Pierwszego dnia targi zgromadziły nie tylko miłośników podróży, lecz także przedstawicieli branży turystycznej. Podczas inauguracji Dawid Lasek, wiceminister sportu i turystyki, docenił międzynarodową reprezentację na targach i zwrócił się do przedstawicieli polskich regionów, zapowiadając robocze spotkania na temat budowania Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych. Podkreślił, że celem działań będzie przygotowanie profesjonalnej oferty turystycznej w oparciu o kulturowy i przyrodniczy potencjał kraju. Z kolei minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel w (odczytanym na forum liście) docenił wkład organizatorów targów Lato i Regionalia w promocję potencjału polskiej wsi, który bazuje na agroturystyce i dobrej, regionalnej żywności.
Zdaniem organizatorów targów ważnym wydarzeniem dla ludzi związanych zawodowo z turystyką była konferencja pt. „Lato 2017 - czy turystyka wyjazdowa sięgnie po nowy rekord?" zorganizowana przez redakcję dziennika "Rzeczpospolita" i jego serwis branżowy Turystyka.rp.pl. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca, a zaproszeni goście reprezentowali najważniejsze instytucje i firmy. Podczas spotkania omówiono przebieg prac nad ustawą o usługach turystycznych i kondycję branży.
Niezwykłe zakątki Polski
Jak podają organizatorzy imprezy, uczestnicy targów przekonali się też, jak wiele pięknych i interesujących miejsc skrywa Polska. Przedstawiciele Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie poprowadzili m.in. prezentację pt. „Obiekty pomilitarne Warmii i Mazur".
Monika Dendor z wydziału promocji, turystyki, kultury i sportu Urzędu Miasta Świnoujście opowiadała o metropolii jako o wyspiarskiej krainie 44 wysp. – Zamieszkałe są trzy: Uznam, Wolin i Karsibór, pozostałe 41 można zwiedzić m.in. podczas rejsu statkiem lub w czasie wyprawy kajakowej. Mamy też najszerszą, stumetrową plażę, która z roku na rok poszerza się, a w naszych okolicach wody Bałtyku są najcieplejsze – mówiła (wszystkie cytaty z komunikatu prasowego MT Targi - red.).
Z kolei przedstawiciele Opatowa, przebrani za szlachcica i templariusza, barwnie opowiadali o atrakcjach regionu świętokrzyskiego. – Zamek Krzyżtopór w Ujeździe skonstruowany został na wzór kalendarza. Ma 365 okien niczym dni w roku, a 366. okno odsłaniane jest w roku przestępnym. 12 wielkich sal odpowiada liczbie miesięcy, 52 mniejsze komnaty to tygodnie, a 4 baszty obronne to kwartały w roku. Wspomnieć należy o tym, że pod całym zamkiem znajdują się podziemia – recytował Artur Dębski z hotelu Miodowy Młyn, podczas gdy Jarosław Czub z Urzędu Miasta i Gminy Opatów opowiadał o Kolegiacie św. Marcina, jednym z najpiękniejszych kościołów romańskich w Polsce.