Związki zawodowe branży lotniczej niezadowolone, że irlandzki oddział Norwegian Air International dostał zgodę na loty z i do Stanów Zjednoczonych, przekonały amerykańskich polityków do włączenia się do walki z tanim europejskim przewoźnikiem i pozyskania wsparcia prezydenta-elekta Donalda Trumpa, informuje portal Travelmole.

Ponad stu członków Kongresu podpisało się pod listem do Trumpa, w którym wzywają go do odwołania lub zawieszenia zezwolenia w pierwszym dniu urzędowania. Amerykańskie związki zawodowe są bardzo negatywnie nastawione do Norwegiana, który ich zdaniem, będzie omijał prawo pracy i planuje zatrudniać azjatyckich pilotów za niskie stawki. W liście do prezydenta-elekta politycy wyrażają obawę, że jeśli Norwegian będzie mógł swobodnie wykonywać połączenia z i do USA, to także inni przewoźnicy mogą pójść jego śladem i rejestrować oddziały w krajach, gdzie przepisy prawa pracy i zasady bezpieczeństwa są mniej restrykcyjne niż w Stanach Zjednoczonych.

Pojawia się nawet sugestia, że Norwegian stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego: „stanowczo wzywamy pana do odwołania lub zawieszenia pozwolenia do czasu aż Norwegian zmieni swój model biznesowy na taki, który nie opiera się na niskich cenach i nie zagraża amerykańskiej branży lotniczej oraz naszemu bezpieczeństwu narodowemu" – piszą politycy.

Przewoźnik zaprzecza tym spekulacjom i twierdzi, że Amerykanie sieją panikę. Linia lotnicza podkreśla, że decyzja amerykańskiego Departamentu Transportu to krok ku tworzeniu nowych, a nie likwidacji istniejących, miejsc pracy. „Żadna inna zagraniczna linia lotnicza nie ma większej załogi na stale mieszkającej w Stanach Zjednoczonych i nie tworzy więcej miejsc pracy dla Amerykanów niż Norwegian. W przyszłym roku będziemy jedynym zagranicznym przewoźnikiem, który będzie zatrudniał amerykańskich pilotów, co związane jest z utworzeniem kilku nowych baz dla załóg w Stanach Zjednoczonych. Wszyscy amerykańscy piloci i pracownicy pokładowi są angażowani zgodnie z lokalnymi przepisami i rozporządzeniami na konkurencyjnych zasadach" – odpowiada Norwegian cytowany przez Travelmole.