Jako pierwszy, we wrześniu, ma zacząć działać port w Modlinie. – Prace idą zgodnie z planem, termin zostanie więc dotrzymany - zapewnia Edyta Mikołajczyk, rzecznik nowo powstającego lotniska. Jak dodaje, już  podczas Euro 2012 z portu zaczną korzystać przewoźnicy czarterowi.

– Rozmowy z przewoźnikami, którzy będą korzystać z Modlina na temat współpracy są już prowadzone, to głównie linie niskokosztowe i czarterowe. Pierwsze regularne połączenia pojawią się we wrześniu – dodaje Mikołajczyk.

Koszt inwestycji to 331 mln zł. 150 mln zł pochodzi z obligacji wyemitowanych przez spółkę, kolejne 64 mln zł to dotacje unijne, a 11 mln zł - dotacja budżetowe. Brakującą sumę wyłożyły samorządy.

Pierwszy samolot na lotnisku Lublinie ma wylądować w październiku tego roku. – Prace, dzięki łagodnej zimie, są bardziej zaawansowane niż przewiduje to haromonogram – mówi  rzecznik lotniska w Lublinie Piotr Jankowski.

W lutym na budynku terminalu zawiśnie wiecha, w październiku budynek ma zostać oddany do użytku. Koszt budowy nowego portu na ścianie wschodniej to około 406 mln zł. Na ta kwotę składa się 145 mln zł unijnych dotacji przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, kolejne 100 mln zł wyłożyły samorządy, lotnisko może wyemitować obligacje o wartości do 180 mln zł. – Tworzymy siatkę połączeń, rozmawiamy zarówno o uruchomieniu połączeń zagranicznych jak i krajowych – podsumowuje Jankowski.