"PKL Kasprowy Wierch", aplikacja mobilna nagrodzona w konkursie Mobile Trends Awards, ułatwia organizację pieszych wycieczek po okolicach Kasprowego Wierchu. Użytkownicy mają do dyspozycji dziewięć tras prowadzących z Kuźnic lub Brzezin, przez Dolinę Gąsienicową, Myślenickie Turnie lub Kopę Kondracką.
Aplikacja wyposażona jest w system GPS, pozwalający na dokładne śledzenie położenia jej użytkownika. Funkcja AR (rozszerzonej rzeczywistości) umożliwia sprawdzenie, jak mijane miejsca i obiekty wyglądały osiemdziesiąt lat temu, kiedy turystyka w Tatrach dopiero zaczynała się rozwijać. Przewodnik na bieżąco aktualizuje prognozę pogody i informacje o funkcjonowaniu kolei linowej. Turyści mogą też liczyć na porady dotyczące przygotowania wycieczki i bezpiecznego zachowania się w Tatrach. Podczas jazdy kolejką mogą zaś posłuchać historii o powstawaniu i funkcjonowaniu najstarszej w Polsce kolei linowej.
- Aplikacja „PKL Kasprowy Wierch" jest skierowana do osób, które szukają dobrego przewodnika po okolicach szczytu, pozwalającego urozmaicić wycieczki i lepiej poznać rejon. Jak pokazuje nasze badanie, aż 35 procent Polaków po dotarciu na szczyt rozpoczyna dalszą wędrówkę szlakiem. Bardzo dobrym punktem wypadowym dla miłośników wysokogórskich spacerów jest właśnie Kasprowy Wierch – mówi, cytowany w komunikacie prasowym, Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.
Aplikację można pobrać z Apple Store i Google Play. Działa również w trybie off-line. Badanie przeprowadzone w kwietniu 2017 roku na zlecenie Polskich Kolei Linowych przez IBRiS pokazuje, że polskie góry są najpopularniejszym kierunkiem podróży wśród osób, które wakacyjny urlop spędzają w kraju. Tego lata w górach chciałoby wypoczywać 18 procent Polaków. Przyciągają ich przede wszystkim świeże powietrze i piękne widoki oraz – jak mówi 60 procent badanych – atrakcyjne szlaki do wędrowania. Największy odsetek respondentów (64 procent) deklaruje, że w górach najchętniej spędzałoby czas na wędrówkach szlakami turystycznymi. Po dotarciu na górski szczyt, ponad połowa badanych (56 procent) chciałaby spacerować, a 35 procent kontynuować wędrówkę.