Holenderska stolica już od dłuższego czasu boryka się z problemem turystyki masowej. Władze ogłosiły, że skupią się na przyciąganiu bogatych gości i ograniczaniu przyjazdów turystów o niewielkim budżecie. Pomóc ma w tym między innymi wprowadzony jesienią zakaz otwierania w centrum nowych sklepów i punktów usługowych.

Jak informuje portal Biz Travel, lokalne władze już pracują nad kolejnymi ograniczeniami. Właściciele mieszkań w Amsterdamie będą mogli od przyszłego roku wynajmować je turystom przez maksymalnie 30 dni w roku. Obecnie okres ten wynosi 60 dni. W ten sposób ratusz przeciwdziała spadkowi lokali dostępnych na wynajem długookresowy. Władze tłumaczą, że dzięki nowym regulacjom zmniejszona zostanie liczba turystów oblegających niektóre dzielnice Amsterdamu.

Liczba mieszkań, które w Amsterdamie wynajmowane są za pośrednictwem platform internetowych, w ostatnich latach znacząco wzrosła. Podczas gdy jeszcze w 2013 roku przez Airbnb udostępniano około 4,5 tysiąca lokali, w 2017 roku były ich już 22 tysiące.