą liczyć, to bolesny cios. W szczególnie trudniej sytuacji znajdują się firmy, które musiały zamknąć sklepy, restauracje, siłownie i inne punkty usługowe na skutek rządowej decyzji. Dziś nie mają żadnych przychodów, za to muszą ponosić koszty stałe (takie jak czynsz za najem, rachunki ze media, itp.), działalności; nie bardzo wiadomo też co mają zrobić ze swoimi pracownikami.

CZYTAJ TEŻ: Emilewicz proponuje program osłonowy dla firm, w tym dla turystycznych

Jeszcze wcześniej z braku klientów znalazła się w tej sytuacji branża turystyczna. Jeszcze wczoraj zespół roboczy przy ministrze rozwoju złożony z przedstawicieli branży turystycznej (patrz niżej) przekazywał swoje postulaty i konsultował ewentualne rozwiązania mogące przynieść ulgę przedsiębiorcom z branży transport i turystyka z sekretarzem stanu Andrzejem Gutem-Mostowym i pracownikami departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju. A prezes Polskiej Izby Turystyki zaapelował w niedzielę w nocy do środowiska ludzi związanych zawodowo z turystyką o cierpliwość, odpowiedzialność i niepodejmowanie nagłych działań, sugerując, że wsparcie w rozwiązaniu ich problemów jest już blisko.

Z naszych informacji wynika, że być może pakiet zostanie przedstawiony w środę.

Mogą Ci się również spodobać

Zawir(us)owanaTurystyka. Dolny Śląsk: To miał być rok rowerów

Zwolnili obroty, ale nie zwalniają pracowników. Na razie, żeby pomóc członkom przetrwać kryzys koordynują ...

Branża turystyczna: Nie zamykać Hiszpanii, Albanii, Malty, Rumunii

Jutro ma zacząć obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zakazu latania. Branża turystyczna walczy, żeby ...

FlixBus zintegruje Polskiego Busa z Europą

FlixBus i PolskiBus rozpoczynają współpracę, w ramach której zintegrują siatkę połączeń. Autokary PolskiegoBusa do ...

Orex stawia na Turcję

Do touroperatorów, którzy rozpoczęli już sprzedawanie wyjazdów na letni sezon przyszłego roku dołączył Orex ...

Grupa eSky poszukuje inwestora finansowego

Pierwsza połowa 2018 roku sprzyjała rozwojowi Grupy eSky. Polska spółka technologiczna z branży turystycznej ...

Betlej: Turystyka potrzebuje wyższych płac

Bez podniesienia wynagrodzeń w sferze budżetowej turystyce wyjazdowej grozi wyhamowanie. Czy rząd będzie hojny ...