Rada miasta postanowiła zastąpić dotychczasową opłatę turystyczną nową, noclegową. Utworzy też od razu Forum Podatku Turystycznego, którego zadaniem będzie doradzanie rządzącym, jak ma być wysoki nowy podatek i na co przeznaczyć pieniądze z niego.

Z nowej opłaty zwolnione są dzieci i młodzież do 18 roku życia, a także osoby, które zachorują i nie będą mogły opuścić miejsca zakwaterowania. W tym ostatnim wypadku potrzebne będzie zaświadczenie lekarskie.

Pieniądze z podatku mają iść na infrastrukturę turystyczną i na wydarzenia o charakterze turystycznym, beneficjentami mogą być też punkty informacji turystycznej. Fundusze nie zostaną natomiast wykorzystane na reklamę, bo nie służy ona wprost gościom.

Podatek w wysokości 3 euro za osobę, za noc, będą musieli zapłacić wszyscy, którzy korzystają z obiektów noclegowych, zarówno podczas prywatnych podróży jak i służbowych. Miasto nie zezwala, aby podatek odprowadzany był w imieniu wynajmującego przez portale pośredniczące w rezerwowaniu noclegów.