Za 10 lat: "Witamy na Lotnisku Solidarność"

Centralny Port Komunikacyjny, największy węzeł transportowy w regionie, powstanie we wsi Stanisławów w gminie Baranów. Będzie nazywał się Solidarność

Aktualizacja: 20.09.2017 08:17 Publikacja: 20.09.2017 08:03

Za 10 lat: "Witamy na Lotnisku Solidarność"

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Tak poinformował wczoraj na konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia rządu pełnomocnik ds. budowy CPK Mikołaj Wild. Zapowiedział też, że wkrótce powstanie specustawa, która przyspieszy realizację tego projektu.

Wcześniej Informacyjna Agencja Radiowa podała jako lokalizację sam Baranów. Jej potwierdzeniem wydawała się wtorkowa wizyta ministra z Kancelarii Premiera, Henryka Kowalczyka, u wójta gminy Baranów Andrzeja Kolka. Wójt przyznał, że dostał dokumenty z resortu rozwoju. Martwił się, że budowa będzie się wiązała z wysiedleniami mieszkańców, a port może się okazać uciążliwy dla pobliskich miejscowości, gdzie dominują wielkie połacie pól uprawnych.

O samym lotnisku wiadomo na razie, że zajmie teren wielkości przynajmniej cztery na dwa kilometry. Dla przypomnienia, dłuższy pas startowy na warszawskim Lotnisku Chopina ma 3690 metrów, a krótszy 2800 metrów. Takie rozmiary umożliwiają lądowanie i start największych maszyn na świecie - airbusów A380 i rosyjskich transportowców Rusłan. I takie też mają lądować w Stanisławowie.

Szczegóły dotyczące projektu, łącznie z jego finansowaniem, mają zostać podane w przyszłym tygodniu.

To nie jest daleko

Według wstępnych informacji inwestycja ma kosztować do 30 miliardów złotych, a jej budowa potrwa 10–12 lat. Stanisławów jest oddalony od autostrady A2 o około dwa kilometry, a przez gminę Baranów przebiega linia kolejowa Warszawa – Poznań. Jako alternatywne lokalizacje rozważano m.in Babsk, Białą Rawską i Mszczonów.

Stanisławów jest oddalony od Warszawy o około 30 kilometrów, tylko nieco więcej, niż dzieli np. lotnisko Charles'a de Gaulle'a od centrum Paryża (22,9 km) czy lotnisko Heathrow od centrum Londynu (23 km). Znacznie bliżej mają do lotniska mieszkańcy Frankfurtu (12 km) czy największego w naszym regionie wiedeńskiego Schwechat, które dzieli od stolicy Austrii 15 km. Frankfurt, Wiedeń i Londyn połączone są z lotniskami szybką koleją, przejazd którymi trwa około 15 minut.

Tyle samo – jak wyliczył Bogusław Jankowski, ekspert Towarzystwa Integracji Transportu – powinien trwać przejazd z centrum Warszawy do portu, który ma szansę stać się największym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Autem bądź autobusem taka podróż zajmie 20–40 minut. A gdy CPK zostanie połączony także z trasami szybkich kolei z Krakowa, Katowic i Poznania, będzie to ok. 55 minut, z Wrocławia i Gdańska ok. 65 minut. Projekt ma być gigantyczny. Jego przepustowość to przynajmniej 50 mln pasażerów rocznie.

Lotnisko Chopina i LOT

Według prognoz problemy z przepustowością Lotniska Chopina mają się nasilić na przełomie 2019 i 2020 roku.

– Strategia LOT-u do 2020 roku zakłada zwiększenie liczby pasażerów do ponad 10 milionów, floty do ponad 80 samolotów i liczby połączeń z obecnych ponad 70 do prawie 90. Niemal cały ten ruch będzie obsługiwany z naszego węzła przesiadkowego, czyli Lotniska Chopina. W przyszłości zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego, gdzie będziemy się dalej rozwijać i budować hub – mówi „Rzeczpospolitej" prezes LOT-u Rafał Milczarski.

Nowe lotnisko jest dla LOT-u szansą, ale i zagrożeniem. Takie inwestycje obciążone są ogromnym ryzykiem i nie ma gwarancji, że CPK powstanie w terminie. LOT w 2025 r., kiedy na oddanie CPK do eksploatacji potrzeba będzie jeszcze kilku lat, planuje przewieźć 16 milionów pasażerów i zwiększyć flotę do 90 maszyn. Lotnisko w Warszawie, o ile nie zapadną tam strategiczne decyzje, np. o przeniesieniu lotów czarterowych i niskokosztowych do innych portów, zapcha się ostatecznie. Z kolei zmusić przewoźników do przeprowadzki nie można, ponieważ jest portem publicznym. Mało jest też prawdopodobne, by jakiekolwiek linie niskokosztowe chciały się przeprowadzić do Modlina, gdzie króluje Ryanair.

Jak będzie się rozwijał Ryanair w Polsce, to inna sprawa. Na razie trafił na barierę wzrostu i odwołuje po 50–60 lotów dziennie, bo nie jest w stanie ich wykonać. Dotyka to i polskich pasażerów. Każdy jest o tym powiadamiany e-mailem.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay