Egipt – kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego

Fot. AFP

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy w Egipcie. Powołał się na sytuację wywołaną pandemią.

„Z uwagi na bezpieczeństwo i krytyczny stan sanitarny w kraju” stan wyjątkowy będzie obowiązywał od 28 kwietnia – głosi dekret opublikowany w nocy z poniedziałku na wtorek.

Stan wyjątkowy w Egipcie trwa i jest przedłużany co jakiś czas od kwietnia 2017 roku kiedy to w zamachach członków Państwa Islamskiego na kościoły koptyjskie w miastach Tanta i Aleksandrii zginęło 45 osób.

W Egipcie zanotowano łącznie 4 782 przypadki zakażeń koronawirusem, 337 osób zmarło.

Przepisy stanu wyjątkowego rozszerzają uprawnienia policji. Za złamanie jego zasad grozi więzienie. „Siły zbrojne i policja podejmą niezbędne środki w celu stawienia czoła zagrożeniom i finansowaniu terroryzmu, utrzymania bezpieczeństwa we wszystkich częściach kraju, ochrony własności publicznej i prywatnej oraz ratowania życia obywateli” – czytamy w tekście decyzji, cytowanej przez arabski portal See.news.

W ubiegłym tygodniu parlament ratyfikował poprawki do ustawy o stanie wyjątkowym, dające prezydentowi nowe uprawnienia do walki z koronawirusem. Prezydent może teraz decydować o zamknięciu szkół, uniwersytetów, urzędów i podporządkowywaniu prywatnych klinik państwowym jednostkom zdrowia publicznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wild: Radom atrakcyjniejszy niż Modlin

Nie ma mowy, abyśmy w najbliższych latach próbowali zamknąć lotnisko w Modlinie, ale to ...

Niemcy zapraszają na adwent, ale w sieci

Niemiecka Centrala Turystyki wystartowała z kampanią „Magiczne święta”, która ma zachęcić do adwentowych podróży ...

TUI oszukiwał, że październik to wakacje

Brytyjski TUI nie może promować wyjazdów październikowych jako wakacyjnych. Zakaz emisji spotu telewizyjnego wprowadzającego ...

Rząd nie zakaże lotów do Chorwacji i Francji?

Z projektu rozporządzenia dotyczącego zakazu lotów, które zacznie obowiązywać 2 września, wykreślone zostały Chorwacja ...

W POT powstanie nowy dział – do obsługi bonu turystycznego

Polska Organizacja Turystyczna otworzy nowy oddział, zamiejscowy. Będzie on odpowiedzialny za działania związane z ...

W Grecji dużo turystów, ale mniej ich pieniędzy

W tym roku liczba turystów w Grecji ma przekroczyć 30 milionów. Branżę martwi jednak ...