Małopolska: Razem dla turystyki

Fot. www.malopolska.pl

Uruchomiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego serwis internetowy „Razem dla turystyki” ma służyć przedsiębiorcom turystycznym, którzy znaleźli się w tarapatach po wybuchu pandemii.

Serwis razemdlaturystyki.visitmalopolska.pl, któremu patronują władze województwa, powstał z myślą o przedsiębiorcach, których biznesy unieruchomiła epidemia koronawirusa. Ma zaspokoić „niesłabnące zapotrzebowanie na rzetelne i sprawdzone informacje”, jak piszą jego twórcy.

– W serwisie publikowane będą przede wszystkim szczegółowe informacje dotyczące przyjętych i planowanych przez władze województwa małopolskiego rozwiązań na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i beneficjentów środków unijnych, mających na celu zminimalizowanie skutków epidemii wirusa SARS-CoV-2 – mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz podczas dzisiejszej telekonferencji z okazji uruchomienia serwisu.

CZYTAJ TEŻ: Dolny Śląsk zachęca do przyjazdu i szykuje vouchery

Przedsiębiorcy znajdą w nim również informacje o wparciu rządowym, inicjatywach na rzecz odbudowy małopolskiej turystyki i stanu epidemicznego w regionie, a także prognozy dla turystyki i analizy rynku turystycznego, instrukcje postępowania czy akty prawne dotyczące pandemii.

Serwis prezentuje także wirtualną ofertę małopolskich instytucji kulturalnych i turystycznych, które na czas pandemii przeniosły swoją działalność do sieci. A w zakładce „Sprawdź, jak możesz pomóc” podpowiada turystom i mieszkańcom regionu, jak mogą wesprzeć lokalną turystykę.

Przedsiębiorcy, którzy chcą podzielić się swoimi obserwacjami, opiniami i pomysłami na ratowanie turystyki albo poinformować o ciekawych inicjatywach, mogą pisać na adres redakcja.msit@umwm.malopolska.pl. – Wszystkie doniesienia będą wnikliwie analizowane i prezentowane na stronach serwisu – zapewnia Tomasz Urynowicz.

– Województwo małopolskie w większym stopniu niż pozostałe żyje z turystyki – mówi prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń. – Jeszcze niedawno biliśmy rekordy frekwencji turystycznej, a dochody województwa, a zwłaszcza Krakowa, były bardzo wysokie. Dziś jesteśmy w innej sytuacji. Na szczęście województwo małopolskie przyjęło program pomocy dla przedsiębiorstw, również tych z branży turystycznej – dodaje. Pakiet pomocowy o wartości 325 milionów złotych na walkę z koronawirusem i wsparcie gospodarki, zwany Małopolską Tarczą Antykryzysową, zarząd województwa ogłosił pod koniec marca.

– Nadwyżka budżetowa po kilku latach oszczędnego gospodarowania i uruchomienie pieniędzy europejskich pozwalają w większym stopniu wesprzeć finansowo branżę. Małopolska w ostatnich latach była najszybciej rozwijającym się województwem w kraju, chcielibyśmy, aby w tym roku najmniej straciła przez epidemię koronawirusa i najprędzej stanęła na nogi – mówi prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń.

ZOBACZ TAKŻE: Bieszczady potrzebują turystów

– Małopolska jako lider polskiej turystyki pierwsza wychodzi z inicjatywą pomocy dla przedsiębiorców turystycznych – podkreśla prezes Krakowskiej Izby Turystyki Piotr Laskowski. – Apeluję do innych marszałków, by wzięli przykład z Małopolski i pomogli branży turystycznej, bo ta jako pierwsza znalazła się w kryzysie i prawdopodobnie wyjdzie z niego jako jedna z ostatnich. Każda pomoc jest na wagę złota. Liczę, że wsparcie regionalne połączone z rządowym pomoże wielu firmom przetrwać i przede wszystkim utrzymać miejsca pracy. Do Małopolski przyjeżdżało kilkanaście milionów turystów rocznie. Pieniędzy, które zostawiali, obecnie nie ma. Musimy zrobić wszystko, by do nas wróciły – dodaje.

Jak podaje serwis malopolska.pl, w 2019 roku wpływy z regionalnej turystyki wyniosły ponad 15,2 miliarda złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy skarżą się na wysokie ceny w kurortach

Cena to dla Polaków kluczowy czynnik przy planowaniu tegorocznych wakacji. Na wysokie ceny w ...

Rezerwacja hotelu u Cooka to pakiet turystyczny

Thomas Cook zrobi od 1 lipca z rezerwacji samego noclegu pakiet turystyczny. A wszystko ...

Po Luksemburgu podróż za darmo

Luksemburg jest pierwszym krajem na świecie, który wprowadził darmowy transport publiczny. W sobotę Luksemburczycy ...

Traveldata: Wakacje 2021 roku umiarkowanie droższe niż w 2020

Największy wzrost cen wycieczek widać na przykładzie Portugalii (o 269 złotych), Lanzarote (268 złotych) ...

Lawina zabiła narciarzy w Szwajcarii

Lawina, która zeszła wieczorem w kantonie Valais w szwajcarskich Alpach, porwała czterech narciarzy Prawdopodobnie ...

Już raz podbili serca restauratorów. Czas na koło ratunkowe numer 2!

Z prezesem Restaumatic.com Markiem Skubaczem, który wraz ze wspólnikiem Michałem Kozakiewiczem i zespołem wprowadzili ...