Prezes PIT do branży turystycznej: Nie podejmujcie gwałtownych decyzji

Paweł Niewiadomski zapowiada, że najbliższe dni przyniosą ważne dla branży turystycznej rozstrzygnięcia. Fot. Robert Gardziński

Złożyliśmy Ministerstwu Rozwoju propozycje bardzo korzystnych rozwiązań, które szybko pozwolą touroperatorom i agentom turystycznym nabrać nadziei na odbudowę ich biznesów. Czekamy na decyzje rządu. Tymczasem apeluję o niepodejmowanie gwałtownych decyzji – pisze prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Polska Izba Turystyki rozesłała do swoich członków informacje o działaniach, jakie podejmuje w obronie branży turystycznej w kryzysie spowodowanym koronawirusem. Chodzi głównie o zabiegi u władz krajowych i europejskich. We wtorek dowiemy się, czy rząd je przyjął. Podpisany pod listem Niewiadomski prosi branżę o niepodejmowanie radykalnych decyzji dotyczących ich biznesów. „Wierzę, że w tej trudnej godzinie zjednoczymy się, wykażemy cierpliwość i odpowiedzialność, dla dobra całej branży turystycznej i naszych klientów” – kończy.

CZYTAJ TEŻ: Bez pomocy państwa upadną tysiące firm turystycznych

Oto treść listu

Szanowni Państwo

Członkowie Polskiej Izby Turystyki

Uczestnicy rynku turystycznego

Sytuacja branży turystycznej z dnia na dzień – bez naszej winy – stała się dramatyczna. Pod znakiem zapytania stanęła przyszłość naszych miejsc pracy. Lawinowo – z dnia na dzień, z godziny na godzinę, rosły problemy.

Nie było czasu do stracenia. Na arenie międzynarodowej za pośrednictwem Europejskiego Związku Biur Podróży ECTAA podjęliśmy dialog z Komisją Europejską w zakresie uzyskania pomocy bezpośredniej dla branży turystycznej, natychmiastowego złagodzenia skutków Dyrektywy 2302/2015, jak i rozwiązań na przyszłość.

W kraju natomiast przedstawiciele Izby, najszybciej jak to było możliwe, weszli w kontakt z Ministerstwem Rozwoju. Od tamtej pory służą swoją wiedzą w pracach nad przygotowaniem rozwiązań osłonowych. Od początku staliśmy na stanowisku, że trzeba zgłaszać realne, możliwe do szybkiego wdrożenia rozwiązania, przeznaczone dla branży turystycznej.

Izba uczestniczy też w pracach zespołu, reprezentującego szersze środowisko sektorów rynku, poszkodowanych przez COVID-19.

Kilka dni temu przesłaliśmy apel w formie listu do premiera Mateusza Morawieckiego, zawierający katalog proponowanych rozwiązań ratunkowych. Oprócz tego złożyliśmy na ręce premiera i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, dodatkowy szczegółowy projekt pakietu pomocowego dla organizatorów turystyki i agentów turystycznych, obejmujący również korzystne działania dla pozostałych przedsiębiorców szeroko rozumianej branży. Najprawdopodobniej jutro, w poniedziałek, minister rozwoju przedstawi premierowi tak zwaną specustawę, zawierającą generalne rozwiązania osłonowe dla przedsiębiorców, w tym również tych z branży turystycznej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emilewicz proponuje program osłonowy dla firm, w tym dla turystycznych

Mamy nadzieję, że przygotowane przez resort rozwoju korzystne, bardzo praktyczne i dające się szybko wdrożyć rozwiązania, będące odpowiedzią na najpilniejsze potrzeby branży, zyskają akceptację Premiera i Rady Ministrów.

Zdając sobie sprawę, jak dramatyczna i budząca niepokój jest sytuacja, apeluję do przedstawicieli naszego środowiska o zachowanie spokoju i niepodejmowanie w najbliższych dniach gwałtownych decyzji.

Zdajemy sobie sprawę, że z sytuacji, która nas spotkała, nie ma idealnego wyjścia. Nikt nie wyjdzie z niej bez szkody, ale mamy poczucie, że jako Izba zrobiliśmy wszystko, żeby nasze firmy mogły funkcjonować nadal i powoli odzyskiwać pozycję na rynku.

Wierzę, że w tej trudnej godzinie zjednoczymy się, wykażemy cierpliwość i odpowiedzialność, dla dobra całej branży turystycznej i naszych klientów.

Łączę wyrazy szacunku

Paweł Niewiadomski

Prezes Polskiej Izby Turystyki

Mogą Ci się również spodobać

Na Pętli Żuławskiej – nowe szlaki wodne, przystanie i mosty

Trasa żeglugowa na Tudze, powiększenie portu w Krynicy Morskiej, mariny w Pucku, Jastarni, Górkach ...

Eholiday.pl w nowej odsłonie

Platforma do rezerwacji noclegów w Polsce eholiday.pl ma nową szatę graficzną. W nowej szacie ...

Znów strajk w British Airways. Kolejne loty odwołane

Brytyjski przewoźnik zaczął odwoływać loty przewidziane 27 września w związku z planowanym kolejnym strajkiem ...

Adam Goc nowym prezesem Net Holidaya

Net Holiday – jeden z najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich latach polskich touroperatorów – ...

Rosjanie przestają latać

Na czas nieokreślony władze zawiesiły wszystkie loty wewnątrz Rosji. Rosjanie nie mogą też już ...

Klienci cenią stacjonarne biura turystyczne

Niemieccy turyści są bardziej zadowoleni z usług stacjonarnych agentów niż internetowych – wynika z ...