Jaskinia z epoki kamienia pojedzie na antypody

Grota Lascaux z malowidłami sprzed 17 tysięcy lat doczekała się drugiej repliki. Będzie pokazywana w Ameryce, Australii i Azji

Publikacja: 22.10.2012 10:40

Jaskinia z epoki kamienia pojedzie na antypody

Foto: AFP

Nazwano ją Lascaux 3 – Exposition International. Pierwszą (Lascaux 2) zbudowano w pobliżu oryginalnej groty w Montignac w departamencie Dordogne, po jej zamknięciu dla zwiedzających. Kopię tę może odwiedzać rocznie 250 tysięcy ludzi. Znajdują się w niej repliki 80 proccent malowideł z oryginalnej francuskiej jaskini.

Dostęp do prawdziwej ma jedynie grupka konserwatorów. Nie są do niej wpuszczani nawet prehistorycy badający sztukę pradziejową.

W Lascaux 3 znalazły się kopie pięciu najsłynniejszych malowideł. Wyszły spod ręki malarzy kopistów, którzy nanieśli je na wiernie odtworzone skalne ściany. Jaskiniowe ściany najpierw zostały zeskanowane laserowo, następnie zaś odtworzone numerycznymi frezarkami w tworzywie z włókna węglowego. Aby nadać im strukturę i kolor skały, pokryto je elastomerem zawierającym domieszkę materii organicznej. Na tak przygotowane podłoże rzutowano naturalnej wielkości skany obrazów, które kopiści utrwalali z dokładnością do jednego milimetra.

Lascaux 3 zajmuje powierzchnię 800 mkw. Zadbano, aby oświetlenie przypominało pełgające światło lampek tłuszczowych i pochodni – takim źródłem światła dysponowali ludzie 17 tysięcy lat temu.

Obecnie sztuczna jaskinia eksponowana jest w Bordeaux. W styczniu 2013 r. zostanie załadowana do dziesięciu kontenerów i przewieziona do Field Museum w Chicago. Kolejne miasta, w których można ją będzie oglądać, to Montreal, San Francisco, Szanghaj, Singapur, Sydney.

– Naszym celem jest odbycie podróży dookoła świata. Jeszcze nikt nie pokazywał jaskini w muzeach – powiedział dr Olivier Retout, komisarz obwoźnej jaskini. Porzucił dla niej Muzeum Historii Naturalnej w Brukseli.

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek