Egipska turystyka rozwija się coraz szybciej

Fot. Filip Frydrykiewicz

17,8 miliona turystów odwiedziło Egipt w zeszłym roku, wynika z raportu przygotowanego na zlecenie dubajskich targów turystycznych Arabian Travel Market.

Targi turystyczne w Dubaju, Arabian Travel Market, opublikowały raport przygotowany przez Colliers International, dotyczący stanu i przyszłości turystyki Egiptu. Wynika z niego, że w zeszłym roku kraj odwiedziło 17,8 miliona turystów, czyli o 57,5 procent więcej niż rok wcześniej. Autorzy analizy wzrost ten tłumaczą tanią walutą i dopłatami rządowymi do lotów czarterowych z zagranicy.

Najwięcej turystów przyjechało z Niemiec (2,5 miliona, plus 48 procent) i wydali oni 1,2 miliarda dolarów. Do 2024 roku liczba gości z tego kraju ma się zwiększyć do 2,9 miliona, a ich wydatki do 2,2 miliarda dolarów. Na drugim miejscu znalazła się Ukraina (1,5 miliona przyjazdów, plus 50 procent). Ten wzrost wynika z dostępności bezpośrednich lotów, które zostały przywrócone po dwóch latach zawieszenia w kwietniu 2018 roku.

CZYTAJ TEŻ: Turyści wrócili do Egiptu

Branża duże nadzieje wiąże ze zniesieniem przez rząd brytyjski w październiku zeszłego roku zakazu operacji lotniczych do Szarm el-Szejk. Wówczas ambasador Wielkiej Brytanii w Egipcie Geoffrey Adams powiedział, że w 2020 roku do Egiptu przyjedzie prawie pół miliona Brytyjczyków.

Z danych STR, firmy monitorującej rynek hotelowy na świecie, wynika, że po ustanowieniu wspomnianego zakazu po katastrofie rosyjskiego samolotu linii Metrojet w 2015 roku, lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, który opinia międzynarodowa uznała wypadek za zamach terrorystyczny, średnie obłożenie w hotelach wynosiło 33,6 procent, zaś w zeszłym roku wzrosło do 59,7 procent.

Choć najważniejszym regionem jest i będzie Europa – w 2022 roku do Egiptu ze Starego Kontynentu przyjechać ma 9,1 miliona turystów (dla porównania w 2018 roku było to 6,2 miliona) – to na znaczeniu coraz bardziej zyskuje region Zatoki Perskiej. W ciągu trzech lat liczba turystów z krajów nad zatoką ma wzrosnąć o 11 procent. W tym roku wydadzą oni 2,4 miliarda dolarów, czyli o 11 procent więcej, licząc rok do roku.

ZOBACZ TAKŻE: Egipt uruchomi loty z Luksoru nad Morze Czerwone

Głównym rynkiem w tej części świata będzie Arabia Saudyjska (1,4 miliona przyjazdów w 2019 roku, w 2024 roku ma ich być 1,8 miliona). Klienci z tego kraju wydali w zeszłym roku 633 miliony dolarów, w 2024 roku będzie to już, według szacunków Colliers International, 1,1 miliarda.

Na znaczeniu mają zyskać też Chiny, branża z niecierpliwością oczekuje również przywrócenia bezpośrednich lotów do kurortów nad Morzem Czerwonym z Rosji. Po wspomnianej katastrofie nadal obowiązuje zakaz wykonywania takich rejsów, a Rosjanie mogą polecieć tylko z Moskwy do Kairu.

Całkowite przychody z turystyki Egiptu wyniosły w zeszłym roku 16,4 miliarda dolarów, w ciągu najbliższych lat będą rosły średnio o 13 procent rocznie i wyniosą w 2024 roku 29,7 miliarda dolarów.

CZYTAJ TEŻ: Egipt połączył turystykę z ochroną zabytków

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turcja inwestuje w Wyspę Demokracji i Wolności

Turecka wyspa Yassiada (lub Yassi Ada) znajdująca się u wybrzeży Stambułu, na Morzu Marmara, ...

Tunezja popularniejsza niż przed zamachami

O 29 procent ma wzrosnąć w tym sezonie liczba turystów zagranicznych w Tunezji. Szacunki ...

Niemcy: Zakaz wyjazdów przedłużony do połowy czerwca

Niemieckie MSZ do połowy czerwca będzie odradzać wszelkie, poza niezbędnymi, podróże do wszystkich krajów ...

Kraków najlepszy na weekend w Europie

Kraków, czwarty raz z rzędu, zwyciężył w plebiscycie portalu turystycznego Zoover i został uznany ...

Ratingi 2017: Ile można zarobić na turyście

Itaka, Rainbow i Grecos Holiday to biura podróży, które mają niskie ceny, a mimo ...

Thomas Cook wyśle Chińczyków do Grecji

Nawet 1,5 miliona turystów z Chin ma w kolejnych latach przyjechać do Grecji. Obsłuży ...