Ustawa powstała z połączenia trzech wątków. Tylko jeden z nich jest całkiem nowy, ten, który włącza do polskiego prawa zalecenia dyrektywy Unii Europejskiej 2015/2302 z 25 listopada 2015 roku. Dwa pozostałe funkcjonowały wcześniej odrębnie, a teraz zostały włączone do ustawy ze względu na porządkowanie i ujednolicanie prawa. Chodzi tu o wcześniejszą ustawę o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym i część zapisów przeniesionych z ustawy o usługach turystycznych, a dotyczących stricte turystyki wyjazdowej.
Najważniejsze zmiany to wprowadzenie kilku nowych pojęć i zdefiniowanie innych, będących już w obiegu. Należą do nich: „powiązane usługi turystyczne" („niestanowiące imprezy turystycznej połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych nabytych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji, objęte odrębnymi umowami z [ich] dostawcami"), „punkt sprzedaży" („ruchome lub stałe miejsce prowadzenia sprzedaży imprez turystycznych lub powiązanych usług turystycznych, jak również strony internetowe sprzedaży lub podobne punkty sprzedaży online"), „nieuniknione i nadzwyczajne okoliczności" dawniej nazywane siłą wyższą („sytuacja pozostająca poza kontrolą strony powołującej się na taką sytuację, której skutków nie można było uniknąć"), czy „niezgodności" („niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług turystycznych objętych imprezą turystyczną").
Wiążesz usługi, załatw sobie zabezpieczenie
Powiązane usługi turystyczne – to nowe i zarazem kluczowe dla nowej ustawy pojęcie. Najlepiej obrazuje je przykład linii lotniczej, która oprócz tego, że sprzedaje bilety na swoje loty, to jeszcze oferuje inne usługi, jak noclegi, przejazd z lotniska czy wynajęcie samochodu na miejscu. W tym momencie przewoźnik lotniczy staje się „przedsiębiorcą ułatwiającym nabycie powiązanych usług turystycznych". Te dwie usługi nie muszą być wcale sprzedane jednocześnie, ale będą powiązane, jeśli jedną i drugą przedsiębiorca sprzeda w odstępie nie przekraczającym 24 godzin.
Oznacza to, że linia lotnicza i każdy (np. agent turystyczny), kto oferuje powiązane usługi musi spełnić warunki, jakie spełniał dotychczas jedynie organizator turystyki, czyli biuro podróży. Wśród nich najważniejszym jest zapewnienie sobie zabezpieczenia (np. w postaci gwarancji ubezpieczeniowej), dzięki której w razie ogłoszenia niewypłacalności, jego klienci będą mogli odzyskać wpłacone pieniądze.
Przy okazji pojęcie „organizatora turystyki", znane z poprzednich regulacji, częściowo zastąpione zostanie szerszym terminem „przedsiębiorcy turystycznego". Przedsiębiorcą może być nawet osoba fizyczna, która stworzy pakiet usług turystycznych i sprzeda go klientowi, a właściwie„podróżnemu".