Książkę nie tylko można czytać, ale też oglądać w niej animacje i filmy. Wystarczy mieć smartfon lub tablet z aplikacją, która ożywia ilustracje i uzupełnia treść.

Jest to pierwszy na świecie przewodnik dla dzieci, wykorzystujący tak zwaną rozszerzoną rzeczywistość (augmented reality).

- Dzięki temu ten przewodnik będzie zawsze aktualny, nigdy się nie zestarzeje - tłumaczy Beata Kuracińska, prezes Fundacji Artmosphere, wydawca. - Właściciel tej książki dodatkowo co jakiś czas będzie mógł odszukać nową informację o Szczecinie, film czy animację w 3D. Celowo nie zaznaczyliśmy w wydruku, w których miejscach można to sprawdzić i zobaczyć. To zabawa dla dzieci i dorosłych - wyjaśnia Kuracińska.

Dla Ryszarda Kotli, znawcy historii i walorów turystycznych Pomorza Zachodniego, dużym atutem jest wydanie przewodnika również w języku angielskim. - Polskie dzieci z rodzicami przebywają za granicą, w Norwegii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Mając książkę w wersji angielskiej, będą mogły się pochwalić rówieśnikom, z jakiego miasta pochodzą. Powinniśmy zaufać dzieciom, które mogą zrobić dobrą promocję miasta poza granicami kraju.

Autorką przewodnika jest gdańszczanka Anna Czerwińska-Rydel. Ilustracje stylizowane na lata 50. XX wieku stworzyła Katarzyna Bogucka. Przewodnik dla dzieci po Szczecinie został wydrukowany w 500 egzemplarzach.