Prezes PIT do branży turystycznej: Nie podejmujcie gwałtownych decyzji

Paweł Niewiadomski zapowiada, że najbliższe dni przyniosą ważne dla branży turystycznej rozstrzygnięcia. Fot. Robert Gardziński

Złożyliśmy Ministerstwu Rozwoju propozycje bardzo korzystnych rozwiązań, które szybko pozwolą touroperatorom i agentom turystycznym nabrać nadziei na odbudowę ich biznesów. Czekamy na decyzje rządu. Tymczasem apeluję o niepodejmowanie gwałtownych decyzji – pisze prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Polska Izba Turystyki rozesłała do swoich członków informacje o działaniach, jakie podejmuje w obronie branży turystycznej w kryzysie spowodowanym koronawirusem. Chodzi głównie o zabiegi u władz krajowych i europejskich. We wtorek dowiemy się, czy rząd je przyjął. Podpisany pod listem Niewiadomski prosi branżę o niepodejmowanie radykalnych decyzji dotyczących ich biznesów. „Wierzę, że w tej trudnej godzinie zjednoczymy się, wykażemy cierpliwość i odpowiedzialność, dla dobra całej branży turystycznej i naszych klientów” – kończy.

CZYTAJ TEŻ: Bez pomocy państwa upadną tysiące firm turystycznych

Oto treść listu

Szanowni Państwo

Członkowie Polskiej Izby Turystyki

Uczestnicy rynku turystycznego

Sytuacja branży turystycznej z dnia na dzień – bez naszej winy – stała się dramatyczna. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość naszych miejsc pracy. Lawinowo – z dnia na dzień, z godziny na godzinę, rosły problemy.

Nie było czasu do stracenia. Na arenie międzynarodowej za pośrednictwem Europejskiego Związku Biur Podróży ECTAA podjęliśmy dialog z Komisją Europejską w zakresie uzyskania pomocy bezpośredniej dla branży turystycznej, natychmiastowego złagodzenia skutków Dyrektywy 2302/2015, jak i rozwiązań na przyszłość.

W kraju natomiast przedstawiciele Izby, najszybciej jak to było możliwe, weszli w kontakt z Ministerstwem Rozwoju. Od tamtej pory służą swoją wiedzą w pracach nad przygotowaniem rozwiązań osłonowych. Od początku staliśmy na stanowisku, że trzeba zgłaszać realne, możliwe do szybkiego wdrożenia rozwiązania, przeznaczone dla branży turystycznej.

Izba uczestniczy też w pracach zespołu, reprezentującego szersze środowisko sektorów rynku, poszkodowanych przez COVID-19.

Kilka dni temu przesłaliśmy apel w formie listu do premiera Mateusza Morawieckiego, zawierający katalog proponowanych rozwiązań ratunkowych. Oprócz tego złożyliśmy na ręce premiera i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, dodatkowy szczegółowy projekt pakietu pomocowego dla organizatorów turystyki i agentów turystycznych, obejmujący również korzystne działania dla pozostałych przedsiębiorców szeroko rozumianej branży. Najprawdopodobniej jutro, w poniedziałek, minister rozwoju przedstawi premierowi tak zwaną specustawę, zawierającą generalne rozwiązania osłonowe dla przedsiębiorców, w tym również tych z branży turystycznej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emilewicz proponuje program osłonowy dla firm, w tym dla turystycznych

Mamy nadzieję, że przygotowane przez resort rozwoju korzystne, bardzo praktyczne i dające się szybko wdrożyć rozwiązania, będące odpowiedzią na najpilniejsze potrzeby branży, zyskają akceptację Premiera i Rady Ministrów.

Zdając sobie sprawę, jak dramatyczna i budząca niepokój jest sytuacja, apeluję do przedstawicieli naszego środowiska o zachowanie spokoju i niepodejmowanie w najbliższych dniach gwałtownych decyzji.

Zdajemy sobie sprawę, że z sytuacji, która nas spotkała, nie ma idealnego wyjścia. Nikt nie wyjdzie z niej bez szkody, ale mamy poczucie, że jako Izba zrobiliśmy wszystko, żeby nasze firmy mogły funkcjonować nadal i powoli odzyskiwać pozycję na rynku.

Wierzę, że w tej trudnej godzinie zjednoczymy się, wykażemy cierpliwość i odpowiedzialność, dla dobra całej branży turystycznej i naszych klientów.

Łączę wyrazy szacunku

Paweł Niewiadomski

Prezes Polskiej Izby Turystyki

Mogą Ci się również spodobać

Prezes LOT: Chcemy latać do Chin z CPK sto razy w tygodniu

Chcę, aby LOT latał na każde z pekińskich lotnisk dwa razy dziennie. Chcemy też ...

Travelplanet.pl: Na święta do Egiptu

Prawie jedna trzecia klientów biur podróży spędzi Boże Narodzenie lub przywita Nowy Rok w ...

Na Dunaju wywrócił się statek. Utonęli turyści

Turystyczny statek zatonął w środę wieczorem na Dunaju w Budapeszcie. Zginęło co najmniej siedem ...

Polskie hotele z mniejszym przychodem na pokój

W lipcu w europejskich hotelach średnia wartość przychodu na jeden pokój (RevPAR) wzrosła o ...

Chcą wybetonować wąwóz w Kazimierzu. Wybrano wykonawcę

Po dwóch latach powrócił temat wybetonowania wąwozu w Kazimierzu Dolnym. Tym razem ciężki sprzęt ...

AccorHotels inwestuje w młode firmy

Grupa AccorHotels nawiązuje współpracę ze start-upami. Chce zyskać świeże spojrzenie i rozwiązania, które hotele ...