Prezes POT: Rozszerzamy bon turystyczny także na wycieczki jednodniowe

Rafał Szlachta, prezes POT zabiegał o zmiany w ustawie o bonie turystycznym. Fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Bonu turystycznego będzie można używać do płacenia za wycieczki jednodniowe, bez konieczności korzystania z noclegu – zakłada poprawka do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, jaka znalazła się w Sejmie.

Ta, wydawałoby się niewielka, poprawka ma pozwolić na szersze wykorzystanie bonu turystycznego. Od 1 sierpnia, kiedy bon wszedł w życie, beneficjenci aktywowali niecałe 1,1 miliona bonów na sumę prawie 950 milionów złotych. Ale wykorzystali z tej puli tylko 236 milionów złotych. Biorąc pod uwagę, że skarb państwa zarezerwował na ten cel 4 miliardy złotych to niedużo.

CZYTAJ TEŻ: Hotelarze jednym głosem: Otwórzcie hotele, wydłużcie ferie

-Jeśli bonem będzie można płacić za jednodniowe wycieczki, to skorzystają na tym organizatorzy wycieczek szkolnych, młodzieżowych, sportowych i półkolonii. Nawet już podczas tej zimy – wyjaśnia prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, obok Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii jeden z inicjatorów zmian w ustawie. – A jak organizatorzy, to także właściciele autokarów, piloci, przewodnicy turystyczni i atrakcje turystyczne, do których organizatorzy przywiozą dzieci – wskazuje.

Obecnie bonami można płacić wyłącznie za same noclegi (kategoria obiektu noclegowego nie ma znaczenia, może to być camping, agroturystyka albo hotel pięciogwiazdkowy) lub za imprezę turystyczną z co najmniej jednym noclegiem, wykupioną u organizatora turystyki. Postulat rozszerzenia możliwości płacenia również na wycieczki jednodniowe zgłaszała branża turystyczna. Dyskutowano o tym między innymi podczas konferencji zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej”, serwis Turystyka.rp.pl i Ministerstwo Rozwoju. Pisaliśmy o tym szeroko: „Debata. Bon turystyczny do poprawy? Niewykluczone”, „Debata. Bon turystyczny inspiruje do podróżowania”.

Projekt zawiera też jeszcze inną zmianę. Rozszerza katalog informacji o podmiotach turystycznych, które przyjmują zapłatę w bonach. Będą one mogły też wpisać nazwę handlową, pod którą działają, adres i adres swojej strony internetowej. Dzięki temu na stronie prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną będzie można łatwiej odnaleźć konkretny obiekt noclegowy.

Chodzi o to, że jeśli hotel pod nazwą „Bałtyk” nad morzem prowadzi formalnie spółka o nazwie XYZ z Warszawy, to teraz w wykazie turysta zainteresowany jego wyszukaniem nie znajdzie go pod tą nazwą. – Dopiero po zmianach będzie go można wyszukać za pomocą filtrowania w naszym wykazie, a raczej na interaktywnej mapie, która zamierzamy niedługo uruchomić – wyjaśnia Szlachta.

Szlachta liczy, że Sejm zajmie się ustawą bardzo szybko. Artykuły które dotyczą bonu zostały dołączone bowiem do kolejnego rządowego projektu ustawy antycovidowej, a projekty rządowe, szczególnie służące ochronie przed skutkami epidemii, są procedowane w pierwszej kolejności.

ZOBACZ TEŻ: Posłowie opozycji: Kolejki do wyciągów zdrowsze niż do sklepów

 

Mogą Ci się również spodobać

Pandemia nie wstrzymała budowy lotniska w Radomiu

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) ogłosiło kolejne cztery przetargi na prace zmierzające do uruchomienia ...

Testowanie na lotnisku. We Wrocławiu lądujesz, kwarantannę omijasz

„Klienci ITAKI wracający z Zanzibaru na lotnisko @WroclawAirport mogą uniknąć 10-dniowej #kwarantanny! Lotnisko daje ...

Powiedz smartfonowi, jakiego lotu szukasz

KLM wprowadza nową usługę dostępną przez Google Assistant – głosowe wyszukiwanie lotów Klienci linii, ...

Krakowskie lotnisko – prawie 20 procent wzrostu

W marcu z usług krakowskiego lotniska skorzystało 514 tysiące pasażerów, o 19 procent więcej ...

Wizz Air otwiera bazę pod Doncaster

Na lotnisku Robin Hood Doncaster Sheffield w Wielkiej Brytanii powstanie baza Wizz Aira. Przewoźnik ...

Tuifly.com nie sprzeda biletów

TUI intensywnie rozwija sprzedaż przez internet, co oznacza między innymi integrację portalu TUIfly.com z ...