Cracovia popłynie do Ystad

Jutro prom Cracovia wyruszy w swój pierwszy rejs do szwedzkiego portu w Ystad – zapowiada prezes Polskiej Żeglugi Bałtyckiej Piotr Redmerski. Jednostka przeszła w już próby wodne, pokonując trasę ze Szczecina do Świnoujścia

Aktualizacja: 11.09.2017 17:23 Publikacja: 11.09.2017 17:02

Cracovia popłynie do Ystad

Foto: PAP

PAP

- Prom Cracovia wyrusza planowo we wtorek w swój pierwszy rejs po wizycie stoczniowej. Jednostka wypłynie ze świnoujskiego portu o godzinie 12.30, by dotrzeć do Ystad w Szwecji o godzinie 19. Cracovia wejdzie będzie obsługiwać tę trasę w miejsce naszego promu Baltivii, który będzie przesunięty na godzinę 00.30 – opisuje prezes Redmerski.

Po wprowadzeniu Cracovii na trasie Świnoujście – Ystad pływać będą w sumie trzy promy PŻB. Obok nowej jednostki także prom pasażersko-samochodowy Mazovia i prom Baltivia, który będzie przeznaczony wyłącznie do przewozu towarów.

Redmerski, pytany o opóźnienie z wprowadzeniem Cracovii na trasę, odpowiedział, że wynikało ono z konieczności przeprowadzenia dodatkowych prac w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA w Szczecinie.

- Podczas zakupu stan promu był dobry i miał on wszelkie dokumenty uprawniające do żeglugi. Opóźnienie z wprowadzeniem jednostki na trasę wynikło z tego, że w trakcie oględzin szczegółowych na doku stwierdzono zbyt duże zużycie dwóch wałów napędowych i łożysk. Pozostawienie tego groziło zapieczeniem mechanizmu i spowodowanie trudnej, dużo kosztowniejszej do naprawy awarii. Podjęliśmy decyzję o demontażu wału i wymianie łożysk. Dzięki temu w przyszłości, przez następne 10–15 lat, nie zagraża nam poważna awaria - tłumaczy.

Prezes PŻB wyjaśnia, że „podczas wydłużonego postoju zrealizowano także wszelkie naprawy i kosmetykę, która były do zrobienia w 2018 roku. - Dzięki temu w następnym roku prom nie będzie wycofywany z eksploatacji, ale będzie pracował całe 12 miesięcy. Dodatkowe koszty, które były nieznaczne, na pewno szybko odrobimy - zapewnia.

- Wprowadzenie Cracovii na trasę to nasza odpowiedź na potrzeby rynku - zaznacza Redmerski. - Cracovia jest znacznym wsparciem dla nowo budowanego promu w stoczni w Szczecinie. Będzie on oddany za 2,5 roku. Przez ten czas chcemy zarabiać na nową jednostkę i sprostać oczekiwaniom rynku. Dzięki wprowadzeniu Cracovii będziemy generować większe zyski, co sprawia, że nasza wiarygodność dla banków zdecydowanie wzrasta - wyjaśnia.

Jak mówi, rozpoczęto rozmowy dotyczące zakupu kolejnego używanego promu, który mógłby w przyszłość wejść na trasę z portu w Gdańsku do szwedzkiej miejscowości Nynashamn. Jednostka uzupełniłaby prom Wawel wybudowany w 1980 roku. - Chcemy wpisać się w politykę transportową Via Adriatica. Oto z całej Europy Południowej koleje będą przewozić naczepy lądem i dostarczać je do terminalu w Gdańsku. Stamtąd chcemy dalej przewozić towary do Skandynawii - zapowiada.

Zakupiony w marcu prom był użytkowany wcześniej przez armatora Port Bułgaria West na Morzu Czarnym. Jednostka pod nazwą Drujba pływała między portem Burgas w Bułgarii i Batumi w Gruzji. Zdarzało się, że do linii dodawano rosyjski port Noworosyjsk.

Prom został wybudowany w 2002 roku. Jednorazowo będzie mógł zabrać około 64 samochodów osobowych, 126 samochodów ciężarowych oraz 640 pasażerów i 55-osobową załogę. Na promie będzie także 57 kabin.

Dziób Cracovii zdobi wielkoformatowa grafika przedstawiająca wieloryba autorstwa street-artowego malarza Mariusza Warasa, który jest wykładowcą na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Polska Żegluga Bałtycka ma oprócz nowej Cracovii trzy promy pasażersko-samochodowe: m/f Wawel wybudowany w 1980 roku, m/v Baltivię z 1981 roku i m/f Mazovię zbudowaną w 1996 roku. Jednostki te pływają na trasach między portem w Gdańsku i szwedzką miejscowością Nynashamn, oraz Świnoujściem a szwedzkim portem Ystad.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay