Włochy od dziś mają otwarte granice. Wracają do życia

Turyści przekraczają granicę włosko-francuską nieopodal Menton po jej otwarciu 3 czerwca
Turyści przekraczają granicę włosko-francuską nieopodal Menton po jej otwarciu 3 czerwca
Fot. AFP

We Włoszech przestają dziś obowiązywać najważniejsze blokady wprowadzone w związku z pandemią. Włosi mogą swobodnie podróżować po swoim kraju, jego granice są także otwarte dla obywateli państw strefy Schengen i Wielkiej Brytanii.

Wyjątkiem jest Sardynia, która wymaga od przyjeżdżających wypełnienia kwestionariusza na stronie regionu lub w aplikacji „Sardegna sicura” (bezpieczna Sardynia).

Otworzyły się muzea, galerie sztuki i plaże. 12 lub 13 czerwca ruszą rozgrywki piłkarskie, na razie bez publiczności, a 15 czerwca mają się otworzyć teatry i sale koncertowe. Od dziś do Włoch mogą też wjechać obywatele krajów strefy Schengen i Wielkiej Brytanii, bez kwarantanny.

CZYTAJ TEŻ: Minister: Włochy to nie kolonia trędowatych

„Naszym celem jest pokazanie wszystkim, że Włochy są gotowe na przyjęcie zagranicznych turystów w sposób bezpieczny. Przyjęcie turystów oznacza uruchomienie naszej gospodarki i pracę dla przedsiębiorców, sprzedawców, rzemieślników i hotelarzy” – napisał dziś na Facebooku minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio.

Nadal jednak trzeba nosić maseczki w środkach transportu publicznego, urzędach, sklepach i zachowywać bezpieczny dystans. W Lombardii, dawnym epicentrum pandemii, usta i nos trzeba zakrywać również na ulicy. Wciąż obowiązuje zakaz zgromadzeń, nieczynne pozostają też dyskoteki.

Jak podaje agencja informacyjna ANSA, pasażerowie pociągów międzymiastowych przed wejściem na stację będą musieli poddać się mierzeniu temperatury, jeśli będzie ona wyższa niż 37,5 stopnia, nie zostaną wpuszczeni do pociągu.

ZOBACZ TAKŻE: Włochy dopłacą obywatelom do urlopu

Włochy są jednym z najbardziej dotkniętych przez pandemię krajów w Europie. Dotąd wykryto tam około 234 tysiące przypadków zakażenia koronawirusem, wyzdrowiało około 160 tysięcy osób, a zmarło ponad 33,5 tysiąca. Apogeum pandemii przypadło na drugą połowę marca, rekordową liczbę zakażeń – ponad 6,5 tysiąca – zanotowano 21 marca. Wczoraj wykryto 318 zakażeń, zmarło 55 osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Eurowings wchodzi do Lublina. Będzie latał do Kolonii

Należące do Grupy Lufthansa niemieckie tanie linie lotnicze będą latać z Lublina na lotnisko ...

Touroperatorzy i agenci turystyczni proszą premiera o spotkanie

Prosimy o spotkanie dla omówienia roli i pomocy państwa dla sektora turystycznego. Chcemy wypracować ...

Betlej: Nadchodzą wielkie chwile Egiptu

Wyjazdy do Egiptu na październik, listopad i grudzień sprzedają się ostatnio bardzo dobrze. Niebawem ...

Rowerkiem po ścieżkach Gorzowa

Do końca 2018 roku Gorzów Wielkopolski wybuduje lub wyremontuje 7,5 kilometra ścieżek rowerowych. Miasto ...

Radykalna obniżka noclegów nieskategoryzowanych

Średnio nocleg w hotelu w listopadzie 2019 roku kosztował 249,76 złotych i był o ...

Egipt wrócił do łask dzięki tamtejszej branży

Egipt zawdzięcza swoją popularność w dużej części staraniom tamtejszej branży, uważają niemieccy touroperatorzy. Chodzi ...