Turcja: Turyści brytyjscy wjadą bez warunków. Są przecież zaszczepieni

Fot. Bloomberg

Turcja nie będzie wymagać od Brytyjczyków zaświadczenia o szczepieniu na covid-19, a 15 kwietnia ma zdecydować, czy w ogóle nadal będzie żądać od podróżnych negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Turcja szykuje się na przyjęcie turystów z Wielkiej Brytanii, kiedy tamtejszy rząd zezwoli swoim obywatelom na podróżowanie za granicę – informuje brytyjski portal branży turystycznej Travel Weekly.

Minister kultury i turystyki Mehmet Nuri Ersoy zapowiada, że paszporty szczepień nie będą wymagane od gości z zagranicy. Odnosząc się do obowiązkowego testu PCR, informuje, że po 15 kwietnia rząd znów przeanalizuje liczbę zachorowań na koronawirusa, oceni sytuację i wtedy podejmie decyzję, czy osoby wjeżdżające do kraju będą musiały przedstawić ujemny wynik na covid-19. Na razie ten warunek obejmuje wszystkich podróżnych.

CZYTAJ TEŻ: Turcja przedłuża warunek okazywania testów przez turystów

Spodziewam się, że nie będzie takiego wymogu wobec gości z Wielkiej Brytanii, ponieważ tamtejszy rząd szybko i w imponujący sposób prowadzi program szczepień dla całego kraju i do początków lata znacząca część społeczeństwa będzie już zaszczepiona – mówi.

Podkreśla przy tym, że także w Turcji szczepienia przebiegają szybko, dotąd poddanych im zostało ponad 10 milionów ludzi.

Wielka Brytania to bardzo ważny rynek źródłowy dla tureckiej turystyki. Przed pandemią rocznie przyjeżdżało tam około 2,5 miliona turystów z Wysp. Jak podkreśla Ersoy, w kraju działają procedury sanitarne, które gwarantują bezpieczny wypoczynek, a ostatnio rząd ogłosił, że programem szczepień objęci będą również pracownicy turystyki.

Ersoy zapewnia, że Turcja współpracuje z Wielką Brytanią, by wszystkie procedury były na najwyższym światowym poziomie i, żeby były na bieżąco aktualizowane.

ZOBACZ TEŻ: Turcja szczepi pracowników turystyki

Minister przypomina, że w Turcji hotele, by działać, muszą uzyskać certyfikat bezpieczeństwa, w tym roku zasady zostały rozszerzone na wszystkie obiekty, które posiadają co najmniej 30 pokojów. Dotąd zaświadczenie dostało ponad 8 tysięcy obiektów.

Osoby wjeżdżające do Turcji mogą wykonać na lotniskach test na koronawirusa za około 30 euro, kraj przygotował również specjalny pakiet ubezpieczeniowy w cenie od 15 euro, który pokrywa koszty wynikające z zarażenia się covidem-19 – leczenie, lekarstwa, hospitalizację i zakwaterowanie.

W Wielkiej Brytanii do 17 maja obowiązuje zakaz wyjazdów zagranicznych. Brytyjczycy spodziewają się więcej informacji na temat otwarcia turystyki 12 kwietnia, kiedy ma być prezentowany raport rządowego Zespołu Specjalnego do spraw Turystyki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pokoje dla turystów pod nadzorem

Wynajmujący mieszkania turystom będą rejestrowani i kontrolowani. Rząd chce walczyć z szarą strefą w ...

Święta Bożego Narodzenia – jak odkryć magię świąt?

Od listopada półki sklepowe uginają się pod ciężarem świątecznych dekoracji i prezentów. Reklamy telewizyjne ...

Praga miała rekordowe 7 milionów gości

W roku 2016 do stolicy Czech przybyło 7,07 miliona turystów, o 460 tysięcy (6,6 ...

Grecja – więcej turystów już nie przyjedzie, nie w tym sezonie

W 2019 roku branża grecka turystyczna musi skupić się na utrzymaniu dotychczasowych wyników. Po ...

Portugalia zaprasza na plaże od 6 czerwca

Muzea, zabytki, galerie sztuki, restauracje, kawiarnie, cukiernie są już otwarte. Portugalia weszła w poniedziałek ...

Wizz Air sięgnie głębiej do kieszeni pasażerów?

Chcesz mieć bagaż przy sobie podczas lotu? Zapłać. To nowy pomysł węgierskich tanich linii ...