Prezes Organizacji Turystycznej Alanyi (ALT?D) Burhan Sili mówi w rozmowie z agencją informacyjną Anadolu, że wiele hoteli w mieście wstrzymało przyjmowanie rezerwacji z powodu bardzo dużego zainteresowania wakacjami w Alanyi, zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych.

Na tę rozmowę powołują się lokalne media. – Turyści nie powinni przyjeżdżać do Alanyi bez rezerwacji – ostrzega Sili i zwraca uwagę, że miasto i jego region dysponują 200 tysiącami łóżek hotelowych.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Tureckich Biur Podróży TÜRSAB Bilal Korkmaz dodaje, że branża cieszy się z tej sytuacji, ale urlopowicze muszą planować wyjazdy z wyprzedzeniem, ponieważ w przyszłym tygodniu rozpoczyna się muzułmańskie święto eid al-adha, które w tym roku przypada w szczycie sezonu letniego. 21 sierpnia będzie pierwszym dniem świątecznym, ale wielu Turków z pewnością wyjedzie na urlop na cały tydzień.

Generalnie w tym roku turecka branża obserwuje duży ruch turystów z zagranicy. W czerwcu Turcja zanotowała największy wzrost obłożenia hoteli wśród 27 europejskich kierunków wakacyjnych, chociaż jednocześnie znalazła się na dole rankingu kierunków z największym wskaźnikiem wykorzystania pokojów. Przykładowo w Stambule dynamika wyniosła 29,8 procent, ale obłożenie 57 procent.

W 2017 roku do Alanyi przyjechało 3,5 miliona turystów zagranicznych i około 0,5 miliona krajowych. Jak mówi Sili, celem jest pozyskanie 5 - 5,5 miliona gości do 2023 roku.