Jednodniowe wycieczki z bonem turystycznym już możliwe

Fot. PLOT

We wtorek weszła w życie ustawa, która zmienia ustawę o bonie turystycznym. Teraz będzie więcej możliwości jego wykorzystania.

Jak już kilkukrotnie pisaliśmy, dzięki niewielkiej zmianie w ustawie antycovidowej – cała jej nazwa to „ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw” – ustawodawca dopuścił możliwość rozliczania się za wycieczki trwające nie więcej niż jeden dzień, czyli bez noclegu, bonem turystycznym. Wcześniej takiej możliwości nie było – nocleg w programie imprezy turystycznej był konieczny.

CZYTAJ TEŻ: Sejm uchwalił – bon turystyczny ważny też na wycieczki bez noclegu

Nadal pozostał warunek, że taką imprezę (połączenie co najmniej dwóch usług turystycznych, np. przejazd autokarem i zwiedzanie z przewodnikiem) trzeba kupić u legalnie działającego organizatora turystyki, który wcześniej zarejestrował się w bazie ZUS (PUE ZUS). Bazę można przeglądać z kolei na stronie prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną: www.bonturystyczny.gov.pl.

W bazie Polskiego Bonu Turystycznego jest obecnie zarejestrowanych ponad 18 tysięcy przedsiębiorców, w większości obiektów noclegowych, które też mogą przyjmować bony w rozliczeniu.

Druga zmiana w ustawie to właśnie usprawnienie informacji na temat firm, w których rodzice mogą płacić za dzieci bonami turystycznymi. Od tej pory rejestr będzie zawierał więcej danych na temat obiektów i przedsiębiorstw. Tak, żeby można je było łatwiej wyszukiwać. Przedsiębiorcy są zobowiązani nie tylko do podawania nazwy rejestrowej i adresu z rejestru przedsiębiorców, ale też adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. Jeśli firma jest właścicielem kilku obiektów, musi osobno podać dane adresowe każdego z nich. Katalog dodatkowych informacji zawiera również nazwę handlową i adres strony internetowej przedsiębiorstwa. Przyjęte regulacje dotyczą zarówno organizacji i przedsiębiorców już zarejestrowanych w bazie (powinni uzupełnić brakujące dane o swojej działalności), jak i nowych uczestników programu.

WARTO: Prezes POT: Rozszerzamy bon turystyczny także na wycieczki jednodniowe

– Nowe wymagania podczas rejestracji mają spowodować, że podmioty skuteczniej będą docierać ze swoją ofertą do potencjalnych odbiorców – mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta. – Pamiętajmy, że baza podmiotów turystycznych nie jest wyłącznie narzędziem formalnym, ale odgrywa ważną rolę informacyjną dla osób planujących wypoczynek i poszukujących oferty w określonej lokalizacji czy o specyficznym profilu. To skuteczna promocja polskiej turystyki – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak zakupy – to w Dubaju

Dubaj to raj dla miłośników zakupów. Tu znajdziesz szeroką ofertę sklepów dostępnych o każdej ...

OSAT: Podziękujemy Grekom, kody QR przychodzą błyskawicznie

Greckie władze usprawniły system generujący kody QR. Dotąd na kody trzeba było czekać wiele ...

Rainbow zamówił sobie samoloty w Travel Service

Biuro podróży Rainbow zawarło z czeską czarterową linią lotniczą Travel Service umowę na czarterowanie ...

Niemiecka turystyka młodzieżowa woła o pomoc

Tylko z powodu odwołania wycieczek szkolnych do końca roku gestorzy bazy noclegowej w Niemczech ...

Egipt ma nową minister turystyki

Rania Al-Mashat zastąpiła Yehię Rascheda. Nowa minister karierę zrobiła w branży finansowej Rania Al-Mashat ...

LOT wylatał 9 milionów pasażerów i zysk

Prawie 9 milionów pasażerów przewiozły w 2018 roku Polskie Linie Lotnicze LOT. Spółka zakończy ...