ZUS: Branża turystyczna pierwsza z dostępem do bonu turystycznego

Prezes ZUS Gertruda Uścińska odpowiada za uruchomienie systemu informatycznego bonu turystycznego. Fot. materiały prasowe ZUS.

Przedsiębiorcy chcący zarejestrować się w bazie podmiotów, mogących przyjmować zapłatę Polskim Bonem Turystycznym, dostaną dostęp do niej kilka dni przed beneficjantami. Prawdopodobnie już w najbliższy weekend.

– W ZUS trwają intensywne prace nad przygotowaniem systemu informatycznego, zarówno pod kątem nowych funkcjonalności, jak i zwymiarowania systemu do obsługi zwiększonego ruchu klientów – informuje Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

– Bon turystyczny to ogromne wyzwanie dla Zakładu, ponieważ dostaliśmy bardzo mało czasu na wdrożenie rozbudowanej infrastruktury – dodaje prezes ZUS Gertruda Uścińska. – Nasze rozwiązania będą się opierać na Platformie Usług Elektronicznych, czyli naszym e-urzędzie, z którego korzysta już cztery i pół miliona Polaków.

Obsługa bonu będzie odbywać się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Aby skorzystać z bonu, należy mieć profil na PUE. Profil można założyć m.in. przy pomocy profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej (tu film, jak to zrobić).

Na PUE w panelu bocznym powstanie zakładka dla osób korzystających z bonu oraz osobna zakładka dla „podmiotów turystycznych” (organizatorów turystyki i organizacji pożytku publicznego).

CZYTAJ TEŻ: Prezes POT: Mamy zadanie bez precedensu- uruchomić bon turystyczny

Kiedy można oczekiwać, że przedsiębiorcy będą mogli wpisywać się do systemu? – Planujemy udostępnić system naszym klientom na przełomie lipca i sierpnia, a podmiotom turystycznym kilka dni wcześniej – wyjaśnia Dyjak. Jak mówił podczas dzisiejszej wideokonferencji Krakowskiej Izby Turystyki dyrektor Jacek Janowski z POT, może to być już piątek, 24 lipca. Z naszych informacji wynika jednak, że ZUS i POT liczą się z przesunięciem tego terminu na sobotę, 25 lipca, lub nawet na niedzielę, 26 lipca.

Dyjak wyjaśnia, że sama rejestracja podmiotu turystycznego będzie odbywać się poprzez wypełnienie formularza. Będą do tego potrzebne dane identyfikacyjne firmy, dane adresowe, numer rachunku bankowego, informacje o posiadanych wpisach do ewidencji (np. organizatorów turystyki), wpisu do KRS i do CEIDG. Dane osoby dokonującej rejestracji.

Sama rejestracja powoduje dopisanie podmiotu do listy. Kolejność rejestrowania się nie ma znaczenia. Lista podmiotów uprawnionych do realizowania płatności bonem będzie udostępniana przez Polską Organizację Turystyczną. – Zakładamy, że będzie się to odbywało na bieżąco – dodaje Dyjak.

Zainteresowani będą też mogli zarządzać uprawnieniami osób, które będą w ich imieniu przyjmować płatności bonem. Na PUE ZUS przedsiębiorcy i organizacje pożytku publicznego uzyskają też dostęp do swoich rozliczeń.

WARTO RÓWNIEŻ: Polski Bon Turystyczny – instrukcja obsługi

ZUS zapewni trzy elementy systemu do obsługi bonu:

– system do obsługiwania uprawnień do bonu i uprawnień podmiotów turystycznych,

– system do obsługiwania płatności bonem,

– system do rozliczeń transakcji płatności za pomocą bonu z podmiotami turystycznymi i organizacjami pożytku publicznego, obsługiwany przez ZUS.

Zakład zapowiada też, że uruchomi infolinię, która będzie „stanowić wsparcie dla osób korzystających z bonu i podmiotów turystycznych przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”. Już teraz w placówkach ZUS wszyscy zainteresowani mogą liczyć na pomoc w założeniu konta na PUE ZUS – informuje Dyjak.

Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością i będą chciały uzyskać dodatkowe świadczenie, będą mogły na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą przyznania dodatkowych 500 złotych.

Beneficjent dostanie esemesem numer, który będzie jego cyfrowym bonem. Kiedy będzie chciał zapłacić nim za usługę turystyczną wystarczy, że pokaże swój kod usługodawcy i jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Senat włożył do ustawy o imprezach turystycznych „25 procent”, o które walczył PIT

W Senacie przeszła poprawka do ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, jaką ...

Przewoźnik zmusza pilotów i załogę do odchudzania się

Linie lotnicze Air India wyznaczyły specjalną dietę swoim pilotom i personelowi pokładowemu, w „trosce ...

Nekera wystartowała

Bogaty wybór noclegów z dojazdem własnym, 600 hoteli w Polsce i oferta dynamicznego pakietowania ...

Pomoc rządu to kropla w morzu potrzeb polskich lotnisk

W ostatnich dniach rząd umożliwił lotniskom składanie wniosków o pomoc obiecaną już na początku maja. ...

Egipt – hotele bez bufetów, za to z odkażaniem bagażu

Dwumetrowa odległość między gośćmi, mierzenie temperatury przy każdym wejściu i brak bufetu – takie ...

Japonia lepiej sprawdzi, kto wyjeżdża z kraju

Cudzoziemcy wyjeżdżający z Japonii będą dokładniej sprawdzani w portach i na lotniskach. Zaostrzenie kontroli ...