Barcelona podnosi opłatę turystyczną. Hotelarze oburzeni

Fot. Pixabay

W tym roku opłata turystyczna w Barcelonie wzrośnie o 0,75 euro – zdecydował tamtejszy ratusz. To początek podwyżek, które zakończą się w 2024 roku.

Wysokość opłaty turystycznej zależy od rodzaju i kategorii obiektu, w którym zatrzymują się goście. W hotelach pięciogwiazdkowych wynosi 2,25 euro za osobę za noc, w czterogwiazdkowych 1,1 euro, za wynajem domu lub mieszkania płaci się 2,25 euro, a w pozostałych obiektach 0,65 euro. Podatek płacą też pasażerowie statków przybijających do Barcelony – jeśli zostają do 12 godzin, opłata wynosi 0,65 euro, jeśli dłużej – 2,25 euro.

W tym roku stawki wzrosną o 0,75 euro – donosi portal Cronica Global. Decyzję w tej sprawie podjął barceloński ratusz. W kolejnych latach także pojawią się podwyżki – w 2022 roku będzie to 1 euro, w 2023 roku 2 euro, a w 2024 roku 1,25 euro.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczne lato hotelarzy z Barcelony

Lokalna branża turystyczna jest oburzona, bo miasto, jak wiele turystycznych miejsc na świecie, cierpi na brak klientów. Co prawda eksperci oczekują, że w 2021 roku nastąpi pewne odbicie, ale nadal nie wiadomo, na jaką skalę i pod jakimi warunkami.

Z kolei broniący decyzji podkreślają, że rocznie w mieście turyści wykupują 30 milionów noclegów (mowa tylko o tych udzielanych legalnie), Barcelonę odwiedza też 2,2 miliona pasażerów wycieczkowców, jak podaje portal branży turystycznej Tourinews. W zeszłym roku wpływy z podatku turystycznego wyniosły 15 milionów euro, zazwyczaj kwota ta sięga 60 milionów. Po podwyżkach ma to być rocznie 100 milionów euro. Pieniądze pójdą na walkę z nielegalnym wynajmem krótkoterminowym i poprawę jakości życia mieszkańców dotkniętych skutkami nadmiernego rozwoju turystyki, a także stworzenie oferty, która pozwoli lepiej sterować przepływem gości.

ZOBACZ TAKŻE: Barcelona zawiesza na rok wynajmowanie pokojów turystom

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rigopiano oddał wszystkie ciała

Ciała dwóch ostatnich poszukiwanych ludzi wydobyli ratownicy w nocy z ruin hotelu Rigopiano w ...

Czarnogóra wpuszcza obywateli 130 krajów, Polacy skreśleni z listy

Czarnogóra otworzyła dziś swoje granice dla obywateli około 130 krajów, wśród nich nie ma ...

Stocznie pełne statków dla turystów

Organizatorzy rejsów wycieczkowych zamówili 106 nowych statków, które mają wejść do służby w ciągu ...

Konsorcjum tylko dla doświadczonych agentów

Brytyjska firma Protected Trust Services powołuje konsorcjum dla agentów turystycznych, którzy nie oczekują wspólnych ...

Patryk Wild

Sieć kolejowa CPK zapewni równomierny rozwój Polski

Wybrana lokalizacja Portu Lotniczego Solidarność wynika z układu istniejącej sieci kolejowej i możliwości jej ...

Chińczycy inwestują w hotele Thomasa Cooka w Europie

Chińska grupa Fosun chce do 2022 roku prowadzić w Europie 15 hoteli pod markami ...