Egipska turystyka rozwija się coraz szybciej

Fot. Filip Frydrykiewicz

17,8 miliona turystów odwiedziło Egipt w zeszłym roku, wynika z raportu przygotowanego na zlecenie dubajskich targów turystycznych Arabian Travel Market.

Targi turystyczne w Dubaju, Arabian Travel Market, opublikowały raport przygotowany przez Colliers International, dotyczący stanu i przyszłości turystyki Egiptu. Wynika z niego, że w zeszłym roku kraj odwiedziło 17,8 miliona turystów, czyli o 57,5 procent więcej niż rok wcześniej. Autorzy analizy wzrost ten tłumaczą tanią walutą i dopłatami rządowymi do lotów czarterowych z zagranicy.

Najwięcej turystów przyjechało z Niemiec (2,5 miliona, plus 48 procent) i wydali oni 1,2 miliarda dolarów. Do 2024 roku liczba gości z tego kraju ma się zwiększyć do 2,9 miliona, a ich wydatki do 2,2 miliarda dolarów. Na drugim miejscu znalazła się Ukraina (1,5 miliona przyjazdów, plus 50 procent). Ten wzrost wynika z dostępności bezpośrednich lotów, które zostały przywrócone po dwóch latach zawieszenia w kwietniu 2018 roku.

CZYTAJ TEŻ: Turyści wrócili do Egiptu

Branża duże nadzieje wiąże ze zniesieniem przez rząd brytyjski w październiku zeszłego roku zakazu operacji lotniczych do Szarm el-Szejk. Wówczas ambasador Wielkiej Brytanii w Egipcie Geoffrey Adams powiedział, że w 2020 roku do Egiptu przyjedzie prawie pół miliona Brytyjczyków.

Z danych STR, firmy monitorującej rynek hotelowy na świecie, wynika, że po ustanowieniu wspomnianego zakazu po katastrofie rosyjskiego samolotu linii Metrojet w 2015 roku, lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, który opinia międzynarodowa uznała wypadek za zamach terrorystyczny, średnie obłożenie w hotelach wynosiło 33,6 procent, zaś w zeszłym roku wzrosło do 59,7 procent.

Choć najważniejszym regionem jest i będzie Europa – w 2022 roku do Egiptu ze Starego Kontynentu przyjechać ma 9,1 miliona turystów (dla porównania w 2018 roku było to 6,2 miliona) – to na znaczeniu coraz bardziej zyskuje region Zatoki Perskiej. W ciągu trzech lat liczba turystów z krajów nad zatoką ma wzrosnąć o 11 procent. W tym roku wydadzą oni 2,4 miliarda dolarów, czyli o 11 procent więcej, licząc rok do roku.

ZOBACZ TAKŻE: Egipt uruchomi loty z Luksoru nad Morze Czerwone

Głównym rynkiem w tej części świata będzie Arabia Saudyjska (1,4 miliona przyjazdów w 2019 roku, w 2024 roku ma ich być 1,8 miliona). Klienci z tego kraju wydali w zeszłym roku 633 miliony dolarów, w 2024 roku będzie to już, według szacunków Colliers International, 1,1 miliarda.

Na znaczeniu mają zyskać też Chiny, branża z niecierpliwością oczekuje również przywrócenia bezpośrednich lotów do kurortów nad Morzem Czerwonym z Rosji. Po wspomnianej katastrofie nadal obowiązuje zakaz wykonywania takich rejsów, a Rosjanie mogą polecieć tylko z Moskwy do Kairu.

Całkowite przychody z turystyki Egiptu wyniosły w zeszłym roku 16,4 miliarda dolarów, w ciągu najbliższych lat będą rosły średnio o 13 procent rocznie i wyniosą w 2024 roku 29,7 miliarda dolarów.

CZYTAJ TEŻ: Egipt połączył turystykę z ochroną zabytków

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wenecja – obiad za 500 euro oburzył turystów

Troje turystów z Wielkiej Brytanii napisało list protestacyjny do burmistrza Wenecji, informując go o ...

Działasz w Turcji, płać tam podatki

Turecka branża turystyczna chce zakazania prowadzenia działalności 20 zagranicznym portalom internetowym, pośredniczącym w sprzedawaniu ...

Thomas Cook zadowolony z trzeciego kwartału

Lepsze wyniki linii lotniczej Thomasa Cooka pozwoliły zmniejszyć spadek zainteresowania wycieczkami zorganizowanymi. Niższa sprzedaż ...

LOT zawiesza rejsy do Chin – z powodu koronawirusa

W związku z ogłoszonym przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) komunikatem dotyczącym rozprzestrzeniania się koronawirusa ...

Dubrownik opodatkuje statki wycieczkowe

Radni zdecydowali, że wprowadzą opłatę dla zagranicznych statków wycieczkowych, które wpływają do tego miasta. ...

Rainbow ma umowę z Travel Service na czartery

131 milionów złotych – na tyle opiewa umowa spółki Rainbow Tours, właściciela biura podróży ...