Idą, dźwigając w plecakach intencje

Co roku prawie 7 milionów Polaków wybiera się z pielgrzymką do jakiegoś miejsca kultu - wynika z danych Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Publikacja: 06.08.2013 16:23

Idą, dźwigając w plecakach intencje

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

W sierpniu, kiedy przypada szczyt sezonu pielgrzymkowego, na Jasną Górę pieszo przybywa ćwierć miliona osób.

Rano 3 tysiące pątników wyruszyło w 302 Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Po drodze dołączą do nich kolejne osoby. - Mam tyle intencji jak ogromny jest mój plecak - mówi IAR Karolina. - Najważniejsza z nich to prośba o wiarę - dodaje.

Zdaniem dziennikarza Tomasza Królaka z Katolickiej Agencji Informacyjnej intrygujące, po za samą liczbą pątników, jest to, że w tej grupie prym wiodą ludzi młodzi. - Przecież dziś mają do tyle możliwości spędzenia czasu, a wybierają niewygodę i marsz w spiekocie - zastanawia się Królak. Jego zdaniem to znaczy, że szukają głębszych, duchowych wartości.

Pielgrzymowaniem zarażamy inne narody. W 302 Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej idą na przykład Serbołużyczanie z Niemiec. Jedną z nich jest Mania Bujnowska. Idzie z mężem i z córką. - Zależało nam, żeby się ruszyć fizycznie i duchowo - mówi.

Przed grupą z Warszawy w sumie prawie 250 kilometrów marszu. Najdłuższą drogę do pokonania do Częstochowy mają pielgrzymi ze Szczecina - 617 kilometrów.

Na nasz pielgrzymkowy fenomen pracowaliśmy od wieków. Zanim powstała Jasna Góra, a później sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Polacy już w XI wieku chodzili z pielgrzymką do Tropia nad Dunajcem. Tam żył i zmarł pustelnik święty Andrzej Świerad.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek