Wyjazdy wakacyjne i zarobkowe. Które kraje cieszą się największym powodzeniem?

Podróż zagraniczna może trwać tydzień, jeśli mamy w planach urlop lub znacznie dłużej, gdy planujemy emigrację w celach zarobkowych. Tak w jednym, jak i drugim przypadku, warto wcześniej zaplanować kierunek wyjazdu i odpowiednio się do niego przygotować. Podpowiadamy, gdzie najłatwiej zarobić i najprzyjemniej odpocząć.

Publikacja: 16.10.2018 18:38

Wyjazdy wakacyjne i zarobkowe. Które kraje cieszą się największym powodzeniem?

Foto: 67533569

Za pracą i chlebem

Emigracja zarobkowa w Polsce jest zjawiskiem znanym od lat, jednak jej rozkwit przypada na okres początku dwudziestego pierwszego wieku. Otwarcie zachodnich rynków pracy dla pracowników z Polski spowodowało znaczny odpływ ludności w wieku produkcyjnym do krajów, w których zarobki były (i w przeważającej większości wypadków nadal są) nieporównywalnie większe.

Największy popyt na siłę roboczą z Polski wykazują Niemcy i Wielka Brytania. Pracujący tam Polacy przeważnie podejmują się zajęć niewymagających dużych kwalifikacji, a często nawet znajomości języka. Ich wynagrodzenie jest nierzadko niższe niż rodowitych Brytyjczyków czy Niemców, ale nadal wyższe niż pensja, na jaką mogą liczyć w Polsce. Ponadto warto wziąć pod uwagę siłę nabywczą pieniądza. Za granicą comiesięczna wypłata pozwala na wyższy standard życia i możliwość oszczędzania pieniędzy lub wysyłania ich do Polski.

Jeszcze kilka lat temu modnym kierunkiem emigracji zarobkowej były Irlandia i Holandia. Co prawda dziś Polacy nadal wyjeżdżają tam do pracy, ale jeśli chodzi o liczbę nowych polskich pracowników w tych krajach, wyraźnie widać tendencję malejącą.

Tam, gdzie słońce nigdy nie zachodzi

Jeśli zapytać przeciętnego Polaka, jaki kierunek najchętniej wybrałby na urlop, gdyby w grę nie wchodziły względy finansowe, zdecydowania większość wskaże południe. Najchętniej podróżujemy właśnie na południe Europy lub północ Afryki. Stosunkowo niewiele osób udaje się dalej, ale jeśli tak, prym wiodą Karaiby. Co łączy te obszary kuli ziemskiej?

Gwarantowana piękna pogoda to jest dokładnie to, czego przeciętny Polak jest żądny na urlopie. Pogoda w naszym kraju jest kapryśna, lato często bywa deszczowe (rokrocznie lipiec jest miesiącem, w którym notuje się największe opady), a ceny urlopu nad Bałtykiem wbrew pozorom nie są niższe niż ceny za granicą, szczególnie jeśli zdecydujemy się na samodzielny wyjazd, bez pośrednictwa biura podróży.

Najmodniejszym kierunkiem europejskim w mijającym roku była Hiszpania. Costa Brava i Costa del Sol rozbrzmiewały polskim językiem wyjątkowo często. Ponadto warto pamiętać, że Hiszpania to nie tylko kraj położony na Półwyspie Iberyjskim, ale także Baleary (w tym Ibiza, Majorka i Minorka) oraz Wyspy Kanaryjskie z Teneryfą i Grand Canarią. Tam ruch turystyczny nie zamiera praktycznie nigdy.

Popularne do tej pory Grecja i Turcja w tym roku cieszyły się mniejszym powodzeniem. Niewątpliwy wpływ na to miała napięta sytuacja polityczna. Można się spodziewać, że w kolejnych latach spadkowa tendencja będzie się utrzymywać. Aby przyciągnąć podróżników, Grecy bardzo obniżyli ceny.

Stosunkowo nowym kierunkiem jest Albania. Kraj, który przeszedł transformację ustrojową stara się budować nową gospodarkę między innymi w oparciu o turystykę. Albania graniczy z Grecją, może się pochwalić podobnym klimatem, krajobrazem i kuchnią. Tym, co na pewno przyciąga turystów do Albanii, jest dobrze przygotowane zaplecze turystyczne i czyste, zagospodarowane plaże. Nie sposób nie wspomnieć, że ruch turystyczny w tym kraju jest niewielki, można odpocząć bez typowego zgiełku, a ceny są znacząco niższe niż w sąsiednich krajach.

Jeśli chodzi o Karaiby, do najczęściej wybieranych wysp zalicza się Kubę i Dominikanę. Każda oferuje inny pakiet atrakcji lokalnych. Łączy je jedynie ciepły klimat, różni praktycznie wszystko. Kuba jest swoistą ciekawostką nie tylko geograficzną, ale i polityczną-gospodarczą – to chyba jedyne miejsce na świecie, gdzie wciąż masowo używa się samochodów wyprodukowanych w USA w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Dominikana to wyspa słońca, białych piasków na plaży, drinków z palemką i słodkiego nieróbstwa. To wyspa doskonale przygotowana na przybycie turystów, pracownicy hoteli są bardzo dyskretni, nienachalni, ale zawsze gotowi do niesienia pomocy. To także jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można pod okiem przewodnika zanurkować w wodospadzie.

Samolotem, samochodem, pociągiem, czy autobusem?

Planując podróż zagraniczną, nie można zapomnieć o… podróży. Liczy się nie tylko cel, ale i środek transportu. W przypadku organizowania wyjazdu bez pośredników warto zadbać także o noclegi. Dzięki dobrodziejstwu internetu niezbędne informacje możemy zgromadzić bez wychodzenia z domu. Łatwe w obsłudze, intuicyjne wyszukiwarki bez trudu pozwolą na znalezienie oferty taniej i idealnie dopasowanej do potrzeb.

Nie jest łatwo samodzielnie sprawdzić strony wszystkich przewoźników drogowych i powietrznych. Na stronie TRANSPOMAT znajdziemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Po przeszukaniu milionów ofert zostaną nam przedstawione te najlepsze – najbardziej atrakcyjne i najtańsze. To my decydujemy nie tylko o celu, ale i czasie podróży. Transpomat.pl to coś więcej niż międzynarodowy rozkład jazdy – to portal, na którym szybko i łatwo kupimy bilety kolejowe, autokarowe i lotnicze oraz zarezerwujemy hotel w dowolnym miejscu na świecie.

Za pracą i chlebem

Emigracja zarobkowa w Polsce jest zjawiskiem znanym od lat, jednak jej rozkwit przypada na okres początku dwudziestego pierwszego wieku. Otwarcie zachodnich rynków pracy dla pracowników z Polski spowodowało znaczny odpływ ludności w wieku produkcyjnym do krajów, w których zarobki były (i w przeważającej większości wypadków nadal są) nieporównywalnie większe.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy