Al Fahidi to centrum starego Dubaju. Tu znajdują się tradycyjne budynki z wieżami wiatrowymi - barajeele - zbudowane z kamienia, drewna tekowego, sandałowego i palmowego. Wąskie uliczki przypominają, że kilkadziesiąt lat temu potężna dziś metropolia była maleńką wioską rybacką. O tej i innej historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, państwa powstałego dopiero w 1971 roku, przypomina muzeum Etihad. Przedstawiono w nim m.in. życie minionych generacji mieszkańców emiratów, początki państwa i problemy jakie im towarzyszyły. Promocja muzeum jest częścią uruchomionej właśnie kampanii zachęcającej zagranicznych gości do poznawania Dubaju oczami jego mieszkańców. Mieszkańcy metropolii prezentują przewodnik po najciekawszych historycznych punktach miasta.
Usiądź na dywanie, jedz i słuchaj
Podczas wycieczki do Dubaju warto poznać także bardziej odległe w czasie historyczne tradycje tego państwa. Hatta – wioska dziedzictwa kulturowego emiratów - położona przy granicy Omanu i Dubaju, jest zdaniem dubajczyków nie tylko pamiątką historyczną, ale także wspaniałym miejscem na jednodniowy wypoczynek. Położona w sercu gór Hatta prezentuje tradycyjne, górskie życie mieszkańców tego terenu sprzed 3 tysięcy lat. Znaleźć tu można 30 tradycyjnych budynków, kanał doprowadzający świeżą wodę i zabytkowy cmentarz. Turyści mogą zapoznać się z dawną bronią, meblami, dokumentami czy rzeźbami charakterystycznymi dla tego regionu.
Gości zainteresowanych historią Dubaj zachęca do skorzystanie z oferty Hotelu XVA Art, w którym spotyka się nowoczesna sztuka z tradycyjną, arabską gościnnością. Warto spróbować tu m.in. tradycyjnej kuchni przepełnionej smakami Arabii i Indii.
Dubajczycy przypominają, że aby poczuć prawdziwą atmosferę miasta trzeba wyjść z centrów handlowych. Doskonałym sposobem na bliższe poznanie różnorodności tej arabskiej metropolii jest choćby wizyta w Centrum Zrozumienia Kultury Szejka Mohammeda (Sheikh Mohammed Centre for Cultural Undestanding). Tu możesz zapisać się na tradycyjne arabskie śniadanie, obiad lub kolację. Wizytę zaczyna się od spaceru z przewodnikiem po zabytkowej okolicy. W trakcie tradycyjnego posiłku na dywanie gospodarz opowiada o życiu w emiratach.
Spragnieni kultury powinni rozważyć również udział w targach sztuki SIKKA. To coroczne wydarzenie prezentuje dzieła artystów z Emiratów Arabskich reprezentujących wiele narodów. Prezentowane prace wykonane są w różnorodnych technikach – jako instalacje audio i wideo, sztuki wizualne, w tym malarstwo, rzeźba i fotografia czy występy muzyczne i instalacje artystyczne.