Światowa Organizacja Zdrowia dostarczyła do Demokratycznej Republiki Konga cztery tysiące dawek eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi i zapowiada przysłanie w najbliższych dniach kolejnej takie partii. Według tej organizacji w Kongu zmarło w ostatnich tygodniach na ebola już 20 osób.

Ebola - nazwa pochodzi od nazwy rzeki Ebola na północy Konga - jest najbardziej niebezpiecznym pod względem liczby zakażeń i śmiertelności z pięciu gatunków wchodzących w skład tego rodzaju wirusów. Wywołuje gorączkę krwotoczną – ciężką chorobę zakaźną. Przenoszony jest poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. Może przetrwać w organizmie nosiciela do roku i może zostać przeniesiony drogą płciową.

W grudniu 2013 roku w Gwinei wybuchła epidemia ebola, która przeniknęła także do później sąsiednich krajów - Liberii i Sierra Leone w Afryce Zachodniej. Śmiertelność wśród zarażonych wyniosła tam 99 procent. Przedostała się też do Europy i Stanów Zjednoczonych, gdzie zmarło ponad 11,3 tys. z 28,6 tys. zakażonych.