Platforma Obywatelska: Turystyczne 500+ jako wyraz solidarności

Na konferencji wystąpili wspólnie Ireneusz Raś (w środku) i Borys Budka (z lewej).

– Składamy projekt wpisujący się w program nowej solidarności, wielki program wspierania polskiej gospodarki i polskich rodzin – deklarował przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, prezentując projekt przeznaczenia po 500 złotych z budżetu państwa dla każdego obywatela na wydatki turystyczne.

– Proponujemy czek, swego rodzaju 500+ w turystyce, dla polskich rodzin, niewykluczający nikogo. Czek da oddech polskim firmom działającym w turystyce i jednocześnie pozwoli polskim rodzinom spędzić najbliższe wakacje w Polsce, w ośrodkach dotkniętych kryzysem – opowiadał Budka podczas piątkowej konferencji prasowej w Krakowie.

CZYTAJ TEŻ: Platforma Obywatelska: 500 złotych dla każdego na turystykę

To konkretne rozwiązania, nie wykluczające nikogo i nie dzielące na gorszych i lepszych – dodał.

Platforma Obywatelska ma już projekt ustawy w tej sprawie, który chce wnieść pod obrady parlamentu. Jej tytuł to „Ustawa o instrumencie wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych w zakresie realizacji planów wypoczynkowych w latach 2020 – 2022 w związku z pandemią COVID-19″.

Inicjatorem projektu jest poseł PO z Krakowa Ireneusz Raś, przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Jak podkreślał podczas konferencji Raś, branża turystyczna wymaga wsparcia, ponieważ została wyjątkowo poszkodowana w wyniku kryzysu. Tymczasem jest ważna dla gospodarki, bo zapewnia 6 procent produktu krajowego brutto, a dzięki niej znajduje prace 700 tysięcy osób, a licząc z zawodami zależnymi pośrednio od turystyki, nawet 1,36 miliona. Dlatego Raś nazywa czek finansowym instrumentem prorozwojowym.

Projekt czeku przewiduje, że każdy obywatel Polski dostałby do dyspozycji 500 złotych na wydatki związane z turystyką. Te pieniądze mógłby wydać do czerwca 2022 roku. Czek byłby udostępniany i realizowany „w postaci usługi online przy użyciu systemu teleinformatycznego” w formie aplikacji. Taką aplikację miałaby stworzyć Polska Organizacja Turystyczna. Ona byłaby też administratorem danych zawartych w aplikacji, bo aplikacja zawierałaby rejestr przedsiębiorców i organizatorów turystyki, „świadczących usługi turystyczne na podstawie czeku”.

Osoba uprawniona do czeku, mogłaby zapłacić nim za usługi u dowolnego przedsiębiorcy wpisanego do rejestru „świadczącego usługi poza jej miejscem zamieszkania„. Z przedsiębiorcą rozliczałby się z kolei w ciągu siedmiu dni POT.

W projekcie ustawy nie ma mowy, o jakie usługi chodzi. Nie ma warunku, że powinien to być nocleg lub nocleg w pakiecie z innymi usługami.

Raś zadeklarował, że będzie przekonywać wszystkie siły polityczne w parlamencie do poparcia tego projektu, który, jak podkreśla, nie ma charakteru politycznego, lecz gospodarczy. Chciałby, aby program ruszył w wakacje.

Jak silnie podkreślał, ideą projektu jest też, aby Polacy jak najwięcej pieniędzy wydali na wypoczynek w kraju, mimo że są kuszeni przez inne kraje do przyjazdu do nich.

Twierdzi też, że jest otwarty na rozmowę na jego temat z wicepremier i minister rozwoju Jadwigą Emilewicz i wiceministrem rozwoju Andrzejem Gutem-Mostowym. Emilewicz już kilka tygodni temu zapowiedziała, że pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej bon turystyczny 1000+. Jak zdradziła, jej projekt przewiduje jednak pieniądze tylko dla części, słabiej uposażonych pracowników (zarabiających mniej niż 5200 złotych brutto miesięcznie) etatowych, czyli dla około 7 milionów. Nie przedstawiła jednak jeszcze konkretnego projektu ustawy w tej sprawie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gut-Mostowy: Z elektroniczną kartą 1000+ na wakacje

Mogą Ci się również spodobać

Zatoka Wraku na Zakintos częściowo otwarta

Władze wyspy Zakintos zakazały korzystania z plaży w Zatoce Wraku. Na nadchodzący sezon podzielą ...

Hostel a&o w berlińskiej dzielnicy Mitte

Hostele a&o – kolejny cel to Florencja

Hostel a&o ma się otworzyć w stolicy Toskanii za rok. Będzie to pierwszy w ...

Wrocławskie lotnisko chce 2,8 miliona pasażerów

Zeszły rok był rekordowy dla wrocławskiego lotniska. Liczba pasażerów wzrosła do 2,4 miliona. W ...

Można już zgłaszać firmy na weekend za pół ceny

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczęła rekrutację partnerów branżowych, chcących uczestniczyć w wiosennej edycji akcji „Polska ...

Grecja ogłasza nowy pakiet pomocowy

Obniżenie stawki VAT między innymi na imprezy zorganizowane i transport, a także rozwiązania wspierające ...

15 procent więcej podróży Ukraińców do Unii Europejskiej

Pół roku po zniesieniu obowiązku wizowego obywatele Ukrainy przekroczyli granicę swego kraju z Unią ...