Estyjska, Brysna i Śmięcka – nowe wyspy Polski

Fot. Adobe Stock

Estyjska, Brysna i Śmięcka to wyłonione w konkursie nazwy trzech wysp, które powstaną po przekopaniu Mierzei Wiślanej.

Estyjska, Brysna i Śmięcka zwyciężyły w konkursie na nazwy trzech wysp, które powstaną na Zalewie Wiślanym i Szczecińskim po przekopaniu Mierzei Wiślanej i pogłębieniu toru wodnego Świnoujście-Szczecin z ziemi tam wydobytej – informuje w komunikacie organizator głosowania, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Swoje głosy oddało prawie 22 tysiące osób.

Estyjska (od średniowiecznej nazwy Zalewu Wiślanego) ma się nazywać wyspa na tymże zalewie – na tę nazwę zagłosowały 9984 osoby. Na podium znalazły się też Bursztynowa, 8391 głosów, i Rukwiel – 1853 głosy.

Internauci uznali, że najlepszą nazwą dla północnej wyspy na Zalewie Szczecińskim będzie Brysna (od połączenia „bryzy” i „snu”), która zdobyła 9693 głosy. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się Wielecka, 5279 głosów, i Zabawa z 2439 głosów.

Wyspa południowa na Zalewie Szczecińskim ma się natomiast nazywać Śmięcka (od nazwy uroczyska i nieistniejącej już wsi w dzisiejszym powiecie goleniowskim) – taką nazwę dla niej wybrało 8735 osób. Drugie i trzecie miejsce zajęły Wyraj – 5988 głosów i Przygoda – 2575 głosów.

CZYTAJ TEŻ: Przekop Mierzei Wiślanej ma służyć także turystyce

Konkurs na nazwy wysp to pomysł ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka. W jego pierwszym etapie, który odbył się w sierpniu, internauci przysłali propozycji, spośród których komisja konkursowa wyłoniła 15 nazw. Te z kolei poddano ogólnopolskiemu głosowaniu internetowemu, które zakończyło się 20 września.

Teraz, jak głosi komunikat, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o nadanie „zwycięskich nazw nowo powstającym terytoriom Rzeczypospolitej”. Ich autorzy dostaną natomiast pamiątkowe grawertony.

Na Estyjskiej, Brysnej i Śmięckiej, które mają powstać do 2022 roku, utworzone zostaną rezerwaty ptaków wodnych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotniczy boom bez końca

Rok 2018 nie przerwie lotniczej koniunktury w Europie. Zarobią przewoźnicy i porty, które odnotują ...

Policja zamknęła Victoria Station w Londynie

Brytyjska policja zamknęła dziś rano londyński dworzec autobusowy Victoria Station i pobliskie ulice. Funkcjonariusze ...

Resort edukacji za wakacjami dla dzieci i młodzieży

Jest zgoda, co do tego, że dzieci i młodzież powinny wypocząć podczas najbliższych wakacji. ...

Paryscy przewodnicy przed Luwrem: Zapomniano o nas!

Kilkudziesięciu paryskich przewodników protestowało w poniedziałek przed Luwrem. Domagali się od rządu dodatkowego wsparcia, ...

Włoski renesans dostępny w pałacu Chantilly

Bellini, Michał Anioł, Parmigianino, Fra Bartolomeo to kilku wielkich artystów włoskiego renesansu, których dzieła ...

HolidayCheck: Najpierw plaża, potem hotel

HolidayCheck kupił Beach-Inspector – portal, na którym można znaleźć wszystko na temat prawie 1600 ...