Nowymi obiektami Szlaku stają się również zabytkowe wieże wyciągowe dawnej kopalni Polska w Świętochłowicach, Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach, Browar Zamkowy w Cieszynie oraz Familoki – zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach.
Jednocześnie trzem dotychczasowym obiektom nadana zostanie kategoria „obiekt w zagrożeniu" - oznacza ona niespełnianie któregoś z ważnych kryteriów przynależności do Szlaku (np. dostępności) i potrzebę działań ze strony zarządców, jak i koordynatora sieci. To Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, kolonia robotnicza Ficinus w Rudzie Śląskiej i Huta Szkła Kryształowego Zawiercie. Poinformowali o tym podczas wczorajszej konferencji prasowej w Zabrzu koordynatorzy Szlaku z urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego.
Jak wyjaśniał zajmujący się szlakiem w urzędzie Adam Hajduga, Muzeum Śląskie to dziś „ikona rewitalizacji". Chętnie odwiedzana placówka, działająca na terenie dawnej kopalni Katowice wykorzystuje m.in. zbudowany w ostatnich latach nowoczesny podziemny kompleks i sukcesywnie adaptuje na swoje potrzeby zabytkowe obiekty pokopalniane.
Z kolei odpowiedzialny m.in. za sferę kultury członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik wyraził żal wobec braku kontaktu z nowym właścicielem Elektrociepłowni Szombierki, prywatną spółką Rezonator. Spółka deklarowała, przejmując w październiku monumentalny obiekt od koncernu Fortum, wolę urządzenia tam „innowacyjnego parku muzycznego".
- Mimo pisemnej oferty współpracy podmiot ten nie wyraził żadnego zainteresowania współdziałaniem w ramach Szlaku. Nie chcemy jednak obecnie wykluczać tego wyjątkowo cennego obiektu ze Szlaku. Zarząd województwa śląskiego będzie szczególnie wyczulony na dalsze losy tej industrialnej katedry - zadeklarował Mercik.