W Dukezong nie działał system przeciwpożarowy

Po katastrofalnym pożarze w zabytkowym tybetańskim mieście Dukezong okazało się, że nie działał tam system przeciwpożarowy. Ogień strawił 70 procent miasta

Publikacja: 13.01.2014 14:18

W Dukezong nie działał system przeciwpożarowy

Foto: AFP

Według BBC zniszczone zostało ponad 70 proc. starego miasta, liczącego ponad 1300 lat. AFP podaje za chińskimi mediami państwowymi, że chodzi o 300 budynków. Nikt nie odniósł obrażeń, ale ponad 2600 osób straciło dach nad głową.

Zdjęcia z pożaru

Media pytają dlaczego ogień szalał przez dziewięć godzin. Służby pożarnicze przyznały, że nie zadziałał system przeciwpożarowy, a z powodu niskich temperatur spadło ciśnienie w hydrantach. System został zainstalowany w 2011 roku i kosztował 8 mln juanów (1,3 mln dolarów).

Władze wskazują także, że większość domów zbudowana była z drewna, a wozami straży pożarnej nie można było wjechać w wąskie uliczki. Ponadto suchy klimat i silne wiatry ułatwiły rozprzestrzenienie się ognia.

Jednak jeden ze świadków cytowany przez agencję Xinhua relacjonuje, że gdy wybuchł pożar, bezskutecznie próbował uruchomić pobliskie hydranty. Było ich cztery i żaden nie tylko nie działał, ale nie był w ogóle podłączony do wodociągu.

Gazeta "Xin Jing Bao" oskarża straż pożarną i lokalne władze, że liczyły na szczęście i nie dostosowały się do zaleceń przeciwpożarowych - nie zadbały o budowę zapór i o zapasy wody.

Jak zauważa dziennik "Guangzhou Ribao", brak poszanowania dla dziedzictwa kultury sprawia, że wiele atrakcji turystycznych, takich jak Dukezong, może ulec zniszczeniu.

Tymczasem - jak mówi AP jeden z lokalnych przedsiębiorców - w Dukezong, położonym w turystycznym rejonie Shangri-La, jedynym źródłem dochodów jest turystyka. "Nic jej nie zastąpi" - mówi mężczyzna, którego sklep i księgarnia spłonęły w pożarze.

Dukezong przed pożarem liczyło kilkaset zabytkowych domów. Uważane jest jedno z miejsc, gdzie tybetańska spuścizna architektoniczna i tradycyjna drewniana zabudowa zachowały się najlepiej. W języku tybetańskim Dukezong oznacza "Miasto Księżyca".

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek