Ceny wynajmu samochodów skoczyły nawet o 300 procent. Winna pandemia

Fot. Adobe Stock

Ceny wynajmu samochodów w krajach basenu Morza Śródziemnego i w Stanach Zjednoczonych drastycznie poszły w górę. Pandemia koronawirusa sprawiła, że podaż jest w tym roku mniejsza niż popyt.

Nawet o 300 procent skoczyły ceny wynajmu samochodów – podaje portal branży turystycznej Tourism Review. Tak jest na przykład na Majorce. Z danych wypożyczalni Aevab i Baleval wynika, że podczas gdy normalnie za wynajem auta trzeba by w maju zapłacić od 30 do 50 euro, to teraz koszty sięgają 130, a nawet 150 euro za dzień.

To skutki pandemii koronawirusa. Firmy, żeby utrzymać się na rynku, musiały sprzedać część swojej floty, dlatego teraz mają do dyspozycji mniej samochodów niż przed kryzysem. Na samych Balearach liczba ta spadła o 60 tysięcy w porównaniu z 2019 rokiem.

CZYTAJ TEŻ: Kosztowne pomyłki w wynajmie samochodu których warto uniknąć

Także niemieckie portale rezerwacyjne Billiger-Mietwagen czy Check 24 donoszą o skoku cen. Ten pierwszy podaje, że na lipiec i sierpień wzrosły o około 50 procent, licząc rok do roku. W niektórych krajach, jak choćby w Hiszpanii, Włoszech czy Grecji różnice w porównaniu z zeszłym rokiem wynoszą nawet 100 procent.

Check 24 zestawił natomiast koszty wynajmu aut w tym sezonie letnim z danymi sprzed dwóch lat. Okazuje się, że średnio wypożyczenie samochodu podrożało o 24 procent, ale na przykład w Hiszpanii jest to już 87 procent, a we Włoszech 57 procent.

Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych – tam trzeba liczyć się z wydatkiem na dzień rzędu 100-200 dolarów, co oznacza wzrost o 30 procent w porównaniu z majem 2019 roku. Co więcej, żeby móc skorzystać z oferty, zamówienie trzeba złożyć z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sindbad przejmuje klientów Becker Reisen

Sindbad, największy przewoźnik autokarowy w Polsce, pozyskał kolejnego partnera – do grona jego podwykonawców ...

Kopenhaga zamienia bariery w ławki

Betonowe bariery, uniemożliwiające samochodom wjazd na ulice i deptaki Kopenhagi, mają być zamienione na ...

Dodatni bilans roku u niemieckich agentów

O 6,4 procent wzrósł – porównując rok do roku – skumulowany obrót niemieckich agentów ...

Przybywa klientów biurach podróży

Po jednotygodniowym spadku raport PZOT ponownie przynosi informację o wzroście sprzedaży w biurach podróży. ...

Wizz Air zamawia 146 airbusów A320neo

Linia Wizz Air podpisała porozumienie z Airbusem w sprawie zakupu kolejnych 146 samolotów z ...

Turystyka po pandemii – jak wyglądają wakacje 2020

Branża turystyczna – postaw na firmy, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w trakcie wakacji!

Pandemia mocno dotknęła branżę turystyczną. Wiosną większość obiektów turystycznych była zamknięta, zwolniono wielu pracowników, ...