Objawy powodowane przez wirusa Nipah są podobne do grypy i prowadzą do śmiertelnego zapalenia mózgu. W ciągu ostatnich kilku dni w wyniku zarażenia zmarło 14 chorych, a 200 pacjentów znajduje się pod opieką w szpitalach.

Na przenoszonego przez owocożerne nietoperze wirusa nie ma żadnego lekarstwa. Choroba rozprzestrzenia się przez kontakt z płynami ustrojowymi zarażonej osoby. Śmiertelność zarażonych szacowana jest na 70 procent.

Władze stanu Kerala ostrzegają, że zagrożeni ludzie muszą być natychmiast odizolowani od zdrowych. Przeszukiwane są jaskinie i studnie, w których przed słońcem chowają się nietoperze. Władze ostrzegają również przed jedzeniem nieumytych owoców i warzyw zrywanych prosto z drzew. Wirus przenosi się w wyniku kontaktu z wydzielinami nietoperzy. Nipah może także przenosić się z człowieka na człowieka.

Władze niektórych państw arabskich ostrzegają przed wyjazdami do regionów, w których zanotowano zachorowania. Wielu mieszkańców Kerali pracuje właśnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie i Arabii Saudyjskiej. Południowy stan w Indiach, a także graniczący z nim region Goa, są również popularnym miejscem, które odwiedzają turyści z Polski.