Głównym efektem ma być mniejszy ruch samochodów w mieście latem, w szczycie sezonu turystycznego.

Decyzje w tej sprawie augustowscy radni przyjęli już wcześniej. Bezpłatnie mogą też jeździć autobusami osoby urodzone w Augustowie, wystarczy, że się wylegitymują dokumentem, który to potwierdza.

Od połowy maja turyści mogą wyrabiać Augustowską Kartę Turysty. Projekt jest prowadzony w Augustowie po raz pierwszy. Karty wydaje Centrum Informacji Turystycznej. Otrzyma ją każdy, kto przyniesie potwierdzenie opłaty uzdrowiskowej lub miejscowej za minimum trzy dni pobytu w mieście (z góry). Na karcie będą dane osoby, termin pobytu, dane osób uprawnionych do zniżek. Razem z kartą turysta otrzymuje listę podmiotów, które świadczą zniżki i informacje o tych zniżkach.

Takich podmiotów jest dziewięć. Oferują zniżki w różnej wysokości przy zakupie biletów wstępu na basen, kort tenisowy, koncerty, na jedzenie w barach czy restauracjach. Zniżki dają również miejskie placówki sportowo-rekreacyjne i kulturalne.

Do 19 czerwca Augustów sprzedał ponad 30 kart. Według Centrum Informacji Turystycznej w mieście, Augustów w sezonie turystycznym odwiedza co najmniej 100 tys. ludzi, którzy zostają tam dłużej niż jeden dzień.