Piwnica pod Fortuną otwarta dla turystów

Dawną winiarnię ozdobioną XVI-wiecznymi polichromiami można zwiedzać w odrestaurowanej Piwnicy pod Fortuną w Lublinie. W dziewięciu salach piwnicy urządzono też multimedialne prezentacje historii miasta

Publikacja: 06.08.2012 17:50

Piwnica pod Fortuną otwarta dla turystów

Foto: Materiały Promocyjne

Muzeum Piwnica pod Fortuną będzie czynne we wszystkie dni tygodnia.

Piwnica pod Fortuną znajduje się w zabytkowej kamienicy przy Rynku na Starym Mieście w Lublinie. Kamienica ta w XV i XVI wieku należała do rodziny Lubomelskich. We wnętrzach zachowały się m.in. malowidła ścienne.

Winiarnia ma kształt prostokąta, wewnątrz znajduje się kominek z półokrągłym okapem, a w ścianie północnej wnęka. Ściany i strop pomieszczenia ozdobione są malowidłami pochodzącymi z XVI w.

Malowidło na sklepieniu winiarni przedstawia rzymską boginię losu Fortunę (od której prawdopodobnie pochodzi nazwa piwnicy), stojącą na kuli w muszli płynącej po falach. Na ścianach jest osiem obrazów przedstawiających różne sceny, symbole i postaci charakterystyczne dla filozofii i idei Renesansu, m.in. "Wenus i Psyche", "Demokryt i Heraklit", "Drzewo szczęścia", "Władza pieniądza", "Triumf miłości". Przy obrazach są umieszczone cytaty z Horacego, Wergiliusza oraz napisy w języku łacińskim i niemieckim. Na okapie kominka malowidło przedstawia małpę trzymającą lustro, w którym odbija się inna małpia głowa.

Autor polichromii jest nieznany. Ich fundatorem był Erazm Lubomelski, który odziedziczył kamienicę w 1573 r. po siostrze Urszuli.

Wejście do winiarni zamurowano w 1782 r. O malowidłach w winiarni wspomina w 1901 r. Maria Ronikierowa w przewodniku po Lublinie. Polichromie kilkakrotnie poddawano  konserwacji, m.in. w czasie II wojny światowej, kiedy z powodu niemieckich napisów, malowidłami zainteresowały się władze okupacyjne.

Po Lubomelskich kamienicę przy Rynku dziedziczyły różne rodziny. Gościł w niej przybyły na sesję Trybunału Koronnego król Stanisław August. Kolejni właściciele przebudowali kamienicę w stylu klasycystycznym (i taka zachowała się do dziś). Na początku XX wieku kamienica była przeznaczona na cele dobroczynne. Do 1941 r. mieścił się w niej rabinat lubelski.

W Piwnicy pod Fortuną oprócz winiarni odrestaurowano dziewięć innych sal, w których urządzono różnego rodzaju multimedialne prezentacje nawiązujące do historii miasta. Część z nich poświęcona jest religiom, których wyznawcami byli mieszkańcy Lublina - katolicyzm, protestantyzm, prawosławie, judaizm. Jedna z sal ukazuje dom mieszczański z przełomu XVI i XVII wieku, inna nawiązuje do powołania i funkcjonowania w Lublinie Trybunału Koronnego. Oddzielna sala poświęcona jest historii przemysłu Lublina. Oprócz prezentacji i wizualizacji, można też zobaczyć inne eksponaty, m.in. kopię aktu Unii Lubelskiej czy dawne narzędzia tortur.

Odrestaurowanie i urządzenie Piwnicy pod Fortuną kosztowało prawie 3,4 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 70 proc. tej kwoty miasto Lublin otrzymało z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 - 2013.

 

Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek