Europa: Setki miliardów euro na pomoc dla firm

Fot. AFP

Rządy największych krajów europejskich ogłosiły już programy pomocy, jakiej udzielą swoim firmom, w tym turystycznym, w kryzysie. Polscy przedsiębiorcy nadal czekają na zapowiedzianą specustawę.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił wczoraj, że przewidział na ten cel 330 miliardów funtów. Z tych pieniędzy zamierza pokryć między innymi koszty zwolnień podatkowych (do roku) dla hoteli i restauracji, spłat kredytów i pożyczek (do trzech miesięcy), a także pomoc w gotówce (do 25 tysięcy funtów) przekazaną bezpośrednio małym i średnim firmom.

Jak powiedział minister finansów Rishi Sunak, trzeba działać szybko, bo to „nie czas na ideologię czy ortodoksję, ale czas na odwagę”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że rząd zagwarantuje 300 miliardów euro na pożyczki dla firm, które mogą nie przetrwać obecnego kryzysu. 45 miliardów euro to suma jaką na pierwszy rzut rząd przeznacza na pomo, która chce objąć sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku epidemii. Pomoc ma polegać na zawieszeniu podatków, składek na fundusze społeczne (koszty pracy) i innych obciążeń fiskalnych.

Z kolei dla ratowania firm najmniejszych, często tylko jednoosobowych, rząd zamierza utworzyć fundusz solidarnościowy – przeznaczy na to, jak mówi minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, miliard euro.

O POMOCY DLA GOSPODARKI NIEMIECKIEJ CZYTAJ: Niemcy już z pakietem osłonowym dla firm

Rząd Hiszpanii oszacował, że na walkę z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa wyda 200 mld euro. “Bezprecedensowy” plan przewiduje m.in. nisko oprocentowane kredyty dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez epidemię. Gwarantuje też wszystkim obywatelom, że nie zabraknie im w mieszkaniach wody, prądu, gazu i usług telekomunikacyjnych.

Jedną z najważniejszych decyzji jest zawieszanie obowiązku spłacania kredytów hipotecznych przez osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji. Pomoże w tym moratorium, przygotowane we współpracy z bankami

Również Holandia zamierza wspomóc swoje przedsiębiorstwa. Rząd szacuje, że tylko w pierwszym kwartale tego roku będzie to 10-20 mld euro.

Jak podaje Reuters, już kilkadziesiąt tysięcy holenderskich firm zwróciło się do rządu o pomoc.

W energicznym wystąpieniu polska minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała we wtorek, tydzień temu, przygotowanie programu osłonowego dla przedsiębiorców dotkniętych kryzysem. Jako szczególnie poszkodowane wymieniała wcześniej branżę turystyczną i transportową. Przed wystąpieniem Emilewicz, w poniedziałek, w Ministerstwie Rozwoju odbyło się nawet spotkanie z przedstawicielami branży turystycznej. Wyłoniono tam branżowy zespół roboczy, który w kontaktach z ministerstwem na bieżąco konsultuje proponowane rozwiązania, podsuwa własne.

ZOBACZ WIĘCEJ: Emilewicz proponuje program osłonowy dla firm, w tym dla turystycznych

Ustawa zbierająca wszystkie możliwe narzędzia pomocy i rozwiązania prawno-finansowe miała według zapowiedzi powstać do poniedziałku, a we wtorek miała stanąć na posiedzeniu rządu. Na razie nie nastąpiło ani jedno, ani drugie. Zwołane na wtorek posiedzenie Rady Gabinetowej odwołano ze względu na konieczność przebadania i poddania kwarantannie wszystkich członków rządu.

Mogą Ci się również spodobać

Neckermann lepiej dopasuje ofertę do klienta

Klienci niemieckiego Neckermanna będą mogli sami stworzyć ofertę dla siebie. Z usług dostępnych na ...

Branża turystyczna do Brukseli: Lepsze testy niż kwarantanna

Europejskie organizacje branży turystycznej proszą szefową Komisji Europejskiej o wywarcie nacisku na rządy krajów, ...

Kurczak z ryżem – proste danie na wiele sposobów

Szukasz pomysłu na idealny obiad albo doskonałą kolację? Mamy rozwiązanie! Powinno być nie tylko ...

Sześć nowych tras Wizz Aira z Krakowa

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Krakowie Wizz Air ogłosił uruchomienie sześciu nowych połączeń ze ...

Resort edukacji za wakacjami dla dzieci i młodzieży

Jest zgoda, co do tego, że dzieci i młodzież powinny wypocząć podczas najbliższych wakacji. ...

Jak będziemy latać w trybie „post-Covid-19”?

Przejście przez lotnisko przed odlotem i cała podróż samolotem będą przez dłuższy czas tak ...