Egipt – kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego

Fot. AFP

Prezydent Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył o trzy miesiące stan wyjątkowy w Egipcie. Powołał się na sytuację wywołaną pandemią.

„Z uwagi na bezpieczeństwo i krytyczny stan sanitarny w kraju” stan wyjątkowy będzie obowiązywał od 28 kwietnia – głosi dekret opublikowany w nocy z poniedziałku na wtorek.

Stan wyjątkowy w Egipcie trwa i jest przedłużany co jakiś czas od kwietnia 2017 roku kiedy to w zamachach członków Państwa Islamskiego na kościoły koptyjskie w miastach Tanta i Aleksandrii zginęło 45 osób.

W Egipcie zanotowano łącznie 4 782 przypadki zakażeń koronawirusem, 337 osób zmarło.

Przepisy stanu wyjątkowego rozszerzają uprawnienia policji. Za złamanie jego zasad grozi więzienie. „Siły zbrojne i policja podejmą niezbędne środki w celu stawienia czoła zagrożeniom i finansowaniu terroryzmu, utrzymania bezpieczeństwa we wszystkich częściach kraju, ochrony własności publicznej i prywatnej oraz ratowania życia obywateli” – czytamy w tekście decyzji, cytowanej przez arabski portal See.news.

W ubiegłym tygodniu parlament ratyfikował poprawki do ustawy o stanie wyjątkowym, dające prezydentowi nowe uprawnienia do walki z koronawirusem. Prezydent może teraz decydować o zamknięciu szkół, uniwersytetów, urzędów i podporządkowywaniu prywatnych klinik państwowym jednostkom zdrowia publicznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Premier Włoch obiecuje normalne wakacje

W tym roku pojedziemy na wakacje, nie spędzimy tego lata na balkonie – zapewnił ...

TUI chce być w Grecji nie tylko w lato

Budowa dziesięciu nowych pięcio- i czterogwiazdkowych hoteli i organizowanie większej liczby rejsów wycieczkowych planuje ...

Moskwa w śniegu – samoloty zostają na lotniskach

Intensywne opady śniegu sparaliżowały ruch na moskiewskich lotniskach. Odwołano ponad 130 lotów, a co ...

Izrael wstrzymuje wycieczki do Auschwitz. Boi się wirusa

Minister edukacji Izraela Rafi Peretz zapowiedział wstrzymanie wycieczek edukacyjnych uczniów szkół średnich do historycznych ...

Dziesięciu chętnych na prezesa POT

We wtorek minął termin zgłaszania się kandydatów na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. Swoje kandydatury ...