Nepal - ewakuacja turystów

Po wczorajszym trzęsieniu ziemi z lotniska w Katmandu wystartowały pierwsze cywilne samoloty. Według szacunków władz w Nepalu przebywa obecnie około 300 tysięcy obcokrajowców, w większości turystów

Aktualizacja: 26.04.2015 15:24 Publikacja: 26.04.2015 15:04

Nepal - ewakuacja turystów

Foto: AFP

Rejsy z Katmandu wznowiły linie lotnicze operujące na trasach z Nepalu między innymi do Chin, Indii, Turcji i Zjednoczonym Emiratów Arabskich.

Władze Indii, które uruchomiły most powietrzny między Katmandu i New Delhi, zapowiedziały, że zamierzają dziś ewakuować wszystkich swoich obywateli samolotami wojskowymi.

Przebywającym w Nepalu obywatelom Stanów Zjednoczonych pomocy udziela amerykańska ambasada w tym kraju. Amerykanie mogą też schronić się w budynku placówki dyplomatycznej.

Indyjskie media podają informacje o przepełnionym szpitalu w Katmandu, gdzie brakuje leków i opatrunków. Szpitale nie są też przygotowane na tak dużą liczbę ofiar śmiertelnych.

Jak podało MSZ Austrii, w Nepalu przebywało około 250 obywateli tego kraju, ale brak doniesień, by ktoś z nich ucierpiał.

Według obecnych danych nie ma również ofiar wśród obywateli Polski, Belgii, Francji, Litwy, Rosji, Rumunii i Szwecji - powiadomiły te kraje. W czasie trzęsienia ziemi przebywało w Nepalu około 500 Francuzów, 19 Rumunów, 25 Litwinów i około 40 Szwedów.

Zginął w Nepalu obywatel Estonii - podało MSZ w Tallinie. Spośród około 30 obywateli Estonii udało się skontaktować z 25; trwają starania, by wyjaśnić sytuację czterech dalszych osób - oświadczyło ministerstwo.

Media łotewskie przekazały, że w Nepalu było w czasie trzęsienia 41 obywateli tego kraju i cztery osoby są zaginione.

Jak poinformowało MSZ Bangladeszu, w Nepalu nie zginął żaden z obywateli tego kraju, ale w samym Bangladeszu w wyniku wstrząsów zginęły cztery osoby. Również nikt z obywateli Indii nie zginął w samym Nepalu, niemniej w Indiach liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła około 60. Indie ewakuowały z Nepalu blisko 800 swych obywateli.

Zginęło w Nepalu czterech obywateli Chin, a 10 zostało rannych - podała ambasada Chin w Katmandu. MSZ Indonezji wciąż usiłuje skontaktować się z 18 swoimi obywatelami. W czasie sobotniego trzęsienia w Nepalu było 34 Indonezyjczyków.

Ambasada Izraela zdołała dotąd skontaktować się z czterystoma spośród około 600 Izraelczyków przebywających w Nepalu. Również Japonia, choć nie ma informacji o zabitych lub rannych rodakach, wciąż weryfikuje informacje na temat miejsca ich pobytu.

Obywatele Malezji, w tym grupa alpinistów, nie ucierpieli w trzęsieniu, podobnie jak dwóch obywateli Filipin - powiadomiły te kraje.

Korea Południowa ze swej strony poinformowała o trzech rannych rodakach. Ogółem w Nepalu mieszka na stałe 650 Koreańczyków, a w czasie trzęsienia ziemi przebywało tam około tysiąca koreańskich turystów.

Informacji na temat swych obywateli w Nepalu nie udzieliły dotąd: Wielka Brytania, Niemcy i Włochy.

Według ostatnich szacunków liczba ofiar przekroczyła już 2 tysiące osób.

Rejsy z Katmandu wznowiły linie lotnicze operujące na trasach z Nepalu między innymi do Chin, Indii, Turcji i Zjednoczonym Emiratów Arabskich.

Władze Indii, które uruchomiły most powietrzny między Katmandu i New Delhi, zapowiedziały, że zamierzają dziś ewakuować wszystkich swoich obywateli samolotami wojskowymi.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Lotniska
Tadeusz Syryjczyk: Rozbudowa lotniska w Radomiu to wyrzucanie pieniędzy