Parki rozrywki też chcą być odmrożone. „Zapomniano o nas”

Fot. Parkmag.pl

Ogłaszając odmrożenie zajęć sportowych i innych aktywności na świeżym powietrzu rząd zapomniał o wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i parkach rekreacyjnych – uważa Stowarzyszenie Turystyki i Atrakcji Rodzinnych i apeluje o dołączenie ich obiektów do listy miejsc, które będą mogły podjąć działalność po weekendzie majowym.

Jak piszą w liście do wiceministrów w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk i Andrzeja Guta-Mostowego, sytuacja epidemiologiczna zezwala na aktywność na otwartej przestrzeni. Skoro od 1 maja zezwolono na sport na świeżym powietrzu, od 4 maja działać będą wielkopowierzchniowe sklepy, salony meblowe, galerie sztuki i muzea, od 8 maja hotele w reżimie sanitarnym, od 15 maja wróci branża restauracyjna (ogródki), a od 29 maja branża fitness i siłownie, to dlaczego nie mogą ruszyć po przerwie parki rozrywki i podobne obiekty?

CZYTAJ TEŻ: Hotele ruszą 8 maja. Połowa miejsc pozostanie wolna

„Plan [odmrażania] miał być kompleksowy, a pominięto w nim zupełnie branżę parków i rozrywki i rekreacji na świeżym powietrzu pomimo, że w grudniu 2020 roku podczas prezentacji planu odmrażania gospodarki ta gałąź była ujęta na wszystkich Rządowych planach” – przypominają. „Najwyraźniej omyłkowo została ona pominięta w przygotowaniu strategii otwarcia”.

W swoim piśmie powołują się na przykłady „otwierania gospodarki” w Danii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgi, Hiszpanii innych europejskich krajach. Wszędzie tam atrakcje na świeżym powietrzu, jak parki rozrywki, rekreacji i ogrody zoologiczne otwierane są w reżimie sanitarnym, jako jedne z pierwszych.

Zapewniają, że ich branża ma wypracowany z ministerstwem rozwoju i Głównym Inspektorem Sanitarnym protokół sanitarny i jest gotowa do otwarcia na warunkach gwarantujących bezpieczeństwo klientom i pracownikom. A ponieważ potrzebuje co najmniej 14 dni na rozruch, nawet dopuszczenie do jej otwarcia 4 maja spowoduje, że realnie zacznie działać około 20 maja.

Proponują, aby od 4 maja prowadzenie ich działalności było dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby jednoczesna liczba osób korzystających z ich urządzeń była nie większa niż jedna na 15 m kwadratowych powierzchni obiektu, a dopiero od 29 maja prowadzenie tej działalności było dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, że liczba osób korzystających będzie nie większa niż jedna na 7 m kwadratowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bye, bye amerykańskie wizy

Oddala się perspektywa zniesienia przez Stany Zjednoczone wiz dla Polaków. W ubiegłym roku wzrósł ...

Wyjazd z biurem podróży? Nie, dziękuję

„Więzienie”, „przedszkole dla dorosłych”, „masowe ekspedycje” – tak wakacje zorganizowane przez biura podróży postrzegają ...

Hotel Elbląg przechodzi do sieci Focus Hotels

Elbląski hotel Elbląg od maja zaprosi gości jako Focus Hotel Premium Elbląg. Należąca do ...

Wizy do Indii tanieją

Indie obniżyły ceny wiz turystycznych wydawanych elektronicznie. Ich koszt zależeć ma także od terminu ...

Thomas Cook chce więcej zarabiać na hotelach

Trzysta własnych obiektów i ponad 30-procentowy udział w obrotach – to cel, który w ...

Czego turysta chce od puszczy?

Zimowe badania turystyki przeprowadzone zostaną w Puszczy Kozienickiej na Mazowszu. Leśnicy chcą poznać oczekiwania ...