Polska średnio atrakcyjna

To Hiszpania jest krajem najatrakcyjniejszym dla turystów. I nie chodzi o pogodę, czy piękne krajobrazy.

Aktualizacja: 07.05.2015 13:40 Publikacja: 07.05.2015 11:40

Park Guell w Barcelonie

Park Guell w Barcelonie

Foto: 123RF

Kraj jest najlepiej przygotowany do przyjęcia turystów - tak urlopowiczów, jak i biznesowych, bezpieczny i dobrze zorganizowany oraz potrafi się wypromować - wynika z rankingu Światowego Forum Ekonomicznego o konkurencyjności turystycznej.

Hiszpania została doceniona także za atrakcje kulturalne, łatwość wyszukiwania w internecie rezerwacji i ofert rozrywki i doskonałą infrastrukturę. Wysoko ocenione zostały także Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Szwajcaria, Australia, Włochy, Japonia i Kanada.

Polska w tym raporcie została sklasyfikowana na 47. pozycji. Natomiast w pierwszej 30. znajdują się kraje, które dopiero są odkrywane jako oferujące atrakcyjne do spędzenia urlopu, bądź organizowania konferencji - chodzi o Meksyk, Brazylię, Chiny, Singapur oraz Republikę Południowej Afryki, ale przede wszystkim Zjednoczone Emiraty Arabskie, którym doskonałą promocję zrobiły ich linie lotnicze.

- To, jakie kraje znalazły się w światowej czołówce wcale nie znaczy, że bycie turystyczną atrakcją jest równoważne z zamożnością. Atrakcyjność wzrasta wówczas, gdy łatwo jest dostać wizę, promocja jest trafiona, szanowane jest środowisko naturalne, a Internet łatwo dostępny - uważa ekonomista WEF Roberto Crotti. - Wiele krajów musi się naprawdę dobrze postarać, bo napływ turystów, to zwiększenie popytu na miejsca pracy, a w efekcie i szybszy wzrost gospodarczy - dodaje.

Polska jest na szarym końcu w rankingu krajów, w których rządy doceniają wagę tej dziedziny gospodarki. Podobnie jest z akcjami promocyjnymi, które zdaniem autorów rankingu są niespójne i nietrafione. Sama marka „Polska" znajduje się na 62. pozycji na 141 sklasyfikowanych.

Co idzie nam dobrze? Co zaskakujące: ochrona zdrowia, czystość i higiena, dostępność sieci komórkowych, wykorzystanie internetu. Ale już infrastruktura lotnicza została sklasyfikowana dopiero na 77. pozycji. Zdaniem autorów inaczej, niż to oceniają władze i Komisja Europejska - zbyt mało jest lotnisk, kiepska jest jakość infrastruktury, chociaż z kolei liczba linii lotniczych obsługujących nasz rynek plasuje Polskę na wyższej pozycji, niż ogólny ranking kraju.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Turystyka
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta