Prezes POT: Rozszerzamy bon turystyczny także na wycieczki jednodniowe

Rafał Szlachta, prezes POT zabiegał o zmiany w ustawie o bonie turystycznym. Fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Bonu turystycznego będzie można używać do płacenia za wycieczki jednodniowe, bez konieczności korzystania z noclegu – zakłada poprawka do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, jaka znalazła się w Sejmie.

Ta, wydawałoby się niewielka, poprawka ma pozwolić na szersze wykorzystanie bonu turystycznego. Od 1 sierpnia, kiedy bon wszedł w życie, beneficjenci aktywowali niecałe 1,1 miliona bonów na sumę prawie 950 milionów złotych. Ale wykorzystali z tej puli tylko 236 milionów złotych. Biorąc pod uwagę, że skarb państwa zarezerwował na ten cel 4 miliardy złotych to niedużo.

CZYTAJ TEŻ: Hotelarze jednym głosem: Otwórzcie hotele, wydłużcie ferie

-Jeśli bonem będzie można płacić za jednodniowe wycieczki, to skorzystają na tym organizatorzy wycieczek szkolnych, młodzieżowych, sportowych i półkolonii. Nawet już podczas tej zimy – wyjaśnia prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, obok Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii jeden z inicjatorów zmian w ustawie. – A jak organizatorzy, to także właściciele autokarów, piloci, przewodnicy turystyczni i atrakcje turystyczne, do których organizatorzy przywiozą dzieci – wskazuje.

Obecnie bonami można płacić wyłącznie za same noclegi (kategoria obiektu noclegowego nie ma znaczenia, może to być camping, agroturystyka albo hotel pięciogwiazdkowy) lub za imprezę turystyczną z co najmniej jednym noclegiem, wykupioną u organizatora turystyki. Postulat rozszerzenia możliwości płacenia również na wycieczki jednodniowe zgłaszała branża turystyczna. Dyskutowano o tym między innymi podczas konferencji zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej”, serwis Turystyka.rp.pl i Ministerstwo Rozwoju. Pisaliśmy o tym szeroko: „Debata. Bon turystyczny do poprawy? Niewykluczone”, „Debata. Bon turystyczny inspiruje do podróżowania”.

Projekt zawiera też jeszcze inną zmianę. Rozszerza katalog informacji o podmiotach turystycznych, które przyjmują zapłatę w bonach. Będą one mogły też wpisać nazwę handlową, pod którą działają, adres i adres swojej strony internetowej. Dzięki temu na stronie prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną będzie można łatwiej odnaleźć konkretny obiekt noclegowy.

Chodzi o to, że jeśli hotel pod nazwą „Bałtyk” nad morzem prowadzi formalnie spółka o nazwie XYZ z Warszawy, to teraz w wykazie turysta zainteresowany jego wyszukaniem nie znajdzie go pod tą nazwą. – Dopiero po zmianach będzie go można wyszukać za pomocą filtrowania w naszym wykazie, a raczej na interaktywnej mapie, która zamierzamy niedługo uruchomić – wyjaśnia Szlachta.

Szlachta liczy, że Sejm zajmie się ustawą bardzo szybko. Artykuły które dotyczą bonu zostały dołączone bowiem do kolejnego rządowego projektu ustawy antycovidowej, a projekty rządowe, szczególnie służące ochronie przed skutkami epidemii, są procedowane w pierwszej kolejności.

ZOBACZ TEŻ: Posłowie opozycji: Kolejki do wyciągów zdrowsze niż do sklepów

 

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air zamyka bazy w Polsce

Węgierski przewoźnik ogłosił dzisiaj, że w związku z pandemią zamyka wszystkie bazy w Polsce. ...

Władze Brukseli: W tym tygodniu lepiej wyjechać

Władze Brukseli apelują do mieszkańców, by wyjechali w tym tygodniu z miasta. Od środy ...

Travelplanet.pl: Egzotyka popularna, bo tania

O 30 procent więcej klientów niż rok temu zarezerwowało egzotyczne wyjazdy na najbliższy sezon ...

Focus otworzył butikowy hotel w Sopocie

Polska sieć Focus Hotels na początku kwietnia 2018 roku otworzyła swój trzeci hotel w ...

Rafał Szlachta prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej

Dotychczasowy dyrektor departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Rafał Szlachta odebrał dzisiaj ...

Thomas Cook wyśle Chińczyków do Grecji

Nawet 1,5 miliona turystów z Chin ma w kolejnych latach przyjechać do Grecji. Obsłuży ...